Nedávno som dostal email od jednej našej čitateľky a poslucháčky. Napísala, že má problém s mobbingom. Čo to mobbing je…?? Mobbing môžeme definovať ako: „Druh rafinovanej šikany na pracovisku“. U nás sa zvykne používať aj označenie Teror na pracovisku alebo Psychoteror.
Kde je obeť – páchateľ sa nájde
Položili ste si už otázku – ako je to možné, že mobbing väčšinou zažívajú len niektorí ľudia a iní ho nezažívajú vôbec? Odpoveď môže byť jednoduchá a súčasne pre mnohých poburujúca: Často je to v osobnom postoji každého z nás. Niekoho skrátka šikanovať nedokážete.
Preto je nesmierne dôležité v prvom rade zbaviť sa roly obete. Pretože poznáme prípady, kedy človek z dôvodu šikany zmení zamestnanie… V novom zamestnaní to ide nejakú dobu dobre, no po určitom čase sa mnohí ocitajú presne v tej istej situácii, ako zažívali na starom pracovisku.
To sa nemusí týkať len pracoviska…
- Poznáte aj vy ľudí, ktorí sa presťahujú, pretože majú otrasné vzťahy so susedmi a v novom bydlisku je to po určitej dobe znova to isté?
- Poznáte aj vy ľudí, ktorí sa rozídu s partnerom, ktorý ich týral a ich nový partner sa po určitej dobe začne správať úplne rovnako, akurát, že v modrom?
A práve v tom to je… Kde je obeť, páchateľ sa vždy nájde. (Platí to aj presne naopak: Kde nie je obeť, páchateľ neexistuje.)
Zákony? Nepomôžu!
Nedávno som na facebookovom profile jednej političky čítal, že sa zasadí o to, aby vznikol prísnejší zákon na ochranu obetí pred mobbingom. Môžete mi však prosím vysvetliť, ako môžeme zákonom zakázať ľuďom byť obeťami…??
Toto jednoducho fungovať nebude, presne ako nebude fungovať to, ak by niekto zákonom zakázal chrípku.
Nedokážete zákonom zakázať ľuďom, aby sa správali ako obete. Účinok bude rovnaký, akoby ste zákonom zakazovali chrípku!
(Peter Sasín)
Je omyl, ak si myslíme, že zákonom niekoho pred šikanovaním ochránime. Pretože tak ako sme nastavení my vnútri, tak je nastavený aj svet okolo nás. (O tom si povieme nabudúce niečo viac, pretože to je veľmi zásadný princíp.) Preto potrebujete urobiť zmenu vy sami.
Vezmite preto na seba úplne inú rolu
Dobre, ale akú? A ako? Na toto väčšina ľudí vôbec nevie odpovedať. Oni len vedia, že sa chcú svojho problému zbaviť. Hovoria: „Už nechcem byť v práci šikanovaná/šikanovaný“. A keď sa ich opýtam: „Dobre, a čo chceš namiesto toho?“ tak dostávam veľmi rozpačité a neurčité odpovede.
Nezabudnite, že na čo kladiete pozornosť (fokus), to narastá. Čím viac sa teda budete zaoberať tým, čoho sa chcete zbaviť, tým viac to bude paradoxne narastať.
Mám teda svoje problémy ignorovať, aby už nerástli?
Nie – to v žiadnom prípade! Ak vznikne požiar, oheň nezmizne len preto, že vy zatvoríte oči. Uvedomte si, že problémy prichádzajú vždy z nejakého dôvodu. Prichádzajú preto, aby nám dali spätnú väzbu a tým pádom nás posunuli vpred.
Potrebujete pochopiť, že ľudia, ktorí sa k vám správajú nepríjemným spôsobom, tak robia preto, aby vám dali cennú spätnú väzbu (z ich strany ide čisto o nevedomý proces).
Ak vznikne požiar, oheň nezmizne len preto, že vy zatvoríte oči. Uvedomte si, že problémy prichádzajú vždy z nejakého dôvodu. Prichádzajú preto, aby nám dali spätnú väzbu a tým pádom nás posunuli vpred.
Preto svoje problémy neignorujte. Vnímajte ich ako dôležitú spätnú väzbu, ktorú potrebujete, aby ste sa mohli posunúť v živote ďalej a vyššie.
Znamená to, že máte byť za mobbing vďační?
Nuž – to neviem. Viem len, že by ste sa na mobbing ako taký mali prestať sústrediť a mali by ste si jasne definovať nasledovné veci:
- Čo presne chcem odteraz zažívať na pracovisku (nezabudnite si tento cieľ sformulovať pozitívne – tzn. čo presne vidíte, počujete a cítite na pracovisku, keď je to optimálne. Nedefinujte si, čo na tom pracovisku nechcete.)
- Ako chcem sám seba odteraz vnímať. Ak už nemáte byť tá bezmocná obeť, s ktorou si každý mohol robiť, čo chcel, tak kým chcete byť namiesto toho? Chcete byť sebavedomí a silní? Ako presne v daných situáciách vyzeráte, keď ste sebavedomí… Ako pritom stojíte, dýchate. Vytvorte si čo najpresnejšiu predstavu samého seba, pretože toto väčšina utláčaných ľudí nemá. Nemá predstavu samých seba, ako vyzerajú, keď sú silní a sebavedomí.
- Ktoré pozitívne vlastnosti dokážem na iných nájsť. Práve tu je často skrytý problém. Obete nielen, že samy seba vnímajú ako obete, súčasne popri tom aj vytrvalo hľadajú páchateľov (ide samozrejme o nevedomý proces). Doslova sa obávajú (to znamená: očakávajú), že sa na nich opäť niekto vyvŕši. A na podvedomej úrovni sa následne správajú tak, že u niektorých kolegov nepríjemné správanie aj vyvolajú. Tomu potom hovoríme: Sebanapĺňajúce sa proroctvo.
- Čo budem odteraz robiť inak. Ak vás doteraz niekto šikanoval, povedzte tejto osobe, čo cítite. Možno si sám/sama neuvedomuje, že vás mobbuje. Ďalšia vec, ktorú môžete urobiť: Požiadajte túto osobu o pomoc. Nech to znie akokoľvek šokujúco, otestujte to! Vaša žiadosť o pomoc v akejkoľvek oblasti – pracovnej či súkromnej – môže doslova spôsobiť zázrak a totálne vyčistiť a zmeniť váš vzťah. Ďalšia vec na testovanie: Dajte tejto osobe úprimne mienený kompliment. Atď, atď… Je nekonečne veľa nových vecí, ktoré môžete začať robiť inak, ako doteraz a tak spôsobiť želanú zmenu.
Preto začnite ešte dnes trénovať vyhľadávanie pozitívnych vlastností na iných ľuďoch. Začnite si osvojovať schopnosť očakávať najmä pozitívne udalosti. Začnite sami seba vnímať úplne inak. Vytvorte si o sebe nový – sebavedomý obraz tak, ako sme si popísali vyššie. Toto presne robia tí, ktorí sa nestávajú obeťami mobbingu.
A hlavne…
Začnite jednať. Nikto iný to za vás neurobí. Ani zamestnávateľ, ani zákony. Tento svet nepotrebuje ľudí s mentalitou obete, ktorej sa veci dejú. Tento svet potrebuje ľudí, ktorí svoj život a svoje pocity berú do vlasntých rúk. Postavte sa preto za seba. Dlhujete to sami sebe.
Držím vám pri tom z celej sily palce!
Váš NLP Tréner a autor bestsellerov TRIUMF a Waves of Magic
P.S: Vedeli ste, že si vo veľmi krátkom čase môžete vybudovať sebavedomie, o ktorom sa vám doteraz ani nesnívalo? Pritom je jedno, akí sebavedomí ste dnes. Existujú veľmi účinné nástroje a postupy, ktoré keď sa naučíte používať, tak zažijete neuveriteľné pozitívne zmeny vo svojom živote. Pozrite sa preto na popis seminára NLP Practitioner, ktorý sa koná už onedlho v Bratislave :)
Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:
Dobrý deň,
čo sa týka mobingu- nesúhlasím s vami. Mám s tým skúsenosti.Osobné. Stalo sa to raz – v jednom kolektíve,s jednom vedúcou. Nevedeli ju riešiť. Neporadili si s ňou.Ostatní sa prizerali. Báli sa,že stratia prácu. Tak isto má s mobingom skúsenosť aj môj známy.Pracoval ako jediný slovák v maďarskom kolektíve.Nemá to spoločné s ničím ,o čom píšete vo svojom článku. To nie je zlyhanie toho človeka, neopakuje sa to viackrát.Verte,taký človek ,ktorý to zažil má problémy to prekonať. Ale určite si dá pozor ,aby sa mu to viac nestalo.S pozdravom B.K.
Dobry den, ani moje osobni zkusenost neodpovida Vasim tvrzenim: Reditel firmy mne krive narkl z napsani zleho anonymu na jeho osobu. Od toho okamziku si nedal zadnym zpusobem (a nikym) vymluvit ani vysvetlit, ze se zmylil. Mobbing z jeho strany vuci me osobe se stal natolik nesnesitelnym, ze jsem dala vypoved. Nemelo to nic spolecneho s malym sebevedomim! Naopak – vzdy jsem vedela, ze jsem pro firmu jednim z nejprinosnejsich pracovniku, kdekdo se za mnou chodil radit (ostatne i pan reditel…). Podobnou zkusenost zazili jeste dalsi 2 spolupracovnici: falesne narceni jako zaminka k okamzite vypovedi. P.S. Situace se nedeji pouze podle jedine „pravdive“ a nemenne sablony.
Dobry den,
autor nema ani len najmensiu predstavu co je to mobbing a bossing. Sorry, ale clanok je o nicom, plny nezmyslov …
Dakujem Vám za názory. Boj proti mobbingu je potrebný. Ale tu v každom prípade treba hľadať príčinu vzniku. viac píšem na mojom blogu. sme
Článok je stavaný čisto jednostranne – z obete robíte v podstate vinníka (pritom je to len jedna z príčin). Autorovi neberiem snahu o priblíženie problematiky, ale s týmto názorom nemožno súhlasiť vo veľa aspektoch. Verím, že to myslíte dobre, ale vyznieva to presne tak, ako keby obeti dohováral ten, čo ju v podstate šikanuje (veľmi hrubo napísané, ale taký je výsledný dojem článku). V prvom rade si treba uvedomiť, že je nespočet možností pre dôvod na mobbing. Obeť je častokrát morálne, intelektovo vyššie a možno aj schopnosťami/zručnosťami. Možno naopak. Treba si určite pozrieť nejakú literatúru o kiriminológii ako vede a zároveň o viktimilógii, pretože to, čo tu popisujete spadá do oblasti viktimológie a tam je toho popísaného až až. Psychika aj silného človeka, ktorý je obeťou mobbingu, môže byť neskutočne skúšaná a zo skúseností viem, že taký človek veľmi ťažko nájde pomoc u samého seba (a zvlášť, kým sa ešte dá). Títo ľudia potrebujú reálnu oporu v druhých a hlavne by mala existovať morálna autorita (napr. efektívny súdny systém), ktorá by tieto problémy dokázala reálne a efektívne riešiť.
Dobrý deň pán Sasín,
do určitej mieri je článok pravdivý, ale pravdivý pokiaľ na pracovisku pracujú normálny ľudia a sem tam sa stane že dojde k menším konfliktom, ktoré sa však vyrriešia a život ide ďalej.
V dnešnej dobe je mnoho „na svet pozitívne mysliacich odborníkov“, už to robia herci, moderátori kde kto… ale chýba, aby to robili naozajstní profesionálny psychológovia.
Existujú psychopati.
A vedia používať mobbing.
O tom ako ich rozpoznať, ako sa chovať a aké škody môžu v osobnom alebo pracovnom živote napáchať už žiaden pozitívny radca nehovorí. Myslím, že ani nemôže, lebo asi nevie že existujú. Energeticky vampírizmus. Môžme byť pozitívny koľko chceme, aj pre najsilnejšie osoby to je vyčerpávajúce. Prírodu považujem ako vzor dokonalosti, a tak si niekedy predstavím, čo by sa asi tak stalo so stromom, keby som ho každý deň polievala kyselinou. Bude sa určite brániť ale jedného dňa na to zcípne. Aj my ľudia sme príroda, dokážeme donekonečena znášať zlo? Nie. Pretože treba si uvedomiť, že v práci trávime najväčšiu časť svojho života!!! Minimálne 8 hod. denne, 1-2 hodiny cestujeme, iba 4 hodiny sme doma v súkromnom živote a ideme spať. Vynásobte si to počtom dní, mesiacov a rokov. Ďalšia podstatná vec, priateľov a partnerov si v živote vyberáme samy, ale kolegov nie! Tých dostaneme priradených. Môžme si s nimi len vychádzať v rámci možností. A čo keď je vo firme psychopat? Následky môžu byť katastrofálne. Zlá klíma na pracovisku, ťažko sa to dokazuje, začína klesať celková produktivita oddelenia, fluktuácia, ak sa psychopat vyšplhá na vyššie pozície čo je väčšinou jeho zámer, môže dojsť k rôznym podvodom v zmluvách, prípadne zamestnanci prídu o benefity, korupcia, tunelovanie firmy atď atď. V tom čo robia sú naozaj šikovný, väčšinou problémi zvalia na iných alebo zariadia tak, aby zodpovednosť za škody bral niekto iný.
S jednou vecou s Vami súhlasim, nenechať sa zatiahnuť do ich špinavých hier, nedávať im pozornosť. To je to čo ich posilňuje. No na druhej strane, život je krátky a prečo sa vystavovať takýmto tlakom. Predsa inteligentný človek túži pracovať s normálnymi ľudmi. Preto súhlasím s nasledovným výrokom jednej nemeckej odborníčky Frau Suzanne Grieger-Langer:
„Ich zeige Ihnen auf, wie Sie mit Menschen nicht umgehen, sondern von denen Sie bitte weg gehen! Vorsicht Psychopathen! –> Ukážem Vám, s ktorými ľudmi si nemáte vychádzať, ale od ktorých prosím Vás utečte! Pozor psychopati!