Koľko radosti v živote znesiete?

Väčšina ľudí netuší, ako si môžu voliť svoje pocity a postoje. Dokonca ani netušia, že si ich vôbec môžu voliť. V našej spoločnosti sa stalo akosi zvykom, že negatívne pocity (strach, smútok, depresia…) sú úplne prirodzené. Naopak radosť, nadšenie a dobrá nálada sa niekedy dokonca považujú za neprípustné.

Ako vnímate radosť vy sami?

  1. Ste na prechádzke a vidíte človeka, ktorý osamote plače. Čo si pomyslíte? Aké máte voči nemu pocity? Na túto otázku ľudia často odpovedajú: „Asi je smutný. Mám s ním súcit.“ Mnohí si dokonca predstavujú, čo sa tomu človeku asi stalo a tento pocit si podvedome často prenesú na seba.
  2. Ste na prechádzke a vidíte človeka, ktorý sa osamote nahlas smeje. Čo si pomyslíte? Aké máte voči nemu pocity? Je pre vás prekvapením, že väčšina ľudí ho bude považovať za blázna? Alebo aspoň za opilca, či feťáka? Je vôbec prípustné, smiať sa len tak (v NLP tomu hovoríme Laughing for no fucking reason)? Alebo musíte mať na to, aby ste sa cítili dobre, najprv nejaký „vážny“ dôvod?

Aké chcete mať pocity?

Doteraz sme boli akosi zmierení s tým, že pocity sa nám dejú, že nás prepadávajú. Alebo, že my sme pocit. Napr. že sme smutní, depresívni, ustráchaní. V NLP to definujeme inak: „My sa správame ako pocit“. To znamená, že to my sa správame: smutne, depresívne, ustráchane…

Ak je teda pravda to, že náš emočný stav si zakaždým vytvárame sami, potom je platný predpoklad, že si dokážeme vedome privodiť všetky pocity.

Urobme si jednoduché cvičenie:

  1. Vybavte si v mysli situáciu, v ktorej ste sa necítili dobre. Napr. rozchod s partnerom, strach zo skúšky apod. Ako sa teraz cítite, keď si vybavíte, čo ste vtedy videli, počuli a cítili?
  2. Vybavte si v mysli situáciu, keď ste sa cítili príjemne. Napr. keď ste boli zamilovaní, vydarila sa vám dovolenka, keď ste sa ako dieťa tešili na darčeky… Vybavte si, čo ste videli. Vybavte si zvuky a hlasy, ktoré ste počuli. Pustite si v hlave vašu obľúbenú muziku. Pridajte hlasitosť! Ešte pridajte hlasitosť! Vybavte si hmatové vnemy ako príjemný vánok, dotyk blízkej osoby, príjemnú teplotu na vašej pokožke… Ako sa teraz cítite?

Vaše okolie sa počas tohto cvičenia nezmenilo. To vy ste dokázali zmeniť váš vnútorný stav. Raz ste si „vyrobili“ nedobré pocity a potom ste si vyrobili dobré pocity.

Takže znova: Koľko radosti vo vašom živote ste ochotní vytvoriť?

Vytvárajte si skvelé pocity. NLP Akadémia

Skvelé pocity si dokážeme vytvárať kedy chceme

V budúcich článkoch si povieme, ako je to s našou reakciou na zdanlivo negatívne podnety. A asi tušíte, že aj tu nám NLP dáva veľa možností na výber.

Vytvorte si týždeň plný skvelých pocitov!

Ostaňte s nami :)

Peter Sasín
NLP Akadémia
www.NLP-Akademia.skČlánky a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP