Máte strach z pavúkov, z výšky, z lietania? Fóbia za pár minút navždy preč

Predstavte si, že po vás lezie pavúk…

…ako je to možné, že niekoho tá predstava vydesí a niekoho ponechá chladným? Ako je to možné, že niekto má strach z výšky a niekto lozí po skalách a výšku miluje? Ako to, že niekto pretrpí od strachu celý let lietadlom a niekto iný ten istý let prespí a zobudí sa po pristátí oddýchnutý a uvoľnený? Pavúky, ani výška, ani lietanie nie sú sami o sebe zdrojom strachu. Čo potom spôsobuje, že máme strach? Otázka nie je „čo“, ani „kto“, ale „ako“…

 

V NLP sa nepýtame otázku „prečo“, ale otázku „ako to robíš“

Na svete už veľmi dlho existuje väčšinový názor, že ľudia musia pochopiť „prečo“ majú strach, depresiu apod. Toto pochopenie príčiny potom akýmsi zázračným spôsobom nechá zmiznúť všetky problémy. Je to naozaj krásna myšlienka. Len, žiaľ, nefunguje.

Fóbia z vody: Jeden muž ako päťročný chlapec spadol do vody a utopil sa (neutopil sa takmer, naozaj sa utopil. Keď ho vytiahli z vody, bol klinicky mŕtvy). Odvtedy má panický strach z vody. On presne pozná dôvod vzniku svojej fóbie. Len jeho stav sa aj napriek pochopeniu „príčiny“ nezlepšoval. Napriek dlhoročnej terapii, kde ho terapeut nechal ten zážitok pravidelne intenzívne zažívať. Aj tak mal stále strach z vody. Jeho strach z vody bol dokonca tak veľký, že sa bál aj vody vo vani, vody vytekajúcej zo sprchy, či z vodovodného kohútika. Umýval sa zásadne len vlhkým uterákom.

Strach nás neprepadáva. Strach aktívne spúšťame

Naše pocity nás nikdy len tak neprepadnú. Nezjavia sa z ničoho nič. Na to, aby ľudia mohli mať z niečoho strach, musia byť sami najprv aktívni v hlave.

Keď niekto vidí napr. pavúka a podvedome si ho v hlave zväčší, priblíži, vidí jasný a ostrý obraz, nechá pavúka rýchlo pochodovať smerom k sebe, „pustí“ si v hlave panický dialóg alebo monológ (popr. panický výkrik) – toto sú optimálne podmienky na spustenie strachu. Pritom tento mentálny „film“ môže trvať len zlomok sekundy.

Nič netušiaci pavúk pritom spí na stene (spia pavúky vôbec?) a vôbec netuší, že práve niekoho vydesil. Opäť – pavúk nemohol nikoho vydesiť. Dotyčná osoba sa vydesila sama tým, ako vníma tohto pavúka.

Ak má niekto strach z pavúkov, z výšky, z lietania – z čohokoľvek… nezaujíma nás, ako táto fóbia u neho vznikla. Zaujíma nás, ako to presne tá osoba robí, že si spôsobuje strach.

Keď viem, ako to robíš, viem urobiť zmenu

Ako to robia ľudia, ktorí majú z niečoho strach? Samozrejme, každý to robí inak. Avšak väčšinou sú ľudia vo svojich predstavách asociovaní. To znamená, keď si predstavia situáciu, kde vidia zdroj strachu, vidia ho svojimi očami z vlastnej perspektívy. Robia si veľké, ostré, zreteľné obrazy. Často je v tých predstavách rýchly pohyb, alebo rýchle striedanie obrazov. A strach funguje najlepšie, keď sú ľudia v hlave rýchli.

Keď uberiete rýchlosť z vášho filmu, urobíte z neho spooommaalleennýýý film, zrazu strach stráca intenzitu. Takisto, keď sa disociujete, to znamená, keď zo seba vystúpite a na situáciu sa pozeráte ako druhá, nezávislá osoba (vidíte samého seba v tej situácii akoby očami inej osoby) a keď obraz tejto situácie zmenšíte a odsuniete ho do diaľky, stiahnete farby a obraz rozmažete, mení sa aj váš pocit.

Nahrali sme Vysielanie o Rýchlom odstraňovaní Fóbií

Vypočujte si časť Vysielania NLP Akadémie o Rýchlom odstraňovaní fóbií (z angl. Fast Phobia Cure). Dozviete sa viac o tom, aké techniky existujú a ako dokážeme v 100 % prípadov už za pár minút odstrániť akokoľvek dlho trvajúcu fóbiu.

Kliknite na symbol prehrávača a spustite Vysielanie

(Všetky diely Vysielania NLP Akadémie nájdete tu: www.nlp-akademia.sk/vysielanie)

Prajem vám podnetné počúvanie a ostaňte s nami :)

Peter Sasín, tréner NLP AkadémiePeter Sasín
Medzinárodný NLP Tréner
www.NLP-Akademia.sk

 

P.S: Techniku Rýchleho odstránenia fóbií (Fast Phobia Cure) ovládnete na seminári Ako sa Zbaviť Strachu & získať Osobnú Slobodu. Úspešnosť tejto techniky je 100 %. Prečítajte si, čo všetko Vám seminár prinesie (klik).Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, , ,

One Response to Máte strach z pavúkov, z výšky, z lietania? Fóbia za pár minút navždy preč

  1. Frederika 29. júla 2019 o 16:29 #

    100% uspesnost? Co v pripade neuspesnosti. Co v pripade opakovanych zlych snoch (skoro kazdu noc) s panickym utekom z postele a placom az kym sa clovek pomsly neukludni.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP