Čo ak sa mi po NLP seminári vrátia strachy, alebo starý životný štýl?


„Čo ak sa mi to vráti späť?“

V poslednej dobe od vás dostávame otázku, v ktorej sa pýtate zhruba toto: „Čo ak sa mi v budúcnosti vrátia strachy, fóbie, alebo nejaké negatívne reakcie, ktorých sa na vašom NLP Practitioneri zbavím?“

Táto otázka je legitímna, pretože…

Keďže tvrdíme, že na našom NLP Practitioneri dokážete odstrániť pomocou vysoko účinných NLP Techník a pod naším vedením svoje strachy, či fóbie už za niekoľko minút

Tak potom sa môže natískať otázka, či sa takisto rýchlo tie strachy nemôžu aj vrátiť naspäť….

 

V takto položenej otázke však existuje jeden nefunkčný predpoklad…

Ak sa totiž opýtame: „Čo ak sa mi to vráti?“ – tak musí platiť, že sa niečo „môže len tak vrátiť“

Odkiaľsi…

a samo.

Takto to však našťastie nefunguje.

 

Každému správaniu predchádza najprv naša aktivita

Dajme si pre lepšie porozumeni príklad… Povedzme, že máme niekoho, kto má strach z výšok. Táto osoba by nám vedela odprisahať, že akonáhle sa ocitne v určitej výške, strach sa dostaví automaticky.

To by však znamenalo, že by sme nemali nad našími emóciami a správaním žiadnu kontrolu. Presne to si myslí veľké množstvo ľudí. Pravda je, našťastie, iná…

Pravda je však taká, že najprv my musíme niečo špecifické urobiť v hlave a až na základe toho sa môže dostaviť emócia.

 

Čiže ak má niekto napr. strach z výšky, nie je to kvôli výške ako takej, ale oveľa viac kvôli tomu…

  • ako výšky interpretuje,
  • aké podvedomé stratégie používa (napr. ako pracuje so svojimi vnútornými obrazmi, dialógmi a podobne)
  • ako sa prejavuje na fyziologickej úrovni (oslabujúca reč tela, stuhnutie apod.),
  • … a až následne, ako výsledok vyššie popísaného, si aktivuje pocit – v tomto prípade strach.

Pritom pozor, všetky tieto kroky môžu prebehnúť v zlomku sekundy a „automaticky“ – na hlbokej podvedomej úrovni.


Preto si ich táto osoba nemusí vôbec uvedomovať (a spravidla si ich ani neuvedomuje). Práve preto je mnoho ľudí ochotných odprisahať, že sa im „to“ deje „samo“ – bez ich zásahu.

Keďže však vychádzame z toho, že každé správanie (a strach môžeme radiť k druhu správania) má svoju štruktúru, našou úlohou na našich seminároch, keď chceme účastníkom pomôcť urobiť zmeny na podvedomej úrovni, je urobiť v zásade tieto dva kroky:

Krok 1: Zistiť, ako to robíš – na podvedomej úrovni. To znamená, nakalibrovať a rozkódovať podvedomé správanie. Tým zistíme štruktúru, v ktorej daná osoba interpretuje svoj problém (napr. výšku, no môžu to byť aj obmedzujúce presvedčenia, rôzne „bloky“ a podobne) a ako si tým pádom vytvára určitý pocit, alebo reakciu.

Krok 2: Urobiť cielené zmeny v štruktúre myslenia (a hlavne rýchle – čím väčšia rýchlosť, tým sú spravidla zmeny účinnejšie). A tu sa odohráva doslova „zázrak“. Ten spôsobuje udivené pohľady našich účastníkov, ktorí zrazu dokážu daný problém interpretovať úplne inak. Osoba, ktorá mala strach z výšok, je zrazu schopná v situácii, v ktorej cítila úzkosť, alebo strach, generovať úplne iné pocity.

Predstavte si to tak, že roky by vás nejaká situácia vážne obmedzovala v živote a zrazu je pre vás buď úplne neutrálna, alebo si ju, naopak, dokážete užívať. Ako veľmi by vás to prekvapilo? Ako pozitívne by to zmenilo váš život?

 

Keď ovládnete kvalitnú podvedomú stratégiu, návrat k tej menej kvalitnej – je relatívne ťažký

Ako to myslím? Dajme si to na príklade batoľaťa…

Povedzme, že máme dieťa – batoľa. Vie „chodiť“ len po štyroch. Jedného dňa sa však udeje malý zázrak a naučí sa chodiť po dvoch. V tom momente sa kvalita jeho života posunula vyššie – zrazu má viac slobody, viac možností.

Aká vysoká je podľa vás šanca, že sa, povedzme o niekoľko rokov, dobrovoľne vráti k lezeniu po štyroch?

Aká vysoká je šanca, že by ste sa vy sami dnes dobrovoľne vrátili k lezeniu po štyroch? (len si predstavte ako by ste chodili po schodoch…) :)

Hovoríte – že nulová? Myslím, že to vnímam rovnako.

Dnes už totiž nemáte dôvod ani motiváciu opustiť kvalitnú stratégiu (chodenie po dvoch) a nahradiť ju menej funkčnou, starou (lozenie po štyroch).

Presne tak isto je to s podvedomými zmenami, ktoré pomáhame účastníkom nášho NLP Practitionera dosahovať. Ak totiž už raz ovládnete novú stratégiu, už nebudete chcieť návrat k tej starej.

 

A čo sa stalo s našou pôvodnou otázkou: Čo ak sa mi to vráti späť?

Navrhujem ju nahradiť presnejšou a užitočnejšou otázkou, ktorá by mohla znieť: „Čo všetko by som musel/a začať vedome robiť, aby som mohol/mohla začať generovať všetky tie staré pocity a reakcie?“ – Vnímate, že tu už sa nič samo nevracia? Že touto otázkou vraciate samých seba späť do hry?

Keď si totiž vezmete pomyselnú „loptičku“ späť na svoju stranu – a tým aj kompetentnú zodpovednosť za vlastné pocity… Enormne navyšujete svoju osobnú slobodu.

Vypočujte si k tejto téme aj náš bezplatný Podcast

K tejto téme sme nahrali podcast, v ktorom nájdete okrem mnohých príkladov a princípov fungovania nášho podvedomia aj príbehy našich účastníkov, ktorí doslova chceli návrat starých neužitočných stratégií otestovať.

Či sa im to podarilo – si vypočujte v našom podcaste č. 134 – Čo ak sa mi to vráti späť?
(kliknite na prehrávač hore na tejto stránke).

Prajem vám príjemné počúvanie :)

a ešte jedna dôležitá otázka…

Chcete spoznať NLP do hĺbky a objaviť fascinujúci svet dosahovania excelentnosti a plného potenciálu?

Pozrite sa na popis nášho certifikovaného kurzu NLP Practitioner. Je to 12-dňový transformačný tréning, na ktorom sa naučíte ako používať svoje vnútorné zdroje, zbavíte sa obmedzení, či strachov a nakopnete svoju kariéru aj súkromný život.

Letný NLP Practitioner na NLP Akadémii

Využite zvýhodnený predpredaj (Len na krátky čas!)

Prejsť na stránku NLP Practitioner
Zistiť viac o tréningu…

PS: Ak sa vám zatiaľ nepodarilo nájsť čas (či financie) na celých 12 dní, čo tak prísť na prvé štyri dnitohto prémiového seminára?

Ultimatívny úvod do NLP sú plné a intenzívne 4 dni z NLP Practitionerapočas ktorých ovládnete mnoho techník a princípov z NLP. Pozrite si popis seminára tu: Ultimatívny Úvod do NLP >>

Prajem vám skvelé počúvanie :)

Peter Sasín,
váš NLP Tréner a autor bestsellerov TRIUMF a Magická Vlna


Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP