Princíp Diery v Okne – Alebo ako vnímať Chyby inak

„Veď je v tom diera!“ – hovorím si v duchu. „Žeby to bola nejaká chyba?“

So záujmom som si začal prezerať malinkú – sotva viditeľnú dierku. Bola totiž na mieste, na ktorom podľa mňa vôbec nemala byť…!

O čom presne je reč?

Pred pár mesiacmi som letel do Philadelphie a počas letu som si všimol jeden veľmi zvláštny detail…

Na spodku môjho okna bola malá dierka. Akoby ju tam niekto z nudy vypichol špendlíkom.

Najprv som si myslel, že to je nejaká chyba. To dá predsa rozum – diera v okne lietadla nemá čo robiť. Veď, čo keď sa v tejto výške a rýchlosti zväčší a roztrhne celé okno?

Keď som sa však pozrel na okno v rade predo mnou – bola tam tiež. Poobzeral som sa poriadne, a tá malá dierka bola v každom jednom okne lietadla… 

„To je zvláštne“ – hovorím si. „Počas desiatok letov v mojom živote som sa už x-krát pozeral z okna, no doteraz tam žiadne diery neboli!“

Alebo – žeby boli…? ;)

Prečo tam tá diera preboha je?

Keď som sa po prílete pozrel na internet, zistil som, že vôbec nejde o chybu, ani o zbytočný detail. Naopak – táto malá dierka je veľmi dôležitý prvok, ktorý nájdete v každom dopravnom lietadle.

Hlavný účel tejto malej dierky je bezpečnosť.

Keď totiž lietadlo po štarte začne stúpať, tlak vzduchu vonku začne klesať. Čiže – čím vyššie letí lietadlo, tým nižší tlak vzduchu je vonku. 

V kabíne lietadla sa však musí udržiavať stabilný tlak – takže vonku a vnútri počas letu pôsobia veľmi rozdielne tlaky.

Aby sa okná pôsobením vysoko rozdielnych tlakov nepoškodili – táto malinká dierka spôsobuje vyrovnávanie rozdielnych tlakov a naše okná tak zostanú celé a neprasknú.

A to je presne to, čo chceme. Je tak?

„Princíp Diery v Okne“: Tri významy pre náš život

Keď som nad týmto fascinujúcim detailom rozmýšľal – uvedomil som si, že presne tak isto je to aj v živote: „Princíp Diery v Okne“ môže mať pre nás 3 podstatné významy.

Poďme si ich v krátkosti pomenovať:

Princíp Diery v Okne – Význam č. 1: Zdanlivá chyba

Na prvý pohľad to vyzerá ako chyba. No keď sa na to pozrieme detailnejšie, zistíme, že vôbec o chybu nejde. Ide o zámer, ktorý nám môže zachrániť/zlepšiť život.

Princíp Diery v Okne – Význam č. 2: Prehliadnuteľnosť

Ľahko prehliadnuteľný – takmer neviditeľný. Väčšina z nás si neuvedomuje, že tu vôbec je. No on tu je – a plní nepretržite svoju funkciu.

Princíp Diery v Okne – Význam č. 3: Malý detail – Obrovský účinok

Malý detail – Obrovský účinok. Tá diera v okne nie je žiadne sofistikované, čipom riadené zariadenie. Je to jednoduchá – priam až primitívna vec. Skrátka malá diera.

Možno malá veľkosťou – No obrovská účinkom!

Ako tento princíp uplatniť, aby ste dosiahli to, o čom snívate?

Hovoríte si: „Super, Peter… Je to fakt zaujímavé, lenže čo to znamená pre mňa? Ako tento princíp uplatním vo svojom živote? V čom mi to vôbec má pomôcť?“

Poďme sa spoločne pozrieť, ako môžete tento princíp použiť vo svojom živote, aby ste tak dosiahli to, o čom snívate…

 

1: Zdanlivé chyby – Vnímajte ich odteraz inak!

Na prvý pohľad to vyzerá ako chyba: Koľkokrát ste sa už sťažovali na svoje nedostatky??

Úprimne.

Uvedomte si, že to, čo sa spočiatku javí ako chyba – môže byť, podobne ako diera v okne, pre vás veľká výhoda. Niečo, čo vás odlišuje od masy. Alebo niečo, čo vám pomáha rásť.

Spomeňte si, že veľa úspešných ľudí malo rôzne „chyby“ a nevýhody…

Napr. Zdeno Chára sa rôznym expertom javil byť pre hokej príliš veľký a ťarbavý. Dnes je to jeden z najlepších hráčov a najuznávanejších lídrov v zámorskej NHL.

A zrejme aj vďaka svojej „chybe“ – veľkosti – má najtvrdšiu strelu na svete!

Pozerajte sa na to odteraz takto:

Chyby neexistujú. Existuje len spätná väzba. Tento princíp bude pre vás ešte užitočnejší, ak si osvojíte stratégiu, pomocou ktorej dokážete zdanlivé nedostatky pretvárať na svoje výhody**.


**Naštudujte si príbehy ľudí, ako sú Nick Vujicic, či Rick Allen zo skupiny Def Leppard. Dokonca aj príbehy hviezd ako Michael Jordan, či The Beatles vás ohromia práve tým, ako dokázali svoje „chyby“ pretaviť na svoje výhody.

2: Prehliadnuteľnosť – Objavte, čo ste doteraz prehliadali!

Ľahko prehliadnuteľný – takmer neviditeľný: Koľkokrát ste si tajne povzdychli, že nie ste v niečom dosť dobrí?

„Ach – keby som tak konečne mal(a) schopnosť zaujať a nadchnúť ľudí… Alebo keby som bol oveľa lepší v nejakom športe, v obchode, vo vzťahoch, v dosahovaní cieľov, v komunikácii“ – a tak ďalej.

Je veľmi ľahké prehliadnuť svoje vnútorné zdroje a tvrdiť, že na niečo skrátka nemáme talent…

Sú totiž na prvý pohľad neviditeľné. Podobne ako diera v okne lietadla.

No dobrá správa: Akonáhle svoje vnútorné zdroje odhalíte – je už len krok k tomu, vedieť ich aj používať. Pretože vaše vnútorné zdroje vo vás skrátka sú.

Toto je jeden zo zásadných predpokladov, ktorý učíme účastníkov našich seminárov.

Keď objavíte a aktivujete vaše vnútorné zdroje, začnú sa vo vašom živote diať skvelé veci :)

3: Malé zmeny – Obrovské účinky. Začnite teraz!

Malý detail – Obrovský účinok: Koľkokrát ste si priali totálne zmeniť svoj život? Som si istý, že u každého z nás existuje oblasť, ktorú by sme chceli zmeniť. No ako začať? Čo všetko treba zmeniť? 

„Princíp Diery v Okne“ nám krásne ukazuje – že na to, aby ste dosiahli obrovský účinok, či zmenu, nemusíte hneď na začiatku robiť obrovské veci. 

Golfisti napríklad vedia: Stačí zmeniť o pár milimetrov pozíciu či naklonenie palice a loptička dopadne o desiatky metrov ďalej.

Čiže: Milimetre na vstupe – Desiatky metrov na výstupe. Inými slovami – malá a presne cielená zmena, ktorá spôsobuje obrovské výsledky.

Zmeny, ktoré však takto budete robiť, by mali byť vytrvalé a presne cielené. Inak hrozí neúspech, alebo nechcený smer. 

Vedeli ste, že presne takéto cielené zmeny učíme našich účastníkov na certifikovanom seminári NLP Practitioner? A môžeme to naučiť aj Vás! Pozrite sa na popis seminára – kliknite sem :)

Miliardy o tom netušia…

Takže toto boli 3 nesmierne užitočné princípy, ktoré ma naučila malá dierka v okne lietadla. Miliardy ľudí o nej ani netušia a i tak nám chráni život. Keď budete nabudúce niekam letieť, všimnite si ju :)

A porozmýšľajte, ako tento princíp čo najlepšie využijete vo svojom živote.

Pretože nezabudnite: Informácie nie sú ničím bez ich použitia.
A používanie nie je takmer ničím bez vytrvalého a kompetentného tréningu.

Prajem vám, nech sa Vám to darí! Teším sa na Vás! :)

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis
Peter Sasín, Váš NLP Tréner

P.S.: Vedeli ste, že NLP Practitioner, u nás – na NLP Akadémii – rieši okrem týchto troch princípov oveľa viac? Ak chcete mať viac vplyvu, ľahkosti a osobnej slobody v živote, zbaviť sa strachov a aktivovať svoje vnútorné zdroje – prečítajte si celý popis tohto seminára


Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

Vaše komentáre :)

komentárov

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP