Bojíte sa verejne vystupovať? Viete, že zbytočne?

Máte strach vystupovať pred ľuďmi? Tvrdíte o sebe, že ste trémista? Mám pre vás dobrú správu. Nie ste. 
Urobte si krátky test: Predstavte si, že máte veľmi dôležitú prezentáciu. Tak dôležitú, že od nej závisí vaša budúcnosť. Týždne ste sa intenzívne pripravovali. Teraz konečne predstupujete pred vašich poslucháčov. Ľudia sú v očakávaní. Panuje absolútne ticho. Nadychujete sa k prvému slovu… 

Ako sa teraz cítite??

Ak namiesto radostného očakávania pociťujete skôr neistotu, alebo dokonca strach, je tento článok práve pre vás

Klasickým príkladom  je jedna naša klientka, ktorá mala panický strach z hovorenia pred ľuďmi: „V predstavách som videla, ako sa na mňa prísne pozerajú. Majú obrovské hlavy na malých telách a vypúlené oči. Zlomyseľne mi dávajú najavo, že na to nemám…“

Inak povedané, vytvárala si obrazy, ktoré vôbec nie sú vtipné. A podvedome si tak plánovala vlastné zlyhanie. V NLP takémuto mysleniu hovoríme: „Mindfucking“ (znásilňovanie mysle).

Plánujte úspech – extrémne zvýšite svoj účinok

Vždy sa sústreďte na cieľový stav. To znamená, opakovane si predstavujte, ako vám ľudia s úsmevom blahoželajú k úspešnej prezentácii. Ako sa obdivne vyjadrujú o vašich znalostiach apod.
Takto si úspech plánujú aj špičkoví rečníci. Predstavujú si búrlivý potlesk na konci prezentácie a nadšené publikum. Špičkoví atléti si opakovane predstavujú, ako jasajú nad svojim víťazstvom, alebo že ako prví prebehnú cez cieľovú pásku. Len potom sú schopní podať maximálny výkon.

Priveďte si pomoc. Bude stačiť dvesto Alexandrovcov?

Sú diváci (poslucháči) vo vašej predstave stále kritickí? Okey. Predstavte si, že stojíte pred kritickými poslucháčmi. Je tu však jeden „malý“ detail navyše – za vašim chrbtom teraz stojí zbor dvesto Alexandrovcov v uniformách a na váš pokyn spustia: „Vstavaj sila ogromnaja!“
Poriadne si v predstave pridajte hlasitosť. Naozaj poriadne. Tak, aby spev prehlušil aj motorovú pílu! (Neviete, ako znie táto pieseň? Kliknite sem.)

Vidíte, ako sa zneistení „kritici“ vtláčajú hlbšie do svojich stoličiek? Cítite ten rozdiel vo vašich pocitoch? Ak teraz máte pocit: „Tak, a mám vás v hrsti!“, tak ste na správnej ceste :)

Kto robí obrazy vo vašej hlave?

Správne: Vy a nikto iný. Preto si odteraz tvorte obrazy, ktoré vás posilňujú. Klientka, ktorá (si myslela, že) mala paniku vystupovať pred publikom, urobila v podstate jedinú zmenu. Nahradila svoje katastrofické predstavy. Dnes úspešne prednáša na konferenciách, a to dokonca aj v angličtine.

Nepoužili sme pri nej síce trik s Alexandrovcami, no pracovali sme na jej obrazoch (plus inštalovali sme tzv. „kotvy“ – viac o kotvách si povieme neskôr). Dovtedy, kým si nedokázala vytvárať stav, v ktorom pred ľudí predstupovala ako víťaz.

Samozrejme, existuje omnoho viac možností, ako sa dostať do správneho stavu, než uvádzam v tomto článku.

Testujte nové veci

Už ste ma zrejme často počuli povedať toto: Ak chcete iné výsledky ako doteraz, otestujte niečo iné, ako doteraz. Napríklad tých Alexandrovcov. Môže vám to pripadať smiešne alebo dokonca hlúpe.

Ak však neotestujete niečo nové, budete mať tie isté výsledky ako doteraz. Ak to však urobíte, riskujete jedno: Že vás  hovorenie pred verejnosťou začne baviť. Potom však nehovorte, že som vás nevaroval :)

Prajem vám veľa zdaru!
Váš Peter

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis

Peter Sasín,
váš NLP Tréner a autor bestsellerov: Magická Vlna a TRIUMF

P.S.: Chcete sa stať majstrom v prezentovaní a hovorení pred ľuďmi? Pozrite sa na seminár Magická Rétorika. Myslím, že vás veľmi zaujme :)

Čítajte viac o seminári >>Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, , ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP