Ako funguje Magická Rétorika?

Peter Sasín - úvod prezentácie InnerWinner v Prahe

Peter Sasín – úvod prezentácie InnerWinner v Prahe

“Už len pár minút…!” – Pozerám na hodinky, vidím ako sekundová ručička plynule krúži po ciferníku. Prechádzam si v duchu scénár, ktorý bude zo mňa už o chvíľu prirodzene a plynule tryskať, prechádzam si všetky rétorické prvky, ktoré postupne na publikum “vypustím”.

Presne hodinu a pol má trvať moja prednáška o Metaprogramoch a NLP.

Ešte som síce nevyšiel na pódium, no už teraz viem, že to bude skvelá a hlavne finančne úspešná prednáška. (Čítajte ďalej – dozviete sa, ako to celé dopadlo…) 

Nemám však celkom jednoduché východisko:

Hlavná sála pražského kina Vzlet je síce až na pár miest plná (odhadujem v nej okolo 400 ľudí), no pre 99 % divákov som úplne neznámy rečník. Polovica nevie, čo je to NLP. Takmer nikto netuší, čo sú to Metaprogramy.

Navyše nastupujem hneď po najväčšej hviezde festivalu – Brianovi Tracym. Brian bol skvelý a sálu opúšťal za ohlušujúceho potlesku. Riziko, že moje vystúpenie po takomto famóznom výkone zapadne navždy do zabudnutia, je veľké.

Čo by ste na mojom mieste robili vy?? Dá sa podľa vás takáto situácia ustáť? Alebo je to beznádejný stav?

Ako zaujať najnáročnejších divákov v Európe?

Praha je známa tým, že sa z nej stáva nové kongresové centrum Európy. Prednášky a semináre sú tu na dennom programe a vystupujú tu najkvalitnejší rečníci z celého sveta.

Dokážem zaujať divákov, ktorí patria k najnáročnejším a najhýčkanejším v Európe?

Stojím pod pódiom. V momente, kedy moderátor Josef Hervert vyslovuje moje meno, vystupujem k nemu na pódium. Josef ma predstavuje a kladie mi pár otázok. Pri odpovedi na jednu z nich robím prvý pokus o prevzatie “kontroly” nad sálou.

Hneď prvý pokus mi vychádza. Je to pre mňa dobré znamenie. Ale to ešte nič neznamená. Publikum je ešte voči mne “studené” a “ohrievať” ho budem postupne. No len ak mi to samo publikum dovolí…

Postupne získavam divákov na svoju stranu

Krok za krokom vytváram za pomoci publika medzi nami puto. Používam pri tom nasledovné techniky:

 • Peter Sasín prednáša na InnerWinner v PraheVytváram obrazy v mysliach a pôsobím tak priamo na podvedomie ľudí.
 • Používam techniku vynúteného predĺženia (zámerné uberanie tempa z príbehu) a stupňujem tak napätie.
 • Mením tempo, hlasitosť a melódiu reči.
 • Používam hypnotické povely (povely na podvedomie skryté v reči).
 • Párkrát uvádzam publikum do stavu ľahkej hypnózy (bez toho, aby to bolo navonok zrejmé).
 • Inštalujem vhodné pódiové kotvy.
 • Používam veľa humoru. Dostávam tým publikum do učenia sa schopného stavu. Smiech publika je navyše pre rečníka “životne” dôležitý. (Prečo? O tom hovorím na dvojdňovom seminári Magická Rétorika.)
 • Používam príklady, cvičenia a hromadnú demonštráciu (demonštráciou myslím vykonanie experimentu).
 • A niekoľko ďalších techník, ktoré zvyšujú účinok toho, čo hovorím…

Výborne naladené publikum. Ako dokážete fascinovať aj vy…??

Publikum je skvelé a ochotne so mnou spolupracuje. Podarilo sa mi vytvoriť silné puto a fascinovať divákov. Na konci mojej prezentácie sálu napĺňa búrlivý potlesk. Mnoho ľudí vstáva a dáva mi “standing ovations”.

Hneď nato sa nahrnú desiatky ľudí dopredu, aby mohli nasledovať výzvu, ktorá mi prinesie slušné množstvo peňazí. (Na konci článku sa dozviete, koľko… Plus – ako dokážete to isté dosiahnuť aj vy). Mnohí z nich mi gratulujú a ďakujú za skvelú prednášku. Množstvo poďakovaní prišlo dokonca aj mailom…

Z ohlasov divákov:

Vaše přednáška v Praze byla skvělá, mě osobně se líbila nejvíce ze všech.
Petra Ch.
—————-

Dobrý den pane Sasín, před časem jsem si vás našel na internetu přes nlp, pak jsem vás viděl na Inner Winner festivalu na pozim 2012 v Praze… Velice se mi líbí váš smysl pro humor. Z přednášejících jste dle mně byl jeden z nejlepších v naprosto klidném, pohodovém, a vtipném projevu. Fandím vám a těším se na nějakou další příležitost osobního setkání. Vše nejlepší do nového roku!
Jaroslav M.
—————-

Milý Peter,

ještě jsem nečetla Váš článek, ale hned musím reagovat. … Vaše charisma a projev ve kterém nechybělo ani připomenutí, že tak ty věci vidíte Vy (a nevnucujete to jako jediné pravdy všem) bylo mnohem působivější a přesvědčivější než celý brilantní B.Tracy.

Za sebe mohu jedině poděkovat, že jste do Prahy vyrazil. A mimochodem moje rodina velmi ocenila historku o tatínkovi z městečka samých blbců :-) Držím palce do další práce a přeji příjemný den
Lenka B.
—————-

Dobrý den, Peťo,

Nabit z toho fantastického prodlouženého víkendu ti chci poděkovat za přednášku, za moudra i vtipy, které z tebe padaly. Bylo to příjemné, byl jsem velmi potěšen, že jsem mohl být přítomen. Chci jen napsat, že obdivuji co a jak děláš, a držím ti palce, ať máš spoustu nápadů i sil.

Hezké dny, s úctou Petr M, Praha
—————-

*Ďakujem za všetky krásne ohlasy – boli ste úžasní. Peter Sasín

Ako sa mi to podarilo…??

A hlavne: Ako sa to podarí aj vám…??

Určite sa vám to nepodarí na základe mylných názorov:

 • Mnoho “expertov” na rétoriku vám povie, že potrebujete talent. Inak vraj nemáte šancu.
 • Niekto vás bude nútiť učiť sa latinské názvy prastarých techník (patos, logos, etos a pod.).
 • Niekto iný vám bude prisahať, že potrebujete perfektnú multimediálnu prezentáciu v Powerpointe (mimochodom, pokiaľ sa to dá, vôbec nepoužívam Powerpoint – väčšinou používam “len” flipchart a papier).
 • Ďalší vám odporučí používať fakty, fakty, fakty. Veď fakty predsa rozhodujú. Je to tak?
  Nie je to tak.

Princípy fascinujúcej prezentácie sú celkom iné, ako sa to väčšinou učí

Princípy fascinujúcej a účinnej prezentácie som študoval u najlepších rečníkov, ktorých som dokázal nájsť. Precestoval som pri tom takmer celý svet, a zistil som jednu šokujúcu vec: Mnohí z týchto rečníkov sami presne nevedia, ako to robia, že sú tak úspešní prezentátori.

Pritom tie najúčinnejšie techniky sú iné, ako sa o nich píše v drvivej väčšine kníh a učí na absolútnej väčšine kurzov rétoriky.

Chcete spoznať a ovládnuť účinné techniky, ktoré z vás urobia majstra prezentácie?

Čítajte viac tu: Tréning: Magická Rétorika >>

S pozdravom

Peter Sasín, tréner NLP AkadémiePeter Sasín
Medzinárodný NLP Tréner
www.NLP-Akademia.sk

 

P.S: Mimochodom, táto prednáška mi priniesla okrem nadšeného publika aj príjemný finančný efekt. Na základe prvkov, o ktoré sa s vami podelím na seminári Magická Rétorika, som z tejto prednášky zarobil viac ako 20.000 Eur (čo je viac ako pol milióna korún!).

Pritom som nič (viditeľne) nepredával! Nemám totiž rád nátlakové metódy “predavačov hrncov”. Namiesto toho som elengantne a nebadane implantoval myšlienku typu: “Toto chcem, a chcem to hneď!” Čiže nevytváral som “tlak”, vytváral som “ťah”. A to je obrovský rozdiel. No a keď to naučím aj vás – dokážete to presne tak isto aj vy. Pozrite dôkladne na popis seminára Magická Rétorika (klik) >>

 Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP