Aký bude váš rok 2020 – Modelovanie budúcnosti

Väčšina ľudí na otázku Aká je tvoja budúcnosť? povie: Neviem. Nemám sklenenú guľu. Veď ani neviem, čo bude zajtra. To je v zásade pravda. Budúcnosť predpovedať nevieme. Vieme však vytvárať vopred predvídateľné okolnosti v našom živote.

A čo by ste odpovedali vy? Dokážete odhadnúť, ako na tom budete v r. 2020 zdravotne, finančne, profesne…??

Väčšina ľudí je presvedčených, že v živote majú jedinú možnosť. A tou je: Reagovať na okolnosti. No existuje spôsob, ako si začnete vytvárať vopred predvídateľné okolnosti. A to nielen pre rok 2020…

Nalaďte sa na svoju skvelú budúcnosť

V NLP existuje technika, ktorej hovoríme Future pacing (zrkadlenie budúcnosti). To znamená, že si vašu neurológiu dokážete „predprogramovať“ tak, aby ste v budúcnosti na podnety automaticky reagovali lepšie ako v minulosti.

Máte nejakú oblasť vo vašom živote, v ktorej chcete, aby v budúcnosti prebiehala inak – lepšie – ako doteraz? Chcete byť v určitých situáciách sebavedomejší, pokojnejší, výkonnejší…??

Vytvorte si nové budúce správanie už dnes

Predstavte si samých seba, ako ste reagovali v určitej situácii v minulosti. Napr. keď vás niekto nahneval, alebo keď ste mali trému pred verejným vystúpením…

A teraz poďme vytvoriť vaše nové správanie…

Následne si predstavte, že ste filmový režisér a točíte film, kde vy ste hlavná postava. A v tom filme sa ocitáte v tej istej situácii, ale s jedným rozdielom: Správate sa oveľa efektívnejšie, ako sa správate dnes. Určite si preto najprv, ako sa chcete v danej situácii správať.

Príklad: Ak v predstave prezentujete pred  ľuďmi, predstavte si, ako skvele prezentujete. Ako sebavedome znie váš hlas, ako vám ľudia tlieskajú. V predstave sa pritom pozerajte na samého seba, tzn. dívajte sa na seba akoby očami inej osoby (tzn. buďte disociovaní).

Pri trénovaní vášho nového správania postupujte nasledovne:

(Najprv si celé cvičenie prečítajte. Pozn.: Toto cvičenie využívajú úspešní športovci, herci, rečníci, umelci, predajcovia…)

 1. Prehrajte si teraz situáciu tak, ako podľa vás prebieha, keď je všetko (aj vaše správanie) dokonalé.
 2. Pozorujte, ako sa v tejto situácii hýbete.
 3. Pozorujte vašu mimiku a gestá.
 4. Pozorujte, ako dýchate.
 5. Ak v tejto situácii hovoríte, sledujte, ako znie váš hlas (znie sebavedome, alebo inak dokonale?)
 6. Celú „scénu“ si upravte tak, aby bola naozaj optimálna. Ak vám to pomôže, pustite si do vášho filmu príjemnú hudbu. Pridajte príjemné farby a váš film rozjasnite.
 7. Keď bude všetko dokonalé, tak do vášho filmu „vstúpte“ a vnímajte teraz scénu vašimi vlastnými očami (tzn. asociujte sa).
 8. Spestrite farby, zväčšite obraz, pridajte jas a hlasitosť zvukov (hudby).
 9. Sledujte, ako sa zlepšuje váš pocit pre danú situáciu.
 10. Keď je váš skvelý pocit z tohto zážitku najintenzívnejší, stisnite palec a prostredník na pravej ruke (Stisnutím palca a prostredníka si tento pocit tzv. ukotvite).
 11. Cvičenie robte kedykoľvek vás napadne a keď budete mať na to čas (využite čakanie na autobus, v rade v obchode, v banke…). Trénujte niekoľkokrát denne. Dôležité: Vždy si pozitívny pocit ukotvite.
 12. Keď sa v budúcnosti dostanete do tejto situácie (ktorú ste opakovane trénovali v cvičení), stisnutím palca a prostredníka aktivujte kotvu. Nebuďte prekvapení, keď váš nový pocit (popr. výkon) v tejto situácii bude rovnako skvelý, ako ste si ho mentálne natrénovali :)

Dôležité je…

aby ste počas celého cvičenia mali dobrý pocit. Ak z dobrého pocitu vypadnete, tak začnite o pár minút odznova. V žiadnom prípade si nekotvite negatívny pocit (!). Tzn. počas cvičenia prsty na pravej ruke stlačte len pri silnom pozitívnom pocite.

Takisto je dôležité, aby ste nerozmýšľali nad tým, ako sa k vašej skvelej budúcnosti v skutočnosti dopracujete a či je to pre vás vôbec reálne. Pozerajte sa na to ako na film, ktorý točíte vy ako režisér. A nezabudnite, že vo filme je možné všetko :)

Keď vášmu mozgu budete predkladať silné a pozitívne obrazy úspechu, naprogramujete ho na vlnu úspechu. To znamená, že v budúcnosti enormne zvyšujete vašu šancu na úspech.

Opakujem: Vaše podvedomie nerozlišuje medzi skutočnosťou a fantáziou. Opakovaným tréningom sa na podvedomej úrovni naučíte vytvárať vašu úspešnú budúcnosť už teraz.

Ak si chcete vedieť vytvoriť skvelú budúcnosť a načerpať pri tom skvelú energiu – pozrite sa na popis seminára Tajomstvo Programovania Budúcnosti >>
Tajomstvo Programovania Budúcnosti

Prajem vám všetko skvelé a vytvorte si skvelú budúcnosť :)

Peter Sasín
Váš NLP Tréner a…
Autor bestsellerov Magická Vlna a TRIUMF

P.S.: Už o krátky čas začína seminár Tajomstvo Programovania Budúcnosti (v nedeľu, 9.12.2018). Ešte máme voľné miesta.Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

, ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP