Zmeňte svoje nechcené návyky pomocou NLP

Viete, čo je skvelé? To, že nám mnohí píšete, ako na základe našich článkov a Vysielania začínate robiť veci v živote inak. Začínate pracovať so svojimi vnútornými obrazmi. Tiež s vašimi vnútornými hlasmi, pocitmi… A celkovo viac a viac preberáte zodpovednosť za svoj život.

nlp-akademia-mozog-clanok

Samozrejme, dostávame podnety, že chcete vedieť viac. Napríklad niektorým z vás sa nedarí zbaviť sa starého spôsobu uvažovania. „Čo mám robiť, keď sa mi do pozitívnych obrazov pletú negatívne obrazy, ktoré sa mi potom plnia? Čo mám robiť so svojimi zlozvykmi? S fajčením, čokoládou, jedlom…?“

Viete, čo je ešte skvelé? Že pomocou NLP dokážete svoje návyky zmeniť

A dokážete to rýchlo. (Nezabudnite: Zmeny fungujú najlepšie vtedy, keď sú rýchle.) Máte nejaké jedlo, ktoré vám naozaj veľmi-veľmi chutí? Napr. máte radi čokoládu?

Zaujímavá otázka: Ako to robíte, keď si na niečo robíte chuť? Obrovská väčšina ľudí si vôbec neuvedomuje, ako si vytvárajú chute a pocity. Je to totiž čisto podvedomý proces. Pretože mnoho ľudí mi na to povie: „Ja mám na tú čokoládu jednoducho chuť. Neviem, že by som niečo pre to robil. Jednoducho dostanem chuť a musím si ju dať“. 

Už asi tušíte, že celkom tak to nebude. Nezabudnite – pocity nás neprepadávajú. Najprv sme vždy aktívni my v našej hlave.

Urobte si krátky test: Keď najbližšie dostanete chuť na čokoládu alebo čokoľvek iné. Všimnite si, aký máte pri tom v hlave obraz. Ak máte napríklad obrovskú chuť na čokoládu, zrejme ju vidíte asociovane (vlastnými očami) a možno cítite jej vôňu a počujete jemné lupnutie, keď ju v predstave zubami odlamujete… :)

A čím väčšiu chuť máte, tým je ten obraz bližšie a je zrejme farebný a iste aj veľký. (Niektorí ľudia popisujú, že jedna tabuľka má rozmer aj meter krát meter).

Prehltnite sliny – ideme zmenšovať vašu chuť :)

Urobte si ďalší krátky test: Čo sa stane s vašou chuťou, keď obraz tej čokolády (alebo nápoja, popr. toho, čo ste si vybrali) v mysli odsuniete do diaľky, stmavíte jas, uberiete farby? Čo sa stane, keď tento obraz zmenšíte na veľkosť poštovej známky…??
Sledujete, ako sa zmenšuje vaša chuť?

Gratulujem – práve ste sa stali z majiteľa mozgu jeho používateľom :)

V NLP totiž platí predpoklad: V čím väčších, svetlejších a farebnejších obrazoch myslíme, tým zvyšujeme ich intenzitu.

Toto odhalil aj reklamný a filmový priemysel. Všimnite si, ako reklamy prezentujú produkty (čokoládu, pivo, jedlo apod.) Obrovské farebné svetlé obrazy na celú obrazovku. Takisto do kín nedávajú malinké plátna, ale obrovské – tak sú obrazy pre diváka jednoducho emočne silnejšie.

A platí to aj naopak: V čím menších, tmavších a vzdialenejších obrazoch bez farieb a detailov myslíme, tým znižujeme ich intenzitu.

Preto na to, čoho chcete mať veľa, myslite inak ako na to, čoho chcete mať menej

Pretože niekedy nie je ľahké nemyslieť na čokoládu (zvlášť, keď o nej píšem alebo ak vám o nej niekto hovorí). Vy však viete zmeniť spôsob, ako na veci myslíte. A v tom je jedno z veľkých tajomstiev NLP.

Preto, ak dokážete zmeniť štruktúru vášho myslenia, dokážete meniť svoje pocity. A to je v mojom modeli sveta cool. A nielen cool – je to priam zázrak.

Pretože pri práci s klientmi zakaždým sledujem, ako práve takéto drobné zmeny v myslení prinášajú úľavu od fóbií, strachu, alebo aj zlozvykov, aj keď trvali roky.

A v tomto článku som vám chcel ukázať jednu z mnohých techník, ktoré fungujú a ktoré môžete okamžite začať v živote používať.

O zmene návykov sa dozviete viac v aktuálnom Vysielaní NLP Akadémie

O tom, ako dokážete ovplyvniť váš život jednoduchými zmenami v myslení, si vypočujte v našom Vysielaní č. 63 – Zmeň nechcené návyky s NLP.

Kliknite na symbol prehrávača a spustite Vysielanie:

 

Všetky diely Vysielania nájdete na www.nlp-akademia.sk/vysielanie.


Prajem vám podnetné počúvanie a ostaňte s nami ;)

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis
Peter Sasín, Váš NLP Tréner

P.S: Jesenný NLP Practitioner je otvorený. Seminár sa už postupne plní, tak si zabezpečte miesto aj vy. Na tomto seminári získate nielen bdelosť pre komunikáciu. Predovšetkým získate nástroje na dosiahnutie vašej osobnej i emočnej slobody. Kliknite na: NLP Practitioner >>Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

Vaše komentáre :)

komentárov

, ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP