Patríte medzi tých, ktorí jednajú z vlastnej iniciatívy? Alebo čakáte, že začnú jednať najprv iní? V sérii článkov o metaprogramoch, čiže o podvedomých vzorcoch správania, začíname vzorcami: proaktívny – reaktívny.
Metaprogram: Proaktívny
Proaktívni ľudia jednajú z vlastnej iniciatívy. Radi jednajú bez rozmýšľania. Neradi čakajú na to, kým začne jednať niekto iný. Veria, že dokážu ovplyvňovať veci okolo seba. Reaktívnym ľuďom môžu pripadať ako valec, ktorý všetko valcuje.
Metaprogram: Reaktívny
Reaktívni ľudia čakajú, kým začnú jednať iní. Radi analyzujú. Predtým, než sa do niečoho pustia, si chcú o tom urobiť obraz. Skôr než začnú jednať, chcú situáciu komplet pochopiť. Veria v šťastie a osud. Ich vyčkávanie môže proaktívnych ľudí privádzať do šialenstva.
Ako spoznáte tento metaprogram
U všetkých metaprogramov platí, že štruktúra je dôležitejšia ako obsah viet. Dôležité je, ako človek hovorí (štruktúra), a nie čo hovorí (obsah).
Vetná štruktúra – Proaktívny typ
- Krátke vety: Podstatné meno, aktívne sloveso, konkrétny predmet.
- Osoba hovorí, akoby mala kontrolu nad okolím.
- Jasná, jednoznačná vetná štruktúra.
- Priamosť.
Vetná štruktúra – Reaktívny typ
- Nekompletné vety, chýbajúci subjekt alebo sloveso
- Pasívne slovesá
- Neurčitky
- Osoba hovorí, akoby bola ovládaná okolím, veci sa jej „dejú“
- Dlhé a komplikované vety
- Často spomína analyzovanie, čakanie (počkám, rozmyslím si, uvidíme…)
- Podmieňovací spôsob (mohlo by sa, dalo by sa…)
- Je veľmi opatrný – chce najprv pochopiť a analyzovať
Metaprogramy meníme na základe okolia a situácie
Nikdy nefungujeme tak, že sme buď čisto proaktívni alebo len reaktívni. Vždy záleží od tzv. kontextu. To znamená od situácie a okolia.
Aj špičkoví športovci menia metaprogramy v závislosti od kontextu
Ako príklad nám poslúži najúspešnejší pilot Formuly 1 – Michael Schumacher:
Nedávno bol odvysielaný rozhovor s M. Schumacherom v nemeckej štátnej televízii (ARD). Michael hovoril o svojom úspešnom biznise mimo Formuly 1. Používal dlhé a komplikované vety, podmieňovací spôsob (mohlo by sa, malo by sa, dalo by sa…), neurčitky atď. Z toho vyplýva, že v kontexte biznis je skôr reaktívny. (Z rozhovoru napokon vysvitlo, že biznis riadi jeho riaditeľka. Ona sa o všetko stará a Michael jej návrhy – reaktívne – schvaľuje.)
Akonáhle o pár minút prešla reč priamo na Formulu 1, akoby bol Michael vymenený. Hovoril krátke, jasné, aktívne vety. Zmenila sa aj jeho gestikulácia a reč tela. Zrazu to bol on, kto má všetko pod kontrolou. V kontexte pilot F1 je jednoznačne proaktívny.
To nás vedie k ďalšej otázke: „Na čo sa kto hodí?“
Na čo sa kto hodí?
Treba si povedať, že žiadny z metaprogramov nie je zlý alebo dobrý. Každý je vhodný v inej situácii.
Proaktívni ľudia sa hodia na povolania a úlohy spojené s aktívnym jednaním. Proaktívni ľudia sú vhodní napr. v predaji, alebo ako podnikatelia. Teda pre úlohy, ktoré vyžadujú určitý „ťah na bránu“. (Jaromír Jágr je preto vynikajúci útočník. A asi tušíte, že ako obranca alebo brankár by sa určite necítil dobre.)
Čakanie, či byrokratické činnosti proaktívnym spôsobujú doslova muky.
Reaktívni ľudia sa hodia na povolania a úlohy spojené s analyzovaním, reagovaním apod. Sú napr. vhodní na prácu v zákazníckom servise, kde ich klienti sami kontaktujú a oni môžu reagovať. Priama výzva napr.: „Choďte a samostatne to urobte!“, reaktívnym ľuďom môže spôsobovať strach.
Často sa ľudia s prevládajúcim metaprogramom reaktívny chcú proaktívne podieľať na dianí v práci. Prebieha to potom napr. tak, že si aktívne vyžiadajú úlohu a potom požadujú od kolegov, aby v nej začali konať namiesto nich. Alebo aby im s úlohou pomohli.
Budúci metaprogram: „Internálny – Externálny“
Nabudúce si povieme o pôvode rozhodovania. Ako sa rozhodujete? Kde nachádzate zdroj pre svoje rozhodovanie? Rozhodujete sa pod vplyvom zvonka, alebo podľa svojich vnútorných kritérií?
V najbližšom článku o metaprogramoch sa o vzorci „Internálny – Externálny„ dočítate viac.
Prajeme vám úžasný a proaktívny týždeň!
Ostaňte s nami :)
Peter Sasín
NLP Akadémia
www.NLP-Akademia.sk
Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

No comments yet.