Ako zruinovať každú prezentáciu – Päť zaručených krokov

Prezentujete pred ľuďmi? A chcete vedieť, ako spoľahlivo zruinujete každú svoju prezentáciu? 

Teraz vám odhalím päť najefektívnejších krokov, ako sa stať majstrom nudných a otravných prezentácií, na ktoré si nikto nikdy nespomenie (nieto, žeby od vás niekto niečo kúpil).

Pripravení? Poďme sa teda pozrieť, ako zaručene pohoríte… ;)

Krok k zruinovaniu prezentácie č. 1 – Vaše prezentácie sa učte naspamäť

Veľmi spoľahlivý krok k zruinovaniu prezentácie. Učenie sa prezentácií dostáva rečníka pod tlak a zvyšuje nervozitu, či si na všetko spomeniete.

Pripravujte si preto vaše prezentácie od slova do slova a v optimálnom prípade to zabite Powerpointom (Powerpoint totiž zabíja účinok).

Veľmi dobrá voľba je čítať všetok text z plátna nahlas

Ak teda používate Powerpoint, ľudí spoľahlivo otrávite tým, že budete z plátna nahlas čítať všetko, čo sami už beztak vidia.

Spravidla si všetci stihnú prečítať text z plátna skôr, ako ho nahlas prečítate vy. A potom už len znudene čakajú, kým to, čo už si práve prečítali, aj vy prečítate nahlas.

Tip: Počas čítania textov z plátna sa otočte k publiku chrbtom. Nebudete tak vnímať žiadnu spätnú väzbu od ľudí. A čím menej spätnej väzby, tým menej budete tušiť, čo na publikum funguje. Môžete tak krásne tápať a zvyšujete pravdepodobnosť, že budete rozprávať úplne mimo oblasti záujmu vášho publika.

Nie je to nádhera? Tak rýchlo vyrobiť znudené publikum?

Krok k zruinovaniu prezentácie č. 2 – Podriaďte sa vášmu publiku a často sa ospravedlňujte

Buďte submisívny (áno – cudzie výrazy sú skvelé – viď krok č. 3). Tzn. so všetkým, čo povie vaše publikum, súhlaste! Hlavne sa ľudí opakovane pýtajte na ich názor.

Na záver nechajte skupinu rozhodnúť, o koľkej bude prestávka.

Ak niekto vyrušuje, alebo telefonuje, preukážte mu prosím rešpekt a toto správanie tolerujte.

Veď telefonovanie vášho šéfa (zákazníka) so svokrou o marhuľovom kompóte je oveľa dôležitejšie ako vaša prezentácia.

To znamená, že za žiadnych okolností nesmiete byť rečníkom, ktorý má „Huevos grandes“ (klik sem pre preklad).

Akonáhle by ste totiž Huevos grandes mali, hrozí, že si vybudujete autoritu. Ľudia budú v plnej pozornosti počúvať, čo im chcete povedať. Navyše vás budú omnoho ľahšie nasledovať!

A to predsa nechce nikto.

Krok k zruinovaniu prezentácie č. 3 – Používajte cudzie výrazy, neprehľadné tabuľky a grafy

Používajte čo najviac cudzích výrazov. Brífujte, slajdujte, čekujte, workšopujte, spíkujte – a ľudia tak úplne stratia prehľad, o čom hovoríte.

Abstraktné a cudzie výrazy majú totiž jednu úžasnú vlastnosť: Nevieme si pod nimi nič predstaviť.

A čím menej obrazov v hlavách ľudí vyvoláte, tým menej vás budú chcieť počúvať.

Takisto nezabudnite na tabuľky a grafy. Uverte už konečne mase géniov medzi učiteľmi rétoriky, ktorí tvrdia, že sú to čísla a fakty, pre ktoré vás ľudia budú milovať.

Sami si predsa spomínate, ako vás grafy a tabuľky „nadchýnajú“. Stačí, ak si hocijaký graf čo i len predstavíte a už sa vám únavou zatvárajú viečka.

Tip: Tabuľky a grafy by mali pritom byť čo najsofistikovanejšie a čo najkomplexnejšie. Každý jeden človek sa tak môže konečne stratiť vo vlastných myšlienkach a aspoň duchom sa z vašej prednášky zneprítomniť.

Krok k zruinovaniu prezentácie č. 4 – Nepoužívajte humor. Nikdy!

Za žiadnych okolností vo vašich prezentáciách nepoužívajte humor. Veď váš produkt, služba, celkovo vaša prednáška musí byť smrteľne vážna.

Uvedomte si, že ak sa ľudia smejú, odbúravajú sa tým bariéry voči vám. A to predsa nechcete. Chcete ľudí udržať čo najviac skeptických.

Nikto nepotrebuje presvedčené a uvoľnené publikum.

Je tu však predsa len jedna výnimka:

Existuje naozaj jedna výnimka. Humor, ktorý dokáže zruinovať prezentáciu. Tú výnimku sem zatiaľ nenapíšem, ešte sa však k tomu dostanem.

Krok k zruinovaniu prezentácie č. 5 – Vytvárajte si v mysli katastrofické scenáre

Plánujte už vopred katastrofy. Sústreďte sa vlastné zlyhanie. Viete, v prezentovaní ide hlavne o schopnosť uviesť seba aj publikum do správneho emočného stavu.

A emočný stav vhodný na zruinovanie každej prezentácie je PANIKA.

Paniku v sebe vyvoláte najlepšie takto: Predstavujte si, ako zabudnete text (ktorý ste sa vďaka kroku č. 1 poctivo učili naspamäť), predstavujte si, ako sa vás pýtajú otázky, na ktoré neviete odpovedať, predstavujte si nepriateľsky naladené publikum atď. atď.

To znamená, sústreďte sa hlavne na proces a v žiadnom prípade nie na konečný stav. V žiadnom prípade si nepredstavujte, ako vám na konci vašej prezentácie ľudia tlieskajú a gratulujú vám.

Toto robia totiž len tí najlepší rečníci. A nie tí, ktorí sa rozhodli svoje prednášky ruinovať.

Ak by ste však náhodou chceli vedieť…

…ako vaše publikum, kolegov, zákazníkov nadchnete tak, aby boli ochotní vás nasledovať, tak si pozrite popis seminára:

„Magická Rétorika“

Ide o dvojdňový ultra-seminár, ktorý z mojich účastníkov robí majstrov pútavých prezentácií.

Pri viac informácií kliknte sem.

Magická Rétorika

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín, Váš NLP Tréner
Peter Sasín Podpis

 

P.S.1: Na seminár sa prosím v žiadnom prípade neprihlasujte, ak sa chcete zlepšiť v prezentovaní o stovky percent! Pretože presne to sa stane. Zlepšíte sa v prezentovaní. Dajte mi  namiesto toho vedieť, ako sa vám darí pri ruinovaní vašich prezentácií :)

P.S.2: Nezabudnite, že seminár Magická Rétorika je len pre tých, ktorí chcú svoje publikum fascinovať, zvyšovať svoj vplyv a tým pádom napríklad aj svoje príjmy. Viac TU.Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP