Hovorenie pred ľuďmi: Ako zaujať a “ovládnuť” poslucháčov

Hovorenie pred ľuďmi… Pre niekoho každodenná práca, pre mnohých obrovský problém. Ak ovládate Tajomstvo Magickej Rétoriky, máte nesmiernu výhodu. Otázkou však je, ako to Tajomstvo objaviť a čo presne robiť, a čo nie…

Na tému hovorenie pred ľuďmi existuje pár naozaj fungujúcich tipov. No, žiaľ, omnoho viac teoretických a nefunkčných nezmyslov.

Len ak dokážete ľudí fascinovať, budú vás nasledovať

Jedným z hlavných prvkov, ako dokážete strhnúť vašich poslucháčov na svoju stranu, je príbeh. No pozor – váš príbeh musí obsahovať určité prvky a štruktúru. Inak nebude fungovať.

Ak tieto prvky použijete vo vašej reči alebo prezentácii, okamžite vzbudíte dojem profesionálneho rečníka a budú o vás hovoriť, že máte na hovorenie pred ľuďmi talent.

Pritom vy sami ste si možno doteraz mysleli, že na hovorenie pred ľuďmi talent nemáte.

Ukážem vám teraz napínavý príbeh a jeho najdôležitejšie prvky…

Príbeh: Z trasúcich sa kolien sebavedomie za pár sekúnd

Nervózne chodím hore-dolu za pódiom.  len pár minút, kým predstúpim pred zaplnenú halu. Na svojich miestach sedí viac ako tritisíc ľudí. Viem, že tam vonku navyše číha šesť kamier, ktoré zachytia aj najmenšiu chybičku. Dlane sa mi potia. Hlas sa mi ako naschvál zadrháva. Je to vôbec možné?! O pár minút mám vystúpiť na pódium a nemám hlas. Cítim, že sa blíži najväčší trapas v mojom živote. Zmocňuje sa ma panika.

Zrazu! Akýsi záblesk preblesne mojou hektickou mysľou. Milisekundová spomienka na fintu, ktorú mi raz ukázali v Nemecku. Finta, ako odstrániť trému pred prejavom. Automaticky ako stroj zatváram oči. Spojím si prsty na pravej i ľavej ruke. Cvak! Za menej ako päť sekúnd som pokojný. Tým myslím NAOZAJ pokojný. Tvárou mi prebehne úľava. Ten fígeľ fakt funguje. Neuveriteľné!

Asistent z techniky ma odpočítava. Ešte pár sekúnd. 3-2-1…Ideš! Vystupujem po schodíkoch na obrovské nasvietené pódium. Postavím sa do najväčšej energie a pár sekúnd prechádzam pohľadom publikum. Vychutnávam si pohľad na tritisíc ľudí, ktorí čakajú, čo poviem. Začínam. Začínam príbehom.

Okrem môjho hlasu v hale nepočuť nič. Všetci ticho. napätím počúvajú. Na konci ohlušujúci potlesk zakončuje moje vystúpenie.

 

Tieto prvky som použil, aby bol príbeh zaujímavý a až do konca napínavý:

 • Obrazová reč: Všimnite si, že vo vašej mysli vytváram obrazy. Obrazy sú účinnejšie, ak hovoríte v prítomnom čase. Predstavte si, že ste filmový režisér a vašou úlohou je vysvetliť, čo práve prebieha v deji.
  Môžete povedať: “Išiel som do kancelárie a našiel tam cudzích ľudí”. Alebo to môžete povedať takto: “Kráčam po prázdnej chodbe. Koberec tlmí moje kroky. Dvere mojej kancelárie sú otvorené. Z kancelárie počujem rozrušené tlmené hlasy…” Ktorý variant je zaujímavejší?
  Takže: Hovorte v obrazoch a popisujte to, čo sa odohráva, v prítomnom čase. Zvýšite intenzitu obrazov v mysliach poslucháčov.
 • Vytvorte problém: Aby bol váš príbeh napínavejší, mal by obsahovať problém. V mojom príbehu je to pasáž, kde popisujem, že mám strach a že sa mi stratil hlas a navyše v hľadisku číha šesť kamier (všetko je to naozaj pravda). Cítite, ako sa vžívate do mojej situácie a ako rastie vaše napätie?
 • Vytvorte nesprávne očakávania: Vašou úlohou je aspoň na chvíľu poslucháčov zaviesť na falošnú stopu. Vytvorte nesprávne očakávanie. V mojom príbehu som vytvoril nesprávne očakávanie tak, že som povedal, že sa blíži najväčší trapas v mojom živote.
 • Slovo “Zrazu”: Použite v kľúčových momentoch slovo “Zrazu”. Po tomto slove dajte aspoň trojsekundovú pauzu. Napätie vašich poslucháčov sa bude dať krájať. Tento prvok však použite maximálne 1-2 krát za celú prezentáciu.
 • Technika “Spomaleného záberu”: Všimnite si, ako dlho a detailne popisujem to, ako sa pomocou spojenia prstov na rukách upokojím (spojením prstov som využil takzvanú neurologickú kotvu), vystúpim na pódium a prehovorím.
  Technika spomaleného záberu je nesmierne silná technika, ktorá núti ľudí, aby vám dali svoju 100 %-nú pozornosť. Doslova ľudí dokážete “trýzniť”. Táto technika totiž vzbudzuje obrovskú zvedavosť a práve teraz budú ľudia tak ticho počúvať, že bude počuť aj povestné “padnutie ihly na zem” :) (Pozor však na tzv. “prepálenie” pozornosti. Je potrebné dobré načasovanie, aby ste ľudí nezačali nudiť.)

Je pritom jedno, či máte 3 000 alebo “len” päť poslucháčov

Porozprávajte niekomu váš vlastný príbeh podľa štruktúry vyššie. Uvidíte, že pomocou tohto návodu dokážete zaujať úplne kohokoľvek.

Tento spôsob prezentovania je zvlášť účinný pri obchodnom jednaní, keď chcete, aby vás vnímali ako niekoho, kto je v danej oblasti zvlášť kompetentný. Vytvorte si podľa návodu vyššie príbeh, v ktorom sa vám podarilo vyriešiť nejaký problém vášho zákazníka.

Pre porovnanie: Ako by na vás ten istý príbeh zapôsobil, keby som povedal: “Bolo tam veľa ľudí a ja som mal trému. Potom som to nejako prekonal a ľudia mi na konci zatlieskali”. Vnímate ten obrovský rozdiel??
Lenže práve takto, žiaľ, väčšina ľudí prezentuje svoje úspechy i úspechy svojej firmy.

Samozrejme, pri prezentovaní sú dôležité aj ďalšie prvky:

 • Intonácia hlasu
 • Reč tela: Gestikulácia a mimika
 • Frázovanie: hlavne pauzy vo vašom prejave
 • A mnohé iné techniky a prvky, ktoré spôsobia, že zaujmete a “ovládnete” vaše publikum…

Chcete sa extrémne zlepšiť v prezentovaní a hovorení pred ľuďmi?

V lyžovaní, ani v prezentovaní sa nezlepšíte čítaním kníh, ani článkov. Hovorenie pred ľuďmi potrebujete trénovať. Opakovane vystupovať pred ľuďmi a postupne svoje prezentácie zlepšovať. Najrýchlejšie to dosiahnete pod vedením niekoho, kto vám vie dať poctivú a naozaj odbornú spätnú väzbu. 

Preto som dlho zbieral, vytváral a testoval tie najúčinnejšie techniky, ktoré mali jedinú úlohu: Zaujať a “ovládnuť” poslucháčov. A tak vznikol najnáročnejší rétorický tréning na Slovensku a v Čechách – prečítajte si sami, čo všetko na ňom ovládnete a aký to bude mať na váš život vplyv.

Kliknite na odkaz a prečítajte si viac: Magická Rétorika >>

Zažijete rétorický tréning, ktorý u nás naozaj nemá obdobu a ktorý viditeľne zlepší vaše schopnosti vystupovať pred ľuďmi. A hlavne dostanete návod, ako dokážete ľudí čo najlepšie zaujať a ovplyvniť.

Pozorne si prečítajte celý popis seminára: Magická Rétorika (klik)>>

Držím vám palce pri vytváraní fascinujúcich príbehov :)

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis

Peter Sasín,
Váš NLP Tréner a autor bestsellerov Magická Vlna a TRIUMF

 Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, , ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP