Hypnóza. Predsudky a zaujímavosti

Veľa ľudí má z hypnózy strach. Majú totiž rôzne predsudky. Napríklad, že sú totálne v moci hypnotizéra, že sú v akomsi stave spánku, že si s nimi počas tohto stavu hypnotizér môže robiť čo chce a oni si nič z toho nebudú pamätať a podobne. Tieto predsudky zrejme pochádzajú z hypnotizérskych show a z médií.

Hypnózu nám ukazujú väčšinou v negatívnom kontexte

Keď si spomeniete na niektorú z hypnotizérskych show, ktoré ste už videli… Ukazovali tam, ako sa ľudia v niečom vďaka hypnóze zlepšili, alebo tam šlo o to, aby sa ľudia po hypnóze znemožnili? Asi to bola show, kde šlo o to, ukázať nejaké negatíva a hlúpe správanie, však?

Pritom realita je taká, že v hypnóze neurobíte nič proti svojim hodnotám. To znamená, že aj keby vás hypnotizér v hypnóze vyzval, aby ste sa vyzliekli na ulici donaha, tak ak je to absolútne v rozpore s vašimi hodnotami, tak to neurobíte ani v hlbokej hypnóze.

Ak by sa niekto v hypnóze na tej ulici vyzliekol, urobil by to veľmi pravdepodobne aj v inej situácii. Napr. po šiestich panákoch. Iste poznáte ľudí, ktorí keď sa napijú – hneď sa na verejnosti obnažujú. Tak práve tých by ste možno po hypnóze našli nahatých pred supermarketom na parkovisku :)

 V hypnóze sa bežne nachádzame viackrát počas dňa

Počas dňa sa mení náš stav vedomia. A denne sa dostávame do zmeneného stavu vedomia. Niekto tomu hovorí Flow, prúdenie a podobne… V NLP tomuto zmenenému stavu vedomia hovoríme Tranz (z angl. Trance).

Mnoho ľudí na seminároch nám tvrdí, že oni ešte neboli v tranze. Vedome je tento stav však nie vždy jednoducho „odhaliteľný“. A ak tvrdíte, že ešte nebol v tranze – ak ste už zažili orgazmus… Tak ste v tranze boli.

Existujú samozrejme rôzne stupne tranzu. Ľahšie formy zažívate napr. pri čítaní knihy, alebo pri filme, pri počúvaní obľúbenej hudby… Tento stav zmeneného vedomia sa vyznačuje hlavne tým, že ste  príjemne uvoľnení. Výbornou vlastnosťou tranzu je, že sa v ňom vynikajúco učíte. Preto na našich seminároch tranz často (niekedy zjavne a niekedy nebadateľne) vyvolávame (tzv. indukujeme).

Otec modernej hypnózy – Milton H. Erickson

V NLP používame pri hypnóze tzv. Miltonov model. Jedná sa o používanie komunikácie tak, aby sme rýchlo dokázali indukovať tranz a viesť pomocou hypnotických komunikačných vzorcov ľudí do hypnózy.

Ak máte teraz pocit, že slovo tranz a slovo hypnóza sa v tomto článku akosi nelogicky prelínajú a ak neviete, ktoré slovo čo vlastne pomenováva, tak ste si to všimli správne. V podstate medzi týmito slovami nie je žiadny rozdiel. Aj keď dá sa povedať, že tranz je príjemný a hlboký stav uvoľnenia a hypnóza je sugescia – tzn. povel na podvedomie v stave tranzu.

Milton Erickson slúžil ako „model“ (tzn. ako vzor) pri vývoji NLP. Richard Bandler a John Grinder, dvaja spoluzakladatelia NLP dokázali v komunikácii Miltona Ericksona, ktorý bol špičkový hypnoterapeut svojej doby (niekedy si o ňom napíšeme viac), objaviť systém a komunikačné vzorce, ktoré si dokonca ani tento génius neuvedomoval. Dnes sa vďaka NLP dokáže tieto techniky naučiť každý.

Využitie hypnózy

Hypnózu a hypnotické komunikačné vzorce využijete v bežnej komunikácii. Tak napríklad skryté hypnotické povely (embedded commands) môžete použiť bez toho, aby to vášmu proťajšku bolo zrejmé a vy tak dokážete komunikovať s jeho podvedomím. A tak môžete vplývať práve na podvedomie ľudí. Samozrejme vždy v súlade s ich hodnotami.

Ďalšie využitie hypnózy:

 • V hypnóze máte najbdelejšie zmysly (je to presný opak toho, čo si mnohí myslia, že strácajú pri hypnóze vedomie)
 • Tým pádom si trénujete zmysly a vnímanie
 • V hypnóze sa najľahšie učíte nové veci
 • V hypnóze ste uvoľnení a tým pádom dávate voľný priechod vašej kreativite
 • V hypnóze sa dokážete zbaviť strachu, ako aj rôznych závislostí
 • Správne nastavená hypnóza môže mať na vás ozdravovacie účinky
 • V hypnóze si oddýchnete a načerpáte energiu ako po niekoľkých hodinách spánku
 • … využití hypnózy je skutočne mnoho.

Vedeli ste, že aj flirtovanie, alebo obchodný rozhovor je v podstate hypnóza? Tí najúspešnejší komunikátori používajú hypnózu denne.

Nájdite si čas a vypočujte si diel Vysielania o Hypnóze

Ak vás táto téma zaujíma, tak sa vám určite bude páčiť diel Vysielania NLP Akadémie. Hovoríme v ňom veľmi zaujímavé príklady a fakty v súvislosti s hypnózou. Pre počúvanie kliknite na symbol prehrávača:


Prajem vám podnetné počúvanie a ostaňte s nami :)

Peter Sasín, tréner NLP AkadémiePeter Sasín
Medzinárodný NLP Tréner
www.NLP-Akademia.sk

 

P.S.1: Chcete vedieť používať hypnózu a autohypnózu? Navštívte náš dvojdňový seminár Tajomstvá Hypnózy v Bratislave.

P.S.2: Na tomto seminári sa naučíte základy hypnózy a budete si počas oboch dní precvičovať mnoho hypnotických a uvoľnovacích techník. Navyše si na seminári úžasne oddýchnete, pretože Vás pomocou hypnózy viackrát uvedieme do hlbokého a príjemného stavu uvoľnenia. Prečítajte si celý popis seminára: www.nlp-akademia.sk/seminar-hypnoza >>Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

,

2 Responses to Hypnóza. Predsudky a zaujímavosti

 1. Maja 26. októbra 2012 o 10:34 #

  Skvelé relácie, veľmi sa mi páčia. Mohli by ste urobiť aj niečo na tému chorobná žiarlivosť? Trpím ňou vlastne ja sama. Manžela nesmierne milujem, ale neustále ma prenasledujú myšlienky, že ma podvádza, že má milenku… obviňujem ho, podozrievam a hoci vždy ma presvedčí, že je to neopodstatnené, stále sa to vracia. Trochu sa o to pričinuje jedna žena, ktorá sa prezentuje myšlienkami „ja chlapa musím mať a je mi jedno či je ženatý“ a práve ona sa až príliš točí okolo môjho manžela. On si to necháva, jemu to lichotí, no na moju výčitku odpovedal, že nevidí v tom nič zlé. No ja mám pocit, že je za tým niečo viac. Často ma prepadá myšlienka, čo ak to naozaj spolu tiahnu a on mi to len tají? Veď to vidíme denne, ako sa partneri podvádzajú, ako sa tajne stretajú, ako im nevadí, že majú manželov, manželky… Ako mám veriť manželovi, že za tým naozaj nič nieje? Ak by som trvala na tom, aby sa už nestretli, kde mám záruku, že to nebude pokračovať ďalej?
  Ak to nieje naozaj, ako sa mám ja s tým vyrovnať, aby som prestala s upodozrievaním, s nepríjemnou žiarlivosťou?
  A čo ak ma naozaj podvádza a ja to fakt intuitívne cítim? Mám sa tváriť, že sa nič nedeje, len aby som nevyvolávala žiarlivostné scény a nekazila náš vzťah? Mám byť ticho v presvedčení: Čo má byť bude a ja to nezmením… ? Ako sa to dá?

 2. Peter Sasín 27. októbra 2012 o 12:27 #

  Zdravím Maja,

  vďaka za ohlas na Vysielanie aj za podnet – veľmi radi túto tému v jednom z dielov Vysielania
  spracujeme.
  Dovtedy držíme palce, nech sa Vám všetko vyvíja v pohode :)

  Peter Sasín

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP