Hovorenie pred ľuďmi: Ako zaujať a fascinovať poslucháčov

Hovorenie pred ľuďmi… Pre niekoho rutina, pre mnohých obrovský problém. Ak ovládate Tajomstvo Magickej Rétoriky, máte nesmiernu výhodu. Otázkou však je, ako to tajomstvo objaviť a čo presne robiť, a čo nie…

Len ak dokážete ľudí fascinovať, budú vás nasledovať

Jedným z hlavných prvkov, ako dokážete strhnúť vašich poslucháčov na svoju stranu, je príbeh. No pozor – váš príbeh potrebuje určité prvky a štruktúru. Inak nebude fungovať.

Ak tieto prvky použijete vo vašej reči alebo prezentácii, ľudia vás budú s ľahkosťou nasledovať a mnohí budú o vás hovoriť, že máte na hovorenie pred ľuďmi talent.

Pritom vy sami ste si možno doteraz mysleli, že na hovorenie pred ľuďmi talent nemáte.

Poviem vám napínavý príbeh a následne rozoberiem jeho najdôležitejšie prvky…

Cítim, že sa blíži najväčší trapas v mojom živote

Máj 2011.

Nervózne chodím hore-dolu za pódiom.  len pár minút, kým predstúpim pred zaplnenú halu, v ktorej to hučí ako vo včelom uli.

Nakuknem spoza opony – na svojich miestach sedí tritisíc ľudí. Viem, že tam vonku navyše číha šesť kamier, ktoré zachytia aj najmenšiu chybičku. Dlane sa mi potia. Hlas sa mi ako naschvál zadrháva. Odkašliavam si, aby som ho znova nahodil.

Je to vôbec možné?! O pár minút mám vystúpiť na pódium a nemám hlas. Cítim, že sa blíži najväčší trapas v mojom živote. Zmocňuje sa ma panika.

Keď zrazu! 

Spásonosná myšlienka preblesne mojou hektickou mysľou. Milisekundová spomienka na techniku, ktorú som spoznal v Nemecku. Rýchly spôsob, ako odstrániť trému pred prejavom. Zatváram oči. Nadychujem sa. Dotknem sa svojej dlane na správnom mieste. Cvak! Za menej ako päť sekúnd som pokojný. Tvárou mi prebehne úľava. Funguje to. Neuveriteľné!

Asistent z techniky ma odpočítava. Ešte päť sekúnd. 3-2-1…Ideš!

Vystupujem po schodíkoch na obrovské nasvietené pódium. Reflektory mi svietia do očí, kamery sa otáčajú ako na povel na mňa. Postavím sa do najväčšej energie a pár sekúnd prechádzam pohľadom najväčšie publikum, pred ktorým som kedy stál. Tritisíc ľudí predo mnou čaká, čo poviem.

Začínam. Začínam príbehom.

Okrem môjho hlasu v hale nepočuť nič. Všetci ticho anapätím počúvajú. Na konci ohlušujúci potlesk odmeňuje moje vystúpenie.

Tieto prvky som použil, aby bol príbeh zaujímavý a až do konca napínavý:

 • Obrazová reč: Všimnite si, že vo vašej mysli vytváram obrazy. Obrazy sú účinnejšie, ak hovoríte v prítomnom čase. Predstavte si, že ste filmový režisér a vašou úlohou je vysvetliť, čo práve prebieha v deji.
  Môžete povedať: „Šiel som po dlhej chodbe, mäkký koberec tlmil moje kroky. Dvere do mojej pracovne boli otvorené a zvnútra ku mne doliehali rozrušené hlasy“. Alebo to môžete povedať takto: „Kráčam po dlhej chodbe. Mäkký koberec tlmí moje kroky. Dvere mojej kancelárie sú otvorené a zvnútra ku mne doliehajú rozrušené hlasy…“
  Ktorý variant je živší, pútavejší? Ten druhý, je tak?
  Takže: Hovorte veľa v obrazoch a popisujte to, čo sa odohráva, v prítomnom čase. Zvýšite intenzitu obrazov v mysliach poslucháčov.
 • Vytvorte problém: Aby bol váš príbeh napínavejší, mal by obsahovať problém. V mojom príbehu je to pasáž, kde popisujem, že mám strach a že sa mi stratil hlas a navyše v hľadisku číha šesť kamier (všetko je to naozaj pravda). Cítite, ako sa vžívate do mojej situácie a ako rastie vaše napätie?
 • Vytvorte nesprávne očakávania: Vašou úlohou je aspoň na chvíľu poslucháčov zaviesť na falošnú stopu. Vytvorte nesprávne očakávanie. V mojom príbehu som vytvoril nesprávne očakávanie tak, že som povedal, že sa blíži najväčší trapas v mojom živote.
 • Slovo „Zrazu“: Použite v kľúčových momentoch slovo „Zrazu“. Po tomto slove dajte aspoň trojsekundovú pauzu. Napätie vašich poslucháčov sa bude dať krájať. Tento prvok však použite maximálne 1-2 krát za celú prezentáciu.
 • Technika „Spomaleného záberu“: Všimnite si, ako spomalene a detailne popisujem to, ako sa pomocou spojenia prstov na rukách upokojím (spojením prstov som využil takzvanú neurologickú kotvu), vystúpim na pódium a prehovorím.

  Technika spomaleného záberu je vskutku silná technika
  , ktorá núti ľudí, aby vám dali svoju 100 %-nú pozornosť. Doslova ňou ľudí dokážete „trýzniť“. Táto technika totiž vzbudzuje obrovskú zvedavosť a práve teraz budú ľudia tak ticho počúvať, že bude počuť aj povestné „padnutie ihly na zem“ :) (Pozor však na tzv. „prepálenie“ pozornosti. Je potrebné dobré načasovanie, aby ste ľudí nezačali nudiť.)

Hovorte príbehy tak, aby fascinovali (a súčasne vás stavali do pozície experta)

Porozprávajte niekomu váš vlastný príbeh podľa štruktúry vyššie. Ak to urobíte správne, dokážete zaujať úplne kohokoľvek.

Pre porovnanie: Ako by na vás ten istý príbeh zapôsobil, keby som povedal: „Bolo tam veľa ľudí a ja som mal trému. Potom som to nejako prekonal a ľudia mi na konci zatlieskali“. Vnímate ten obrovský rozdiel??

Lenže práve takto, žiaľ, väčšina ľudí prezentuje svoje úspechy i úspechy svojej firmy! Aké zbytočné mrhanie… :(

Správne porozprávaný príbeh dokáže nielen zaujať. Keď to urobíte dobre, poslucháči vám automaticky pridelia rolu experta a dôveryhodnej autority.

A to je to, čo spravidla chceme. Je tak? :)

Preto je vhodne štrukturovaný, pútavý príbeh jeden z najúčinnejších rétorických prvkov, ktoré môžete ako rečník použiť.

Samozrejme, pri prezentovaní sú dôležité aj ďalšie prvky:

 • Intonácia hlasu
 • Reč tela: Gestikulácia a mimika
 • Frázovanie: hlavne pauzy vo vašom prejave
 • A mnohé iné techniky a prvky, ktoré spôsobia, že zaujmete a „ovládnete“ vaše publikum…

Ako sa skokovo zlepšiť v prezentovaní a hovorení pred ľuďmi?

V lyžovaní, ani v prezentovaní sa nezlepšíte čítaním kníh, ani článkov.

Takisto aj hovorenie pred ľuďmi potrebujete trénovať. Opakovane vystupovať pred ľuďmi a postupne svoje prezentácie zlepšovať. Najrýchlejšie to dosiahnete pod vedením niekoho, kto vám vie dať úprimnú a odbornú spätnú väzbu. 

Preto som dlho zbieral, vytváral a testoval tie najúčinnejšie postupy, ktoré majú jedinú úlohu: Fascinovať vašich poslucháčov. A tak vznikla Magická Rétorika – dvojdňový intenzívny rétorický tréning. Prečítajte si sami, čo všetko na ňom ovládnete a aký to bude mať na váš život vplyv.

Kliknite na odkaz a prečítajte si viac: Magická Rétorika >>

Zažijete rétorický tréning, ktorý viditeľne zlepší vaše schopnosti vystupovať pred ľuďmi.

Pozorne si prečítajte celý popis seminára: Magická Rétorika (klik)>>

Držím vám palce pri vytváraní fascinujúcich príbehov :)

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis

Peter Sasín,
Váš NLP Tréner a autor bestsellerov Magická Vlna a TRIUMF

 Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, , ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP