Toto netolerujem sebe – ani ľuďom v mojom okolí

Sú veci, ktoré by sme mali vedieť tolerovať. Na tom sa asi zhodneme.

Je tu však jedna vec, ktorú osobne netolerujem. Ani sebe, ani druhým. A tou je – priemernosť. Ak je totiž vašou misiou robiť tento svet lepším miestom, ak sa chcete stať skutočným inšpiratívnym lídrom, ak chcete byť naozaj, naozaj, naozaj(!) každý deň lepším, ako ste boli včera, potrebujete si vytvoriť nulovú toleranciu voči priemernosti…

Vasen-vs-priemer-nlp-akademia-peter-sasin

Opakom priemernosti nie je dokonalosť!

Nebyť priemerný pritom nespočíva v snahe byť dokonalý, ani v snahe byť lepší, ako tí druhí. Nejde mi o to, aby sa z ľudí stávali dokonalosťou posadnutí kontrol-maniaci, ktorí seba aj druhých vyčerpávajú svojim perfekcionizmom.

Takisto nehovorím o sociálnych zabijakoch, ktorí chcú za každú cenu porážať všetkých okolo seba (len si vezmime slovo „porážka“ – veď to je slovo prevzaté z jatiek).

Priemernosť, ktorú mám na mysli nesúvisí s tým, čo ste doteraz dosiahli, ako a kde žijete, ani koľko máte peňazí na účte.

Priemernosť, o ktorej hovorím, je nedbalé uspokojovanie sa s momentálnym stavom. (Na rozdiel od spokojnosti v živote. Zastávam názor, že v živote je dôležitá spokojnosť. No nie uspokojenie sa. Preto tip: Buďte spokojní a neuspokojujte sa.)

Buďte spokojní. A neuspokojujte sa!

Priemernosť vnímam v nedbalosti…

Priemernosť vnímam hlavne v tom, ako nedbalo ľudia narábajú so svojou pozornosťou. Ako ich vyruší každá drobnosť. Ako ich fokus (pozornosť) kmitá z jedného vzruchu na druhý. Aké priemerné sú informácie, ktoré si nedbalo dávajú do hláv. Ako nedbalo sa vyjadrujú o svojich snoch. Ako nedbalo robia svoju prácu. Ako nedbalo dávajú druhým komplimenty.

Ako nedbalo hovoria o sebe samých.

Ešte raz: Nejde mi o to deliť ľudí podľa toho, čo momentálne dokážu. Ide mi o to rozpoznať, kto sa spokojí s priemerom a kto sa chce s vášňou posúvať vpred.

 

Na priemernosti nie je nič zlé – má však svoje dôsledky

Priemernosť nie je zlá. Vo svojej podstate sa môže javiť ako pohodlná. Ľudia, ktorí sa rozhodli byť vo svojom živote priemerní sú mnohokrát príjemní, je s nimi často zábava, preto nie sú ani menejcenní ani nedokonalí.

Sú len priemerní. To je celé.

Pointa nie je v tom, ukazovať na niekoho prstom a pozerať sa na neho zhora. To v žiadnom prípade!

Ak ste sa však rozhodli vydať sa na cestu excelentnosti, pointa je v tom, že potrebujete vyškrtnúť priemernosť zo svojho života. To znamená – aj priemerných ľudí.

Kým sa obklopujeme, tým sa stávame

To, kým sa obklopujeme, má totiž vplyv na to, kým sa stávame. Preto je potrebné sa viac a viac obklopovať ľuďmi, ktorí sú v mnohých ohľadoch podobní ako vy. Takými, ktorí na sebe pracujú. Na svojej komunikácii, charizme, na tom, ako myslia a vnímajú tento svet.

Takými ľuďmi, ktorí sa stávajú každý deň lepším a lepším variantom samých seba. Pretože práve títo ľudia vám pomôžu pripomenúť si, aký je váš skutočný potenciál. Títo ľudia vám budú denne pripomínať, čo vo vás naozaj je. Budú vám to denne pripomínať svojimi slovami a činmi.

Život nie je o hľadaní sa. Život je o tom, koho zo seba vytvárame.
–N. D. Walsch.

V mojej knihe Triumf píšem: „Je veľmi jednoduché byť bohatý v prítomnosti bohatých ľudí.“ Rovnako to platí aj pri excelentnosti a, žiaľ, aj pri priemernosti. Je veľmi jednoduché byť priemerný medzi priemernými ľuďmi.

Opakom priemernosti je Vášeň!

Pamätáte si, keď ste stavali svoj prvý hrad z piesku? Keď ste sa ako dieťa do tejto činnosti ponorili úplne naplno a každý pracovný krok bol zábavou? Či už naberanie a prenášanie piesku lopatkou, alebo cesta hore-dolu po vodu do najbližšej mláky, aby bolo viac blata pre vašu stavbu, či spolupráca s ďalšími deťmi, keď ste tvorili svoje veľdielo…?

Vtedy ste naplno zažívali inšpiratívny stav vášne. Možno váš hrad nebol dokonalý. No o to vôbec nešlo, je tak? Šlo o to tvoriť. Šlo o to, s nadšením o vašom hrade rozprávať vašim rodičom. Ešte v posteli pred zaspaním o ňom so zatajeným dychom premýšľať.

To je vášeň! A je to presným opakom toho, čo mnohí robia vo svojom živote dnes.

Preto sú mnohí tak žalostne priemerní. Nie preto, lebo by to lepšie nedokázali. Ale preto, lebo sa tak rozhodli. Preto, lebo potlačili v sebe odvahu ku svojej životnej vášni a nahradili ju nedbalosťou.

Objavujte a aktivujte Vášeň vo vašom živote

Priemernosť preto vnímam ako jeden z opakov vášne – priemernosť je robenie vecí pre robenie vecí. Vášeň je oddanosť vašim hodnotám, vašej identite a vášmu vyššiemu poslaniu.

Vášeň je oddanosť vašim hodnotám, identite a vášmu vyššiemu poslaniu.
— Peter Sasín

Preto, nech robíte čokoľvek, robte to najlepšie ako viete. Či už sa niečo ešte len učíte, alebo to robíte už po desaťtisíci krát.

Ak vysávate, vysávajte ako poet! Ak oddychujete, oddychujte ako Michelangelo! Ak niekoho chválite, chváľte ho akoby na tom záležal osud celého sveta! Ak pracujete, nerobte to „za peniaze“. Robte to preto a tak, aby ste urobili tento svet lepším miestom.

Navyknite si robiť veci s vášňou ešte viac, ako doteraz. Na váš život to bude mať nesmierny vplyv.

Držím vám pri tom z celej vášne všetky moje prsty!

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis
Peter Sasín, Váš NLP Tréner

PS: Ak chcete objaviť a rozvíjať Vášeň vo svojom živote, obklopte sa ľuďmi, ktorí majú podobné ciele, postoje a nastavenie. Presne takýchto ľudí môžete stretnúť už čoskoro na našom 12-dňovom transformačnom seminári NLP Practitioner (kliknite a nechajte sa inšpirovať) >> Teším sa na vás :)

 

 


Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP