Stopni Generátor Náhodných Myšlienok – a vráť Myslenie späť pod svoju kontrolu

Už ste počuli pojem „Generátor náhodných čísel“? A vedeli ste, že tak ako existuje generátor náhodných čísiel, existuje niečo podobné v mnohých ľudských hlavách?

Príliš veľa ľudí má v hlave to, čomu hovorím Generátor Náhodných Myšlienok (GNM). Poďme teraz spoločne preniknúť do hĺbky, kde sa pozrieme na to, aký vplyv môže mať takýto GNM na náš život, a čo s ním urobiť.

NLP-vedome_myslienky_600

Od zajtra: Každé ráno začína kockou!

Predstavte si, že od zajtra bude každé vaše ráno vyzerať nasledovne: Každé jedno ráno, až po celý zvyšok svojho života, hneď ako sa prebudíte, si vždy najprv hodíte hracou kockou.

A v závislosti od toho, aká hodnota vám padne, tak sa bude odvíjať váš deň… Raz na jednotku, inokedy priemerne na dvojku-trojku, a inokedy zas na šestku.

Hádzať však budete viackrát denne. Čiže jednotka sa z ničoho-nič môže zmeniť na šestku – šťastie na drámu, radosť na šok… a podobne…

A takto stále dokola. Každé jedno ráno, týždeň-čo týždeň, mesiac-čo mesiac, rok-čo rok. Náhodná „Ruská ruleta“ až do úplného konca.

(Počúvajte aj v podcaste ku článku…)

Brali by ste to? Nechali by ste princíp náhody rozhodovať o tom, ako sa budete v živote cítiť? O tom, akí budete efektívni, naladení, úspešní a šťastní?

Že nie…??

Viete mi však potom povedať, prečo to väčšina ľudí (a možno aj vy niekedy) presne takto isto robí vo svojom živote?

Odkiaľ to viem? Nuž, zrejme vám samým čo-to pripadne povedomé… :)

 • Zajtra príde svokraTo zas bude nanič deň…
 • Je pondelokTak to je už úplný koniec…
 • Mal by som schudnúť – Achh, zas z toho nič nebude
 • Svrbí ma nohaČo je to v tej skrinke…? 
 • Óóó, čokoláda! – Fupeu fa fítim… mmmm fkvelé!
 • Naši prehrali v hokejiZ čoho mám mať teraz v živote radosť…?
 • Zdražel benzínPorazí ma z toho…
 • Začalo pršať Chytá ma depka…
 • Je piatok večer – Hurá! Hneď je to všetko znesiteľnejšie… :)
 • Večer nie je nič v telkeTo zas bude nuda…
 • Tú čokoládu som nemal jesť… :(
 • Naši vyhrali v hokejiTo je konečne sveta žiť…!
 • Lieta tu osa (…na stene je pavúk, musím ísť výťahom, letieť lietadlom, …verejne prezentovať) – Panikaaaa!!!!!

Emočná Ruská Ruleta – Stav Konzumujúcej Mysle

Raz hore, raz dole… Zas hore, zas dole… Takto, a podobne, mnohí ľudia celý svoj život reagujú na náhodné vonkajšie podnety (ktorých je doslova nekonečno).

Pointa je v tom, že väčšina ľudí skrátka myslí čisto náhodne.

A tým pádom – cez svoj Generátor Náhodných Myšlienok dookola roztáčajú svoju vlastnú „Emočnú Ruskú Ruletu“ a nikto presne nevie, kedy to „vystrelí“, kedy sa „to pokazí“, kedy to jedným slovom „prdne“.

 

Preto podľa mňa mnohí tak tvrdošijne tvrdia, že život je nevyspytateľný a že raz sme hore, raz dole, a že „Život je jen nááhoda….“

Musí to však naozaj byť tak? Je život len jedna nekonečná nepredvídateľná Ruská Ruleta? Alebo to môže byť aj celkom inak, a svoj život môžeme vrátiť späť pod svoju kontrolu, keď začneme generovať svoje myšlienky vedome…?

Odpoveďou je Tvoriaca Myseľ

Naša myseľ sa nachádza v dvoch základných stavoch. Buď myšlienky (podnety) konzumuje, alebo ich Kreuje – Vytvára.

 1. Keď sme v Konzumujúcom stave, tak na podnety hlavne reagujeme. Typickým príkladom je sledovanie televízie.
 2. Keď sme v Tvoriacom stave, svoje myšlienky tvoríme vedome a vedome sa na určitý podnet koncentrujeme (napríklad ja teraz pri písaní článku) a takisto vedome prideľujeme význam.
Pravdou je, že tieto stavy sa pravidelne striedajú a nedá sa byť výlučne len v jednom z nich, keďže sa aj navzájom prelínajú a dopĺňajú. Každopádne je potrebné, aby ste vo svojom Tvoriacom stave vedeli stráviť určitý čas a tento čas postupne predlžovať. Pretože moc nad sebou preberáme najmä vo svojom Tvoriacom stave.

 

O týchto dvoch zaujímavých stavoch našej mysle si povieme už čoskoro, teraz je pre mňa podstatná nasledovná vec…

Pestujte si pre vaše myšlienky Bdelosť

Navyknite si pre svoje myšlienky pestovať bdelosť. Počas dňa sa viackrát vedome zastavte a vnímajte, na čo práve myslíte a položte si otázku, prečo na to myslíte.

Dajme tomu, že zistíte, že myslíte na nejakú osobu…

Položte si otázku: „Myslím na túto osobu, pretože som práve niekoho podobného videl v časopise?“
„Prípadne som započul pieseň, ktorá mi ju pripomína?“ Alebo ste sa vedome rozhodli, že na ňu teraz budete myslieť?

Prevezmite Moc!

Navyknite si vedome zastavovať svoj Generátor Náhodných Myšlienok a, naopak, zapínať svoj Generátor Vedomej Mysle. 

To urobíte tak, že si doslova sami poviete: „Teraz budem myslieť na svoje ciele“, alebo „Teraz vedome vytvorím pár veršov“, alebo „Teraz budem vedome vyhľadávať príjemné spomienky z minulosti“.

A podobne a podobne… Oblastí, na ktoré môžeme vedome myslieť, je takisto nekonečno. (Nemusím pripomínať, že v tomto stave neplánujeme žiadne Katastrofické scenáre, ale sústredíme sa na to, čo nás v živote môže posunúť ďalej. Dohoda?)

To, čo sa následne stane, bude to, že sa stanete viac a viac kompetentní v používaní svojho najsilnejšieho spojenca – Vašej mysle! A to bude mať neskutočne pozitívny vplyv na váš život.

Viem, o čom hovorím. Pretože som to sám zažil na vlastnej koži. A som vďačný, že mi v tom NLP veľmi efektívne, rýchlo a trvalo dokázalo pomôct.

Tento článok by som zhrnul myšlienkou, ktorú mi moja myseľ ponúkla práve v Tvoriacom stave…

„Keď zmiešame všetky tóny, dostaneme šum. Keď zmiešame všetky farby, dostaneme šeď.

Až keď začneme tóny zoraďovať vedome, môže vzniknúť krásna skladba. Až keď začneme farby nanášať vedome, môže vzniknúť úchvatný obraz.

A tak isto je to aj v živote: Až keď začneme svoje myšlienky generovať vedome, môžeme začať tvoriť naozaj krásny, zdravý a inšpirujúci Život.“

Porozmýšľajte nad tým…

Držím Vám obrovsky palce pri vedomom generovaní myšlienok. Ak navyše chcete z Vašej mysle urobiť svojho naozaj najsilnejšieho spojenca, a NLP chcete trénovať pod kompetentným vedením (pamätajte, že v NLP sa zlepšíte trénovaním) – určite si prečítajte popis nášho certifikovaného prémiového kurzu: NLP Practitioner.

Ide o 12-dňový transformačný tréningový seminár, na ktorom budeme spoločne objavovať, ako funguje vaša myseľ a ako s ňou dokážete rýchlo a efektívne pracovať.

Prajem Vám krásny vedomý a bdelý týždeň! :)

Váš Peter

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

P.S.: Pozor – NLP Practitioner sa momentálne koná len raz za rok. Najbližší termín sa už blíži a následný bude až v ďalšom roku. Tak si zabezpečte svoje miesto čím skôr.

Teším sa na vás! :)Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP