Ako vnímame realitu

NLP nám pomáha dekódovať realitu

NLP nám pomáha dekódovať realitu

[display_podcast]

Model NLP vychádza z predpokladu, že mapa nie je teritórium.

Predstavte si, že idete s niekým v aute po meste. Vy máte na kolenách mapu a tá druhá osoba má 3D model toho mesta. Kto z vás má na kolenách mesto? Správne. Nikto. Máte len mapu a model.
Podobne je to aj s našim vnímaním reality. Na realitu okolo nás nereagujeme priamo, ale prostredníctvom mapy, ktorú sme si vytvorili na základe:

  • skúseností
  • presvedčení
  • filtrov

Filtre, ktoré tvoria našu „realitu“

  1. Vymazanie (deletion)
  2. Skreslenie (distortion)
  3. Zovšeobecnenie (generalization)

Vymazanie

Svet okolo nás je nekonečne bohatý na informácie. Musíme obrovskú časť z týchto informácií vymazať, aby sme sa v ňom dokázali orientovať. Každú sekundu na našich päť zmyslov pôsobí 400 miliárd bitov. Vedome sme však schopní spracovať „len“ asi 2000 bitov.
Preto vnímame len to, čo považujeme za dôležité. Všetky „nepodstatné“ informácie mozog vymazáva a pre nás akoby neexistujú. Práve preto (až kým si to neprečítate), nevnímate pocit, ktorý máte teraz v malíčku na pravej nohe.

Skreslenie

Poďme späť do auta. Povedzme, že manželka šoféruje. Manžel sedí vedľa nej a povie: „Vpredu je zelená!“ Často takýto komentár dokáže pekne priostriť atmosféru. Mozog totiž funguje tak, že prideľuje informáciám význam. Vetu: „Vpredu je zelená“, môžeme interpretovať donekonečna:

  • Pridaj, ponáhľam sa!
  • Zdá sa mi, že nevidíš čo je vpredu, preto ťa na to upozorňujem.
  • Pomáham ti zorientovať sa v premávke.
  • Bezo mňa nič nefunguje atď.

Zovšeobecnenie / generalizovanie

Zovšeobecnenie nám pomáha učiť sa. Ak sa dieťa naučí otvoriť jedny dvere, dokáže túto schopnosť preniesť na všetky ostatné dvere. Ak sme sa raz popálili na horúcej platničke, už si dávame automaticky pozor. Zovšeobecnenie má preto aj ochrannú funkciu. No môže nás aj obmedzovať.

Mnoho ľudí si na základe zovšeobecnení vytvára presvedčenia:

  • Všetci muži (všetky ženy) sú rovnakí (rovnaké).
  • Nikdy ma nepočúvaš.
  • Vždy takto reaguješ.

Takéto obmedzujúce presvedčenia zmenšujú a ochudobňujú mapu. Preto prehodnoťte, aké zovšeobecnenia, skreslenia a vymazávanie chcete vedome používať. Pretože len niektoré vám pomáhajú.

Prajem vám krásny týždeň!

Ostaňte s nami :)

Peter Sasín
NLP Akadémia
www.NLP-Akademia.sk



Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, ,

Trackbacks/Pingbacks

  1. Svoju realitu si doslova vyberáte sami | Myslím pozitívne - 17. apríla 2018

    […] ako ste nastavení. Pretože vašu realitu dokážete vnímať iba tak, ako máte nastavené vaše filtre, cez ktoré filtrujete vnemy […]

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP