Skvelá kariéra… Ľahká vs. ťažká cesta

Bude to ťažká, alebo ľahká cesta? Odpoveď je na vás.

Bude to ťažká, alebo ľahká cesta? Čo myslíte… od koho to závisí?

V stredu 6. marca som prednášal pre študentov na Národných Dňoch Kariéry v Bratislave na tému: Skvelá kariéra – ťažká vs. ľahká cesta. Na prednáške zaplnenej do posledného miesta zaznelo mnoho zaujímavých informácií. A niektoré z nich boli šokujúce…

Napr. to, že ak študenti dnes vnímajú svoje štúdium ako niečo ťažké a neférové (nespravodliví profesori, zlé podmienky pre štúdium apod.), tak presne tak isto budú neskôr zažívať svoje zamestnanie a kariéru.

Dobrá správa je, že to dokážete zmeniť. Najprv sa pozrime, po ktorej z ciest momentálne kráčate…

Idete po „Hardway“, alebo po „Easyway“..??

To, či je cesta za vašim úspechom ľahká alebo ťažká nezávisí v rozhodujúcej miere od iných. Ani od momentálnych podmienok. Dokonca ani nie od toho, ako veľmi sa snažíte. Závisí hlavne od toho, ako vnímate svet a ako ste momentálne nastavení.

Takže: po Hardway idete ak:

  • Trváte na tom, že máte pravdu
  • Bojujete s kolegami a nadriadenými  – ak o nič nejde
  • Kritizujete nadriadených (skryte, alebo otvorene)
  • Máte očakávania najmä na iných a až v druhom rade na seba

Po Easyway idete ak:

  • Netrváte na tom, že máte pravdu
  • Bojujete len vtedy ak je to naozaj dôležité (keď ide napr. o vážne porušenie vašich hodnôt – viď. príklad vo vysielaní)
  • Máte očakávania najmä na seba a až v druhom rade na iných
  • Chválite nadriadených! (*Ak ste si teraz povedali, že vy odmietate „sliziť“ a liezť „niekomu niekam“ – tak asi nie ste na ľahkej ceste)

Paradoxne vnímam, že často práve riaditelia, členovia top manažmentu a majitelia firiem… pozdravia pri vstupe do firmy upratovačku, vrátnika… Opýtajú sa ich, ako sa majú. Na rozdiel od väčšiny ľudí na nižších stupňoch kariéry. Tí veľakrát odmietajú chváliť iných. Požadujú však, aby iní chválili ich.

Ľahká cesta za úspechom – pýtajte sa iných, ako im môžete pomôcť

Pretože chcete byť pre iných prínos a nie príťaž. Jedna moja známa má kolegyňu (čerstvú absolventku VŠ), ktorá nastúpila do firmy a už na druhý deň sa ponosovala, že by jej mohli dať aj vyšší plat. Veď majú tak veľké zisky…

A ja súhlasím – je to ok chcieť viac, lenže na základe čoho? Na základe toho, že má firma zisky? A kde je tvoj prínos? Kde je hodnota toho prínosu?

Aj tu platí jednoduchý (a absolútne účinný) princíp: You Go First (ideš ako prvý) – najprv investuj, potom získavaj. Najprv daj piecke drevo, až potom ti ona dá teplo. Naopak to nikdy nemôže fungovať.

Ješitnosť – veľká brzda úspechu

Mnoho ľudí však odmieta u seba niečo meniť. Podľa mňa je to prejav ješitnosti. A ješitnosť je veľmi silná brzda úspechu. A o tom už si vypočujte viac v novom diele vysielania …

Chcete zistiť viac o tom, či ste na ľahkej ceste (easyway) za vašim úspechom, alebo či ste zatiaľ na tej ťažšej (hardway)? Práve o tom je aktuálny diel Vysielania NLP Akadémie: Skvelá kariéra… Ťažká alebo ľahká cesta :)

Kliknite na symbol prehrávača na začiatku článku. Všetky diely Vysielania nájdete na www.nlp-akademia.sk/vysielanie.

Prajem vám podnetné počúvanie a veľa zdaru na ľahkej ceste za vašou skvelou kariérou ;)

Peter Sasín

Peter Sasín
Medzinárodný NLP Tréner
www.NLP-Akademia.sk

P.S.: Ako urobiť zásadné zmeny vo svojej kariére a v živote? Nie je to o rozdávaní rád, tipov a krokov… Je to o vašej vnútornej premene. To znamená o premene na podvedomej úrovni. A to, ako si vychutnáte ľahkú a jednoduchú cestu životom, je nosnou témou 12-dňového seminára NLP Practitioner. Prečítajte si, ako tento seminár môže zmeniť smer vášho života >>

P.S.2: Tu je jeden z ohlasov na moju prednášku – Ďakujem za úžasný ohlas :)
„Zdravím Vás, mala som kooonečne popri počúvaní Vášho úžasného vysielania možnosť Vás naživo vidieť na NDK. Mala som obrovské očakávania a vy ste ich ešte mnohonásobne prekročili, vy naozaj patríte k tomu najlepšiemu, čo sa týka osobného rozvoja na SR :)
Jedným z mojich cieľov tohto roku je dostať sa na Váš kurz a verím, že sa mi splní :)
– Marcela Špalková -„Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

Vaše komentáre :)

komentárov

, ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP