Prispôsobivejší vedie – kľúč k osobnej slobode

Viete sa aj v komplikovaných situáciách prispôsobiť?

Viete sa aj v komplikovaných situáciách prispôsobiť?

Viete sa prispôsobiť? Tzn. ste flexibilní? Viete s istotou povedať, že ste flexibilnejší ako vaše okolie (partner, deti, kolegovia, pes doma)? Viete si v rôznych situáciách vyberať z viacerých emočných stavov? Alebo reagujete vždy rovnako? Prečo je dobré byť prispôsobivý? Ukážeme si, že čím viac možností v živote máme, tým sa stávame flexibilnejšími. A tým aj slobodnejšími.

Vždy jednáme najlepšie ako vieme

V NLP definujeme niekoľko predpokladov. Teraz si povieme o jednom z nich: „Vždy jednáme na základe najlepšej dostupnej možnosti.“

To znamená, že aj rodič, ktorý dá svojmu dieťaťu facku, jedná tak preto, lebo je to momentálne najlepšia možnosť, akú práve má. Keby bol tento rodič flexibilnejší, tzn. mal na výber z viacerých/lepších možností – vybral by si zrejme inak. Samozrejme ide o podvedomý proces.

Viac možností je lepšie ako menej možností

Z klasickej teórie z modelu NLP platí:

  • Ak máme iba jednu možnosť na výber, je to nesloboda.
  • Ak máme na výber dve možnosti, je to dilema.
  • Ak máme na výber tri a viac možností, až vtedy začína vaša osobná sloboda.

Čím viac možností v živote máme, tým sme flexibilnejší a slobodnejší.

Možno si hovoríte, že v určitých situáciách ste sa mohli zachovať inak. Napríklad, keď ste so susedom, kolegom alebo s vodičom cudzieho auta riešili nejaký konflikt.

Zaujímavé je, že vy a takisto aj ten, s kým ste boli v konflikte – ste riešili túto situáciu najlepšie, ako ste boli schopní. Takže buď ste to riešili vecne a v „klídku“, alebo jeden „hysák“ striedal druhý :)

Podobne, ak má niekto strach z hovorenia pred ľuďmi, je to najlepšia možnosť, akou momentálne dokáže reagovať…

To mi chcete povedať, že strach z hovorenia pred ľuďmi je tiež „najlepšia“ dostupná možnosť…??

Pre mnohých zrejme áno. Ľudia, ktorí majú zakaždým strach, keď majú hovoriť na verejnosti – majú (zdanlivo) len túto jedinú možnosť. A prečo pri strachu z hovorenia pred ľuďmi vôbec hovoríme o „najlepšej“ možnosti? Čo je na tom vôbec dobré? Možno to, že strach ich má ochrániť pred nebezpečím.

Lenže v 99,999 % pri hovorení pred ľuďmi žiadne nebezpečie nehrozí. A logicky (vedome) to všetci chápu. No i tak si mnohí ľudia podvedome vyberajú túto možnosť.

Kedy začnete jednať slobodne?

Ak má rečník na výber medzi strachom, nadšením, radosťou, nedočkavým vzrušením – tak si vyberie pre daný kontext tú najlepšiu možnosť. Samozrejme je tu minimálne jeden predpoklad. A síce, že tieto emočné stavy má pre danú situáciu naozaj k dispozícii. A čím viac možností na výber má, tým slobodnejší je. Alebo sa mýlim…??

Ako získate viac možností?

To súvisí s vašou zónou komfortu. Ak ste navyknutí reagovať na určitú situáciu jedným a tým istým spôsobom (napríklad stresom), tak ide o natrénovaný stav. Nič viac. Navyknite si trénovať iné reakcie. Napr. vezmime si klasickú dopravnú zápchu. Ako ste na ňu reagovali doteraz?

A čo môžete odteraz urobiť inak?

Pár zaujímavých tipov nájdete v aktuálnej časti Vysielania NLP Akadémie. Kliknite na symbol prehrávača hore a vypočujte si veľmi zaujímavý diel o vašej flexibilite :)
Ak chcete počúvať všetky časti, alebo viac častí za sebou, kliknite sem: www.nlp-akademia.sk/vysielanie.

Držím vám palce pri získavaní veľkého množstva možností pre váš život :)

Vychutnajte si to a ostaňte s nami :)

Peter Sasín
NLP Akadémia
www.NLP-Akademia.sk


P.S.1: Vedeli ste, že účastníci našich seminárov nám potvrdzujú, že dnes sú omnoho flexibilnejší, sebaistejší a vyrovnanejší?

P.S.2: Prečítajte si, čo o našich seminároch napísali účastníci. Kliknite na: Ohlasy účastníkov >>Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

Vaše komentáre :)

komentárov

, , ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP