Ako potopiť každé obchodné stretnutie? Tu sú tri zaručené kroky

Chodíte na obchodné schôdzky či rokovania? Premýšľali ste niekedy, či neopakujete v priebehu obchodného rokovania rovnaké chyby? A chcete vedieť, ako úplne spoľahlivo potopíte každú obchodnú schôdzku?

Charisma1

Rozbuška s názvom Neverbálna komunikácia

Až 93 % úspechu Vašej obchodnej schôdzky neovplyvnia vaše racionálne argumenty, ale to, ako sa správate. Inými slovami – hlavnú úlohu zohráva váš neverbálny prejav, tzn. vaša reč tela.

Je dobré vedieť rozpoznať reč tela druhého, ktorá vám povie, ako sa dotyčný cíti, čo ho rozčuľuje, kedy sa nudí, kedy niečo predstiera, atď. A takisto – je dobré mať pod kontrolou reč vlastného tela.

Chcete sa dozvedieť, ako ignorovaním reči Vášho tela aj reči tela zákazníka úplne spoľahlivo potopíte každú obchodnú schôdzku?

Tu sú teda sľúbené tri najefektívnejšie kroky

1. Ignorujte SVOJU REČ TELA

Ak chcete zruinovať vašu obchodnú schôdzku, ignorujte úplne vašu reč tela a spoliehajte sa len na fakty a obsah. Veď podľa štúdií reč tela tvorí 93 % komunikácie a obsah len 7 % (niektoré štúdie uvádzajú, že neverbálny prejav tvorí minimálne 60 %).

Každopádne – ľudia neveria slovám tak, ako vášmu neverbálnemu prejavu. Ak teda slovami hovoríte, že ste z vášho produktu nadšení, ale ak vaša reč tela hovorí, že máte strach, zákazníci uveria vašej reči tela. Nie vašim slovám.

Na čo by ste teda strácali čas s nejakou rečou tela?

2. Ignorujte REČ TELA ZÁKAZNÍKA

Úplne ignorujte reč tela zákazníka – spoliehajte sa čisto len na jeho slová. Akonáhle vám hovorí, že Vaša ponuka je super, ale jeho neverbálne prejavy jednoznačne signalizujú, že nie je nadšený, ale naštvaný a na jeho tvári sa blysne dokonca mikrovýraz pohŕdania, cíťte sa aj naďalej v bezpečí.

Je to presne ako by ste pod nohami cítili, že paluba lode sa nebezpečne nakláňa, no vy by ste uverili posádke, že všetko je najväčšom poriadku.

… a vaše obchodné stretnutie sa môže začať krásne nevedomky potápať.

3. Čo najviac sa NEVERBÁLNE ODLIŠUJTE OD VÁŠHO ZÁKAZNÍKA

Vôbec nezrkadlite neverbálny prejav zákazníka. Akonáhle váš zákazník robí veľké gestá, vy robte malé gestá, prípadne žiadne. Akonáhle on hovorí potichu, vy hovorte nahlas, až hulákajte. Akonáhle zákazník sedí pri stole počas rokovaní v predklone, vy sa zakloňte.

Jednoducho robte na neverbálnej úrovni všetko pre to, aby ste boli pravým opakom vášho zákazníka. Viete predsa, že peniaze dávame tým, ktorým dôverujeme. A dôverujeme hlavne tým, ktorí sú nám podobní.

Preto robte všetko pre to, aby ste boli iní. Priblížite sa tak k cieľu – zruinované obchodné stretnutie s nulovým ziskom.

Gestá napovedia veľa

Dajme teraz iróniu bokom… Spoznať, čo znamenajú jednotlivé gestá, nemusí byť vždy jednoduché. Ale čím viac budete schopní určité prejavy identifikovať, tým lepšie sa vám s druhými bude jednať.

Podčiarknuté, zhrnuté: Váš postoj, pohyb rúk, gestikulácia, hlasitosť, tempo reči a podobne, má väčší vplyv, než si myslíte. Aj pozícia stoličky voči druhej osobe napovie, či považujete druhú stranu skôr za partnera, alebo protihráča.

Ako iných ovplyvniť čo najviac?

Ak ste si na základe prečítania tohto článku uvedomili niektoré súvislosti, potom ste úspešne urobili krok správnym smerom, ktorý pozitívne ovplyvní vaše obchodné rokovania.

Ak chcete vedieť, ako systematicky zvyšovať svoj vplyv na iných, prečítajte si pozorne, čo presne môžete začať zlepšovať. To, čo vám pomôže zvýšiť váš vplyv na iných vám odovzdám na celodennom tréningu: Charisma Day.

Verím, že sa vidíme a prajem vám krásny týždeň, plný účinnej a vplyvnej komunikácie :)

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis
Peter Sasín, Váš NLP Tréner a autor knihy TRIUMF

P.S: Vedeli ste, že existuje jednoduchý a účinný spôsob, ako si zvýšiť svoju charizmu? Predstavte si, že by ste odteraz poznali zásadné prvky, ako viac a ľahšie vplývať na iných. Pozrite sa na popis tréningu Charisma Day. (Už čoskoro jediný termín v roku v Bratislave)Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP