Dvere k vašim vnútorným zdrojom

V NLP platí predpoklad, že máme všetky potrebné vnútorné zdroje. To znamená všetky potrebné schopnosti pre dosahovanie skvelých výsledkov. Problém býva často v tom, že mnohí nemajú ku svojim zdrojom prístup, prípadne ich nevyužívajú naplno.

Preto je na mieste otázka: Existujú pomyselné „dvere“ k našim vnútorným zdrojom? Ak áno, dokážeme ich nájsť a „odomknúť“?

NLP - Prístup k vašim vnútorným zdrojom

Ako to robia tí, ktorí to robia skvele?

Pred krátkou dobou som bol na vypredanom koncerte Tomáša Klusa. Tomáš je aktuálny český Zlatý Slávik, geniálny textár, pesničkár a improvizátor. Na koncerte ma uchvátila Tomášova ľahkosť, s akou dokázal priviesť publikum do varu a hlavne ako dokáže improvizovať.

Po koncerte som sa s Tomášom stretol v zákulisí a chvíľu sme sa rozprávali o tom, ako to robí, že píše tak skvelú muziku i texty a že s takou ľahkosťou improvizuje. Opýtal som sa ho, či počas svojich koncertov ide do zmeneného stavu vedomia. Jednoznačne mi potvrdil, že áno. Podľa jeho slov je koncert najlepší vtedy, ak sa do tohto stavu doslova pohrúži a nechá za seba fungovať akéhosi „autopilota“ v sebe.

Prístup ku vnútorným zdrojom

Tomáš Klus má z môjho pohľadu NLP Trénera skvelé stratégie, ako sa ku svojim zdrojom dostať a ako ich naplno využívať.

Preto s takou ľahkosťou dokáže:

 • Tvoriť texty
 • Pamätať si texty
 • Improvizovať (Kto ste boli na jeho koncerte v Pezinku, spomínate si na pieseň, ktorú skladal za „pochodu“ a vyprevádzal ňou pána s bradou na toaletu? :) Bol to majstrovský výkon!)
 • Tvoriť hudbu
 • Mať tak veľký vplyv na publikum

Čo teda rozhoduje?

Rozhoduje vaša schopnosť dostať sa do správneho stavu vedomia. Ľudia, ktorí v akejkoľvek oblasti dosahujú skvelé výsledky, dokážu práve vtedy, keď to potrebujú, čerpať zo svojich vnútorných zdrojov. Poznám úspešných hercov, rečníkov, manažérov, učiteľov či športovcov, ktorí presne toto používajú.

My si potom o nich myslíme, že vynikajú vrodeným talentom. Navonok sa naozaj zdá, že majú viac vnútorných zdrojov, ako iní ľudia. No nie je to celkom pravda.

Stavy vedomia bohaté na zdroje

Platí totiž predpoklad, že neexistujú ľudia chudobní na zdroje, existujú len stavy vedomia chudobné na zdroje. Medzi tieto chudobné stavy vedomia patria napríklad:

 • Strach
 • Tréma
 • Depresie
 • Pocit vyhorenia
 • Nedostatok motivácie
 • Odkladanie vecí na neskôr
 • Fóbie
 • …a podobne.

Neexistujú ľudia chudobní na zdroje, existujú len stavy vedomia chudobné na zdroje.

Tranz – kľúč k vašim vnútorným zdrojom

Rozhoduje vaša schopnosť ísť do zmeneného stavu vedomia. V NLP tento stav nazývame tranz. Keď prednášam pred desiatkami či stovkami ľudí, je mojou úlohou byť počas prednášky v tranze. A čím dlhšie v tomto stave vydržím, tým lepší výkon podám.

Publikum na mne samozrejme žiadny tranz nepozoruje :) Tranz si prosím nemýľte s tým, čo nám predostierajú médiá či hollywoodske filmy. Ide o stav zmeneného vedomia, kedy všetko robíme jednoducho a intuitívne. Takže publikum na mne žiadny tranz nepozoruje, vníma len môj výkon, ktorým ho zaujmem a bavím.

Nedávno som s jednou mladou ženou robil jednu techniku z modelu NLP, pričom som ju uviedol práve do takéhoto zmeneného stavu vedomia. Jej cieľom bolo lepšie a sebavedomejšie prednášať. Ona i ostatní účastníci prednášky boli ohromení, ako rýchlo sa zlepšili jej schopnosti. Povedané jej vlastnými slovami: „Pozrite, veď ja gestikulujem, to som predtým nikdy nedokázala!“

A skutočne – jej gestikulácia bola naozaj ladná a pôsobila profesionálne. Jej hlas bol zrazu sebavedomý a oveľa hlasnejší ako na začiatku. Jej schopnosti sa však nijak nezmenili. Zmena bola v tom, že dokázala nájsť prístup ku svojim zdrojom.

Dajú sa zmenené stavy vedomia trénovať?

Dobrá správa: Dajú. A ľudia, ktorí si navyknú opakovane získavať prístup ku svojim zdrojom potom zažívajú, že robia veci s ľahkosťou, radosťou, že sú viac kreatívni.

(Práve túto schopnosť trénujeme na dvojdennom seminári Tajomstvá Hypnózy – Zmeny pomocou NLP v praxi, kde účastníci ovládnu jednak tie najúčinnejšie techniky ako pracovať so svojim podvedomím a jednak sa naučia používať vysoko účinnú hypnotickú komunikáciu a pomáhať tak nielen sebe, ale aj iným.)

Každopádne: V tomto článku som vám chcel odovzdať ideu, aby ste začali viac vnímať, kedy sa nachádzate v užitočnom stave vedomia a kedy v menej užitočnom stave. Pretože práve tieto stavy rozhodujú.

Držím vám pri objavovaní vašich vnútorných zdrojov palce!

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín, Váš NLP Tréner
Peter Sasín Podpis


P.S: Chcete spoznať tajný jazyk ovplyvňovania seba aj iných?
Chcete vedieť, ako dosiahnete vysoko kreatívne stavy zmeneného vedomia a ako dokážete aktivovať svoje vnútorné zdroje s použitím hypnózy a autohypnózy? Prečítajte si popis seminára: Tajomstvá Hypnózy – zmeny pomocou NLP v praxi >>. (Seminár sa koná už čoskoro v Bratislave.)Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP