7 Lekcií, ktoré ma naučil r. 2017

Počuli ste už niekoho povedať: „To je hrozné, ako ten čas letí“? Mne osobne tiež tento rok ubehol ako voda. Myslím si však, že „zrýchlený“ čas nie je nič hrozné. Naopak – je neklamným prejavom toho, že sa máme dobre!

Ak čas „letí“, je to dobre

To znamená, že ak väčšine z nás čas naozaj letí, máme sa ako spoločnosť veľmi dobre, pretože ak by to bolo naopak, čas by sa vliekol.

A tak je tu opäť Záver roka a to je podľa mňa dobrý čas sadnúť si a rekapitulovať.

Položiť si otázky ako:

– Čo som sa naučil?
– Ktoré príležitosti sa mi naskytli tento rok? Ktoré z nich som využil? 
– V akej oblasti sa chcem ešte viac zlepšiť?
– Za čo smiem byť vďačný? 
– …

Pri zodpovedaní týchto a podobných otázok som zistil, že počas 2017 som sa smel naučiť niekoľko veľmi cenných lekcií, ktoré mi pomohli byť tou najlepšou možnou verziou samého seba.

V tomto článku sa rád s Vami o tieto lekcie podelím. 

Toto je pomerne dlhý príspevok, no určite sa oplatí prečítať, zdieľam tu s Vami naozaj hodnotné princípy.

Lekcia 1: Schopnosť počúvať

„Nič nové sa nenaučíme, keď rozprávame. Učiť sa môžeme, len keď počúvame.“

Toto poznanie mi tento rok prinieslo ohromne veľa.  Je veľmi dôležité nepodľahnúť zdaniu, že všetko podstatné už vieme. To je prejav preplnenej mysle a ješitnosti.

A ješitnosť je brzdou úspechu.

Počúvaním však nemyslím zdvorilo počkať, kým ten druhý dohovorí a medzitým si v duchu chystať svoj prejav. To je len „odložený monológ“.

Keď počúvate, tak naozaj počúvajte. Len vtedy sa niečo naučíte.

Počúvať však nemusíme len perly dokonalosti od špičkových mentorov, počúvať môžeme aj „bežný život“ :)

Nič nové sa nenaučíme, keď rozprávame. Učiť sa môžeme, len keď počúvame.

… a to (myslím, že výstižne) ukazuje môj ďalší bod.

Lekcia 2: Neexistujú „malé okamihy“

Pred pár týždňami som šiel v jednom nákupnom centre po odstavených eskalátoroch. Predo mnou staršia pani s chodiacou paličkou v jednej ruke, s plnou nákupnou taškou v druhej.

Cesta nadol jej šla veľmi pomaly a tým, že mala paličku a tašku, zaberala celú širku schodov. 

Ja som sa pomaly „šinul“ za ňou a vtom mi napadlo, či nepotrebuje pomôcť. Jej chôdza sa mi javila naozaj veľmi ťažkopádna a namáhavá.

„Pani, pomôžem Vám?“ 
„Kdeže“ – otočila sa ku mne.
„Toto je môj tréning. To musím zvládnuť sama!“

Páni! Aký to bol pre mňa veľký okamih! 

Na prvý pohľad bežná situácia, no v skutočnosti ma pani v tomto nenápadnom, kratučkom rozhovore naučila, aké je dôležité prevziať za seba zodpovednosť.

Aké je niekedy dôležité odmietnuť zdanlivú (aj keď dobre mienenú) pomoc a nespohodlnieť a stále na sebe pracovať. Aké je dôležité pochopiť, že v živote neexistujú „malé“ ani „nevýznamné“ okamihy…

V živote neexistujú „malé“ ani „nevýznamné“ okamihy…

Preto buďme bdelí a vnímajme každý okamih ako inšpiratívny a podstatný pre náš život.

Lekcia 3: Menej súdiť

Niežeby som doteraz iných, či seba nejak prehnane súdil, no tento rok som si naozaj uvedomil, že súdenie a s tým súvisiace predsudky nás odpájajú od našej skutočnej Veľkosti a Spirituálnej podstaty. 

Keď niekoho „odsudzujeme“ – myslíme v malom. Myslíme ako obeť. A my predsa chceme mať myslenie velikánov! Chceme písať históriu, chceme robiť tento svet väčším a krajším miestom.

Neviem, či je možné prestať súdiť úplne. No určite je možné pracovať na svojej bdelosti a súdiť menej.

Keď niekoho „odsudzujeme“ – myslíme v malom.

Preto súďme oveľa menej.

Lekcia 4: Fyzická kondícia

Keď som pred šestnástimi rokmi prestal fajčiť, až potom som si bol schopný uvedomiť, aké skvelé je to bez cigarety. Keď som pred viac ako dvoma rokmi prestal piť alkohol, až potom som si bol schopný uvedomiť, aké skvelé je mať neustále čistú myseľ.

Až keď som tento rok začal opäť pravidelne športovať, bol som schopný si uvedomiť, aké je to skvelé a dôležité byť fit.

Dôležité pre vytrvalosť, kreativitu, flexibilitu, líderstvo…

Dbajme preto okrem mentálnej a spirituálnej stránky aj o svoju fyzickú stránku. Už pri minimálnej (a pravidelnej!) investícii Vám to Vaše telo tisícnásobne vráti.

Dbajme okrem mentálnej a spirituálnej stránky aj o svoju fyzickú stránku.

Lekcia 5: Ľudia v mojom okolí

Aj v tomto roku som si veľmi silne uvedomil, aké je dôležité obklopovať sa správnymi ľuďmi. 

Ľudmi, ktorí Vás nabijú energiou. Ľuďmi, ktorí Vás inšpirujú, pretože sú poétmi v tom, čo robia. 

Na ceste za Vašími cieľmi a za Vašou životnou misiou potrebujete značné dávky Energie. Nezáleží až tak na Vašom odhodlaní či motivácii, tou úplne najdôležitejšou premennou je práve Energia.

A niektorí ľudia energiu skrátka odoberajú. O energetických upíroch som už povedal dosť (okrem iného aj v celej kapitole mojej knihy TRIUMF) a už viete, aký devastujúci dopad na Vašu Energiu môžu mať títo ľudia. 

Životní Poéti Vás naopak budú nabíjať energiou. A Vy zase ich. Paradoxne, pri stretnutí so životnými Poétmi sa žiadna energia nestráca. Naopak – vzniká nová!

Sami to iste poznáte, keď ste s niekým inšpiratívnym strávili čas, obaja ste mali VIAC Energie, ako predtým. Životní Poéti vytvárajú Energiu. 

Buďte preto takýto poét.

a…

Vyberajte si veľmi citlivo a precízne, s kým sa pravidelne stretávate. 

Lekcia 6: Sklamanie Neexistuje

S tým súvisí aj to, aké máme očakávania na ľudí v našom okolí. Nie vždy to v tomto roku vyzeralo presne tak, ako som od niektorých ľudí očakával.

Dá sa preto hovoriť o sklamaní?

Som naozaj vďačný, že som si mal možnosť pripomenúť, že ak mám dojem, že ma niekto v mojom okolí sklamal, tak to vôbec nie je o sklamaní.

Sklamanie totiž neexistuje!

To, čo existuje, sú len naše nenaplnené očakávania.

Prečítajte si túto zásadnú vetu ešte raz, môže mať totiž veľký vplyv na Váš život: „Sklamanie neexistuje. Existujú len naše nenaplnené očakávania.“

Nie je to problém ani vina iných ľudí, že nenaplnia naše očakávania! Je našou úlohou prideliť nesplneným očakávaniam iný význam a položiť si napr. otázku. „Čo ma táto situácia mala naučiť?“

To je totiž majstrovský prístup!

Pýtať sa otázky, ktoré Vám dodávajú viac možností. A nie obviňujúco ukazovať na druhých s tým, že nás „sklamali“. Niektorí ľudia majú nízke očakávania a radšej hrajú „malé bezpečné hry“. Zrejme, aby predošli sklamaniu.

S tým sa však nestotožňujem. Majte vždy obrovské očakávania a nehrajte malé bezpečné hry!

Sklamanie neexistuje. Existujú len naše nenaplnené očakávania.

A ak sa Vaše očakávania nenaplnia? Vyvodzujte z toho tie správne výstupy a pokladajte si tie správne otázky. To Vás posunie vpred.

Lekcia 7: Vďačnosť

2017 mi veľmi intenzívne pripomenul, aké dôležité je byť vďačný.

Vďačnosť je totiž recept na šťastie, zdravie, prosperitu, veľkosť. 

V tejto správe preto chcem (a verím, že je to pre Vás v poriadku), vyjadriť vďačnosť ľuďom, bez ktorých by naša práca v tomto roku nemohla byť pre Vás ani spolovice taká prínosná.

Menovite sa chcem s veľkou pokorou poďakovať hlavne nášmu „NLP A-Teamu“.

Ďakujeme spolu s Ivetkou za celú NLP Akadémiu našim skvelým asistentom: Zuzke, Zuzy, Ivke, Patrikovi & Lucke, a takisto Lucke za celoročné famózne vedenie našich NLP Refresh TM stretnutí.

Ďalej mojej úžasnej osobnej asistentke Mirke za obetavú a geniálnu celoročnú podporu a kreativitu. Anne a Lucii (to už sú tri rôzne Lucky, ok? :)  za strhujúce preklady mojej knihy do Ruštiny Angličtiny – a všetkým freelancerom a partnerom, ktorí nám pomáhate robiť našu prácu oveľa ľahšou, krajšou a kvalitnejšou.

Vďaka Vám za to, priatelia! Ste našimi životnými Poétmi. 

A takisto vďaka Vám, milý čitateľ, absolvent, divák a poslucháč, že ste s nami.

Pretože bez Vás – by z toho všetkého nebolo vôbec nič.

A čo Vy? Za koho a za čo smiete byť v tomto roku vďační Vy?

Tak, to bolo mojich TOP 7 lekcií, ktoré ma naučil rok 2017. 

V skutočnosti tých lekcií bolo oveľa, oveľa viac. Niektoré som si mal možnosť uvedomiť hneď, niektoré si možno uvedomím až s odstupom času. 

Každopádne verím, že Vás tento koncoročný email inšpiroval a odporúčam Vám – sadnite si a zrekapitulujte aj Vy, ktoré lekcie ste sa naučili v tomto jedinečnom roku. 

Osobne Vám prajem, nech je rok 2018 plný Vašej schopnosti počúvať, bohatý na veľké okamihy a hojný na menej súdenia, plný fyzickej, mentálnej i spirutiálnej kondície, skvelých ľudí a hlavne Vďačnosti.

Z našej strany urobíme aj v 2018 všetko pre to, aby sme Vás na ceste k Vašej životnej misii maximálne podporili.

Bude to skvelý rok! :)

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis
Peter Sasín, Váš NLP Tréner

P.S.: Prvé termíny našich transformačných seminárov na rok 2018 už sú vypísané :) Tak sa na ne pozrite TU >> (klik) a rezervujte si svoje miesto. Teším sa na Vás!


Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP