Dokážeme meniť svoje spomienky?

V minulom článku sme si ukázali, že si dokážeme vytvárať akékoľvek pocity. Väčšina ľudí si, žiaľ, tvorí také pocity, ktoré im neprospievajú. Aj by chceli mať lepšie pocity, len „sa“ to vraj ľahko hovorí a ťažko robí. Vraj. Najprv si povedzme, ako to ľudia robia, keď spomínajú na negatívne zážitky.

Spomienky članok

V čím svetlejších a väčších obrazoch myslíme, tým zvyšujeme ich intenzitu

Urobme si teraz krátke a veľmi efektné cvičenie: Spomeňte si na situáciu, keď vás niekto „vytočil“. Napríklad keď vám niekto pri ceste autom ukázal prostredník, keď vás nepustili so psom do električky, alebo vám niekto vynadal… však vy už viete :) Vyberte si na začiatok situáciu menšej intenzity. Niečo, čo nemalo na váš život príliš veľký dopad.

Preneste sa priamo do tejto situácie

akoby ste v nej znova boli. Pozerajte sa svojimi očami, to znamená buďte asociovaní (keď sa v duchu pozriete dole, vidíte svoj trup alebo nohy). Vidíte tú nepríjemnú situáciu ako nehybnú fotografiu, alebo ako pohyblivý „film“? Počujete opäť to, čo ste počuli? Zväčšite a priblížte obraz. Ešte viac. Teraz zjasnite obraz. Pridajte intenzívne farby. Pridajte hlasitosť (ak vám niekto vynadal, dajte mu mocný, prenikavý hlas)! Viac. Ešte priblížte a zväčšite obraz… OK, to stačí.

Toto bola len malá ukážka toho, ako si väčšina ľudí na tejto planéte dokáže robiť zo života (mierne povedané) peklo.

Teraz to celé otočíme a na „nepríjemné“ situácie si budete spomínať inak

Znova si dajme tú istú situáciu, aby ste si svoje pocity dokázali následne porovnať. Máte? OK. Teraz zo seba vystúpte a pozerajte sa na scénu zo vzdialenosti. Pozerajte sa sami na seba, ako ste zapojení do deja. To znamená, že ste disociovaní (pozeráte sa na seba očami tretej osoby). Teraz stiahnite jas a farby, obraz urobte rozmazaný. Posuňte ho do diaľky. Ešte viac. Obraz zmenšujte, až kým nebude mať veľkosť poštovej známky. Výborne.

Počas celého cvičenia sledujte vaše pocity. Nájdite pre seba tú časť cvičenia, ktorá u vás funguje najlepšie.

NLP akadémia - pridajte do zážitkov riadnu dávku absurdity

Pridajte do vašich zážitkov riadnu dávku komickej absurdity :)

Pridajte do vašich spomienok poriadnu dávku absurdity

Pustite film znova od začiatku a vložte do neho komickú hudbu (možno sa vám vybaví hudba z grotesiek alebo z Pat a Mat :) Pustite si váš film ako zrýchlenú grotesku. Dajte ľuďom, ktorí vás „vytáčali“ smiešne hlasy (napr. hlas Káčera Donalda, Sida z Doby ľadovej, alebo hlas Baby Jagy z Mrázika :)

Dajte do vášho filmu riadnu dávku komickej absurdity. Oblečte ľudí do smiešneho oblečenia, alebo ich naopak vyzlečte, dajte im komické pohyby, jednoducho sa kreatívne vybláznite :) Pokračujte, až kým sami seba nerozosmejete…

Ani neviete ako a už ovládate submodality :)

Výborne. Ako sa zmenil váš pocit pre danú situáciu? Zrejme značne. Dobré, že? To, čo ste vo vašom filme menili (jas, farby, zvuky, veľkosť a vzdialenosť obrazu) v NLP nazývame submodality. Teraz už viete, ako sa vysporiadate s akoukoľvek situáciou z minulosti.

Kto rozhoduje o vašich pocitoch?

Ak má niekto na negatívnu situáciu zlé spomienky, je to preto, lebo je v spomienkach asociovaný. Krátky negatívny zážitok si takto ľudia vyvolávajú aj po rokoch tak, že si spôsobujú trvalé negatívne pocity. Väčšinou to robia z nevedomosti. V NLP to nazývame Mindfucking (znásilňovanie mysle).

Takýmto spôsobom – tzn. ste asociovaní, jasné farby, veľké obrazy, hlasné zvuky…, si vždy vybavujte pozitívne a pekné zážitky. Tak zvýšite ich intenzitu!

Niekedy však aj napriek návodu, ako sme si ho práve popísali, niektorí ľudia nevedia (rovná sa: nechcú) meniť spôsob ako spomínajú. To často súvisí so stratégiami. O tom však niekedy nabudúce.

Koľko zážitkov spracujete inak? Urobte si týždeň plný dobrých spomienok.

Ostaňte s nami :)

Peter Sasín
NLP Akadémia
www.NLP-Akademia.skČlánky a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP