Existujú neviditeľné triky pri prezentovaní?

Čo keby existovali „neviditeľné“ triky pri hovorení pred ľuďmi? Triky, ktoré si publikum nevšimne, a ktoré zvýšia váš účinok miestami aj desaťnásobne?

A čo keby ste ich vy vedeli používať…?? Pravdou je: Ľudia chcú poznať všelijaké triky. A ja mám pre vás dve správy. Prvá správa: Tieto triky naozaj existujú.  Tá druhá správa je…

Triky v prezentácii fungujú, ak nerobíte „amatérske“ chyby

Najprv si povedzme o tom, aké chyby ľudia pri prezentovaní robia. (A to nielen amatéri. Robia ich aj „profíci“.)

Pretože triky fungujú len vtedy, keď vaša prezentácia spĺňa určité podmienky. Povedzme si preto, aké časté chyby ľudia pri prezentácii robia…

Chyba pri prezentácii č. 1: Predstavenie sa

Ako sa predstavujú: Donald Trump, Bill Gates, Oprah Winfrey…??

Presne tak. Nijak!

Rečník, ktorý sa svojmu publiku predstavuje, znižuje v podvedomí publika svoju dôležitosť. Podvedomiu poslucháčov hovorí, že nie je natoľko dôležitý, aby ho ľudia poznali aj sami.

Môj tip: Nepredstavujte sa. Ani vtedy, ak vás ľudia (napr. na konferencii) nepoznajú. Vždy zabezpečte, nech vás uvedie predrečník. Ak ho nemáte, najmite si ho. Majte vždy niekoho, kto vás uvedie. Vašou úlohou pritom je, aby ste svojmu predrečníkovi vy sami poskytli to, čo má o vás povedať.

Prečo predrečníkovi povedať, čo má o vás hovoriť:

  1. Váš predrečník nemusí o vás komplikovane zháňať informácie.
  2. Povie o vás také informácie, ktoré vás postavia do správneho svetla.

Výnimka: Nahrávky na internete a na zvukových (napr. CD) nosičoch. Dôvod nájdete vo vysielaní (kliknite na symbol prehrávača na začiatku článku).

Chyba pri prezentácii č. 2: Privítanie ľudí

Bavíme sa o účinnej prezentácii. Ok? Aký účinok má na vás toto:

„Dobrý deň, dámy a páni, veľmi pekne vás vítam na dnešnej konferencii / porade a som rád, že ste dnes mohli prísť, pretože viem, že v tento slnečný deň ste mohli robiť aj niečo iné…“

Rozbúšilo sa vám nadšením srdce a prestali ste od napätia dýchať? Nie…?? Tak to prosím vás nerobte. „Hoďte“ aj privítanie ľudí na vášho predrečníka. Mimochodom, ak ten je šikovný, tak to zvládne tiež bez tejto nudnej, ničnehovoriacej slovnej bubliny.

Privítanie ponecháva ľudí ľahostajnými. Je ľahostajnosť to, čo od vášho publika chcete…??

Chyba pri prezentácii č. 3: Hovorenie o tom, čo budete hovoriť

Predstavte si nasledovnú situáciu: Ste v kine. Všetky reklamy už prebehli. Začína sa film. Hlavný predstaviteľ sa na vás díva z plátna.

Hovorí: “ Dobrý deň, moje meno je Leonardo Di Caprio. Vítam vás a som rád, že ste mohli prísť. Dnes vám porozprávam príbeh o tom, ako sa zamilujem do jednej bohatej dievčiny. Ona sa mimochodom tiež zamiluje do mňa. Loď, na ktorej sa spolu plavíme, narazí na ľadovec a potopí sa. Ja u toho zomriem. Bude to veľmi dojímavé a možno si aj poplačete. Prajem vám príjemnú zábavu pri sledovaní filmu Titanic.“

Pripadá vám to smiešne?

Tak prečo to robíte pri svojich prezentáciách? Pretože to robia všetci? Nuž, môj postoj k tomuto asi nemusím vysvetľovať.

Mimochodom práve toto vyvoláva u poslucháčov tzv. iPhone masturbáciu. Čo to je, sa dozviete, ak si vypočujete celý diel vysielania (kliknite na symbol prehrávača nižšie)

Chyba pri prezentácii č. 4, 5 a 6…?

Chyby č. 4, 5 a 6 nájdete vo vysielaní NLP Akadémie v časti s názvom: Tajomstvo účinnej prezentácie. Kliknite na symbol prehrávača. (Všetky diely Vysielania nájdete na: www.nlp-akademia.sk/vysielanie.)


Vytvárajte pútavé a fascinujúce prezentácie.
Pretože keď ľudí fascinujete, budú chcieť nasledovať váš zámer.

Držím vám pri tom palce :)

Váš Peter

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis

Peter Sasín, váš NLP Tréner 


P.S.1:
Celkovo hovorím o dvanástich chybách pri prezentovaní. Najbližšie na dvojdňovom ultra-seminári Magická Rétorika. Už čoskoro v Bratislave. Prečítajte si, v čom vám seminár pomôže.

P.S.2: Vedeli ste, že okrem chýb pri prezentovaní vám ukážem skutočne majstrovské prvky pri prezentácii? Napr. také, ktoré donútia vašich poslucháčov prestať dýchať. A síce doslova. Kliknite na: Magická Rétorika >>Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, , ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP