Ako som si dal cieľ: Mať milión na účte – a v čom bol háčik

Dávate si ciele? Venujte pozornosť správnej formulácii

Dávate si ciele? Venujte pozornosť správnej formulácii (pozrite sa na obrázok zblízka)

[display_podcast]

Dávate si cele? Hovoríte si, že sa chcete mať lepšie, byť šťastnejší? Že chcete mať viac peňazí? Alebo skôr: že sa nechcete mať zle, nechcete byť sama/sám? Viete, že je dôležité, aby ste pri určovaní svojich cieľov dodržiavali určité zásady? Ciele totiž majú úžasnú výhodu, ale zároveň chybu: Vždy sa nám splnia tak, ako si ich naformulujeme.

Je „Viac peňazí“ dobrý cieľ?

V NLP (neuro-lingvistickom programovaní) ide o to, aby sme dokázali čo najlepšie komunikovať. Preto presne pozorujeme, kto akým spôsobom hovorí.

Občas mám s klientmi v koučingu nasledovný rozhovor:

Klient: „Chcem viac peňazí.“
Ja: „Tu je jedno euro. Máte teraz o jedno euro viac. Je to pre vás okey?“

Z príkladu vyššie vyplýva jedna zaujímavá vec. Prišli ste na to, aká?

Že základným pravidlom pri určovaní cieľov je, aby boli konkrétne. Preto vždy presne formulujte, čo chcete. Pozor: Nie, čo nechcete! Prečo?

  • Poznáte podnikateľov, ktorí majú jediný cieľ: „Nezbankrotovať?“
  • Poznáte ľudí s nadváhou, ktorých cieľom je: „Neprejedať sa?“
  • Poznáte depresívnych ľudí, ktorých cieľom je, že už sa nechcú cítiť tak hrozne?

Ako podľa vás dopadne podnikateľ, ktorého v hlave straší bankrot? Ako dopadne ten, kto sa sústredí celý deň na to, že nechce „Tú lahodnú čokoládu?“ Ako dopadne ten, kto sa celý deň sústredí na svoje zlé pocity?

Takže poďme na veľmi dôležitú otázku pri formulovaní cieľa:

Podľa čoho zistíte, že ste svoj cieľ dosiahli?

Chápete, že cieľ: „Chcem sa zlepšiť v angličtine“ neobstojí? Viete, ako sa po anglicky povie čmeliak? Bumble-Bee. Tak – ak ste to doteraz nevedeli, už viete trochu lepšie po anglicky. Cieľ splnený. Už rozumiete, že sa vám všetky vaše ciele plnia presne tak, ako si ich vy určíte?

Vždy majte presnú predstavu toho, ako to bude vyzerať, keď ste svoj cieľ dosiali.

Mimochodom, keď sme pri cudzích jazykoch – uvediem svoj príklad: nemčinu ovládam takmer ako materinskú reč. Angličtinu viem o niečo horšie – každopádne si v pohode prečítam akýkoľvek román. Viete však, že som nikdy nemal za cieľ naučiť sa cudzí jazyk? Jazyky sa totiž oveľa ľahšie naučíte, ak viete, čo je v spojení s nimi vaším ozajstným cieľom.

A ako to bolo s mojim cieľom „Mať milión (korún) na účte?“

Bolo to pred štyrmi rokmi. Začínal som takmer z nuly a tento cieľ som splnil v priebehu šiestich mesiacov. Malo to však jeden háčik. Pri formulovaní tohto cieľa som urobil jednu veľkú chybu. A to malo za následok, že som musel začať odznova. Chcete vedieť, v čom bol ten háčik??

Poviem vám to  2. 3. 2013 v Bratislave na jednodňovom seminári: Deň cieľov s NLP Akadémiou. Dozviete sa, ako si máte určovať ciele, aby ste ich aj dosiahli. Pretože ak dosahujete svoje skutočné ciele, ste na ceste k vašej osobnej slobode.
Pre viac informácií kliknite sem: Deň cieľov s NLP Akadémiou.

Tak ktoré vaše ciele si ešte dnes preformulujete? Držím vám pri tom palce.

Ostaňte s nami :)

Peter Sasín
NLP Akadémia
www.NLP-Akademia.skČlánky a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP