Ľudia nie sú pokazení – Fungujú perfektne

Jeden z predpokladov v NLP je, že ľudia vždy „fungujú“ perfektne a že nie sú pokazení. Vezmite si napr. takú poruchu koncentrácie u detí (už to slovo porucha evokuje akúsi „pokazenosť“). Naozaj sa nedokážu tieto deti sústrediť? Otázka: Dokázali by ste sa vy sústrediť na film, alebo na športový prenos v extrémne spomalenom zábere celú hodinu? Ja myslím, že sotva…

A presne tak to funguje aj u „poruchy“ koncentrácie detí

Ako je to možné, že väčšina rodičov, ktorí sa ma pýtajú na tento problém, mi zhodne hovorí, že ich dieťa sa nekoncentruje najmä v škole, alebo pri úlohách súvisiacich so školou?

A pokiaľ ide o hry na počítači alebo na Playstation, alebo maľovanie pastelkami apod. tak tam sa vydržia sústrediť aj niekoľko hodín v kuse. Ako je to možné…??

Tieto deti nie sú pokazené – práveže sú často príliš rýchle

Ja som presvedčený, že tieto deti sú v hlave príliš rýchle a nezvládajú pomalé (popr. nezáživné) tempo výuky. Tým nemyslím, že učitelia by mali hovoriť rýchlejšie :) Myslím tým, že mozog detí sa nudí, pretože im zamestnávame len sluch a čiastočne zrak. Ostatné zmysly im dokonca zakazujeme v škole používať.

Opýtajte sa dieťaťa, ktoré si údajne nevie nič zapamätať, na jeho obľúbený film. Rozpovie vám úplne všetko aj s detailami a s menami všetkých hrdinov. Naozaj si myslíte, že tieto deti si nevedia nič zapamätať a sústrediť sa?

Nie je to náhodou v tom, že sme my málo flexibilní? Nesnažíme si to príliš zjednodušiť, keď tieto deti vyhlásime za „pokazené“ a dáme ich na drogy (liečba medikamentmi)?

Sú depresívni ľudia „pokazení“? Nie sú…

Ľudia, ktorí o sebe tvrdia, že majú depresiu, alebo fóbiu takisto fungujú dokonale. Oni sa svoj mozog naučili používať tak, aby si dokázali spôsobovať určité (často negatívne) emočné stavy. Lenže na to musia podať dokonalý efektívny výkon. Sú síce majstrami v „mindfuckingu„. To ale neznamená, že sú pokazení. Len majú momentálne málo možností.

Dajme im viac možností, ako reagovať a zrazu celkom menia správanie. (Ako? Pozrite si dôkladne popis tohto seminára.)

Ani ľudia, ktorí napr. halucinujú hadov a majú z nich strach, nie sú pokazení. Len si navykli vytvárať a vnímať inú realitu. Alebo sa možno (zatiaľ) nenaučili rozlišovať medzi halucinovaným a skutočným vnemom. Ak pochopíme ich vnútornú mapu a dáme im možnosť rozlíšiť tieto vnemy (napr. pomocou submodalít), tak zistíme, že títo ľudia zrazu rozšíria svoju mapu a dokážu sa správať zrazu aj inak.

Geniálny vynálezca Nikola Tesla mal problémy s rozpoznávaním halucinácií a reality. Často na prechádzky brával svoju sestru, aby mu povedala, či tá osoba, ktorú on práve vidí, skutočne existuje, alebo ide len o jeho „výtvor fantázie“. Mimochodom – keby sme sa o tomto porozprávali s ruským spisovateľom Vadimom Zelandom* – možno by nám povedal, že N. Tesla mal prístup k paralelnej realite – a nešlo o halucinácie, ale naopak o nadmerné vnemové schopnosti.

*Vadim Zeland je autorom kníh o vytváraní a ovplyvňovaní reality. Tento svoj model nazýva  „Transurfing“

Ľudí s inou vnútornou mapou označujeme za pokazených

Pritom často stačí spoznať ich mapu a dokázať sa v nej pohybovať. Ak chcem u niekoho spôsobiť zmenu, mal by som si dať tú prácu a najprv pochopiť, čo tento človek vníma a ako to vníma.

Viac si vypočujte vo Vysielaní NLP Akadémie – v časti s názvom: Ľudia nie sú pokazení (Kliknite na symbol prehrávača a spustite Vysielanie.)

Všetky diely Vysielania nájdete na www.nlp-akademia.sk/vysielanie.


Prajem vám podnetné počúvanie a ostaňte s nami :)

Peter Sasín, tréner NLP AkadémiePeter Sasín
Medzinárodný NLP Tréner
www.NLP-Akademia.sk


P.S.:
 Pomocou NLP dokážete robiť vo vašom živote skutočne zázračné zmeny. Fóbie a traumy môžu byť za pár minút navždy preč, dosahovanie výsledkov o stovky percent jednoduchšie a rýchlejšie, vaše vzťahy omnoho krajšie a naplnenejšie… Znie to ako zázrak? Verte, nie je to zázrak. Pozrite si popis seminára NLP Practitioner, ktorý účastníkom pomáha dosahovať bleskové a trvalé premeny.Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

Vaše komentáre :)

komentárov

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP