Okamžité zmeny na podvedomej úrovni – Hypnoreč a Transformačná gramatika

 

„Ako to, že už sa nedokážem cítiť zle?“

Pred pár dňami som dostal zaujímavú otázku: 

„Peťo, bola som na tvojom seminári v Brne o Programovaní Mysle. Je možné, že aj keď si ma nevybral na pódium (*na mojich seminároch si často brávam ľudí k sebe dopredu, aby som s nimi demonštroval rôzne techniky), že aj tak sa moje pocity výrazne zlepšili?“ (Túto otázku mi položila jedna účastníčka kurzu.)

Pýtam sa: „Ako presne sa zlepšili?“

„Už cestou domov v aute som zistila, že sa nedokážem cítiť zle. Predtým to bolo úple bežné, že som cítila smútok, hnev, obavy…“

„Samozrejme, že je to možné,“ odpovedám a pokračujem: „Od seminára ubehlo už niekoľko týždňov, čo odvtedy?“ 

„Odvtedy je to práveže všetko super. Cítim sa úplne novo“. (V duchu si hovorím, že cítiť sa „novo“ – je veľmi zaujímavý a súčasne výstižný výraz.)

„A aký je to pocit cítiť sa novo?“

„Je vynikajúci a taký… oslobodzujúci! Chcela som len vedieť, ako je to možné…“

Čo sa vôbec stalo a v čom je kľúč k rýchlej premene? Hypnopovely a transformačná gramatika

Výhoda je jednoznačná. Vedomá myseľ si spokojne počúva obsah a podvedomá na pozadí robí potrebné zmeny.

Počas svojich prednášok a kurzov používam to, čomu v NLP hovoríme „hypnotické povely“ (z angl. Embedded Commads“). Sú to pre vedomú myseľ takmer nespoznateľné prvky, zatiaľ čo podvedomá myseľ ich veľmi spoľahlivo zachytáva a dekóduje.

Okrem hypnotických povelov veľmi rád pracujem s transformačnou gramatikou a celou plejádou pozitívnych predpokladov, starostlivo volených do mojej komunikácie. To, čo sa zdá ako náhodné rozprávanie príbehov, slov a viet, má presnú štruktúru a účel.

Výhoda je jednoznačná. Vedomá myseľ si spokojne počúva obsah a podvedomá na pozadí robí potrebné zmeny.

Práve preto mi mnoho ľudí dáva spätnú väzbu, že zažíva zmenu už po krátkej komunikácii so mnou.

Nedá sa to zneužiť?

Odpoveď: Dá aj nedá. Ak by šiel niekto v programovaní proti vašim pevným hodnotám, podvedomie vás ochráni a manipulátor neuspeje. To je však problém napríklad pri deťoch, ktoré ešte nemajú vytvorený stabilný systém presvedčení a nemajú zatiaľ pevne dané hodnoty.

Práve u detí sa dá pomocou nedbalej alebo zámerne negatívnej komunikácii urobiť relatívne veľa „prúšvihov“. Práve preto mnohí vo svojej dospelosti veria rôznym obmedzujúcim presvedčeniam, ktoré nachytali práve v detstve.

Čiže pomocou hypnoreči sa nedá ľudí doviesť napr. ku spontánnej samovražde. No dajú sa inštalovať (aj u dospelých) rôzne obmedzujúce presvedčenia, strachy, či dokonca choroby.

Preto je otázka skôr iná:

>> Komu by ste sa vy osobne zverili pre spôsobenie zmien do rúk? Zverili by ste sa do rúk niekomu, kto s komunikáciou nevie zaobchádzať? Alebo skôr niekomu, kto presne vie, ako má svoju komunikáciu použiť aby dosiahol pozitívne zmeny?

Inými slovami: Zverili by ste sa do rúk začínajúceho chirurga, ktorý nepozná vašu anatómiu a nevie kde sa nachádza aké tkanivo či orgány, a bude na vás experimentovať? Alebo skôr odborníkovi, ktorý presne vie, kam priložiť skalpel na milimeter presne?

Používať negatívne hypnopovely vie aj ten, kto o nich ešte v živote nepočul.

Z mojej skúsenosti vyplýva, že viac škôd dokážu urobiť ľudia (a medzi nich žiaľ patria mnohí učitelia, lekári, kouči, terapeuti, tréneri a podobne…), ktorí nevedia svoju komunikáciu používať bdelo. Pretože používať negatívne hypnopovely vie aj ten, kto o nich ešte v živote nepočul.

Kompetencia a hlavne: Bdelosť v komunikácii

Preto, ak komunikujete s kýmkoľvek, buďte bdelí pre každé jedno slovo, ktoré hovoríte. Ak si chcete byť istí, že svoju komunikáciu (voči sebe či iným) používate posilňujúco, zakomponujte do svojej komunikácie veľa pozitívnych sugescií (napr. „Si šikovný, si zdravý, si silný, rýchlo sa učíš… a podobne).

Už to je skvelý základ pre to, aby ste na svoje okolie začali pôsobiť oveľa viac pozitívne ako doteraz.

A ak chcete otestovať aj niečo „sofistikovanejšie“, použite trebárs formuláciu: „Neviem, či si si už všimol, ako sa tvoj pocit počas nášho rozhovoru zlepšil“. (Uvidíte, že často dostanete spätnú väzbu, že si to ten druhý už všimol. Pritom ste mu to vy vsugerovali.) To už je celkom slušná hypnoreč, dokonca spojená s nepriamou sugesciou ;)

O hypnoreči už čoskoro viac, dovtedy vám držím palce pri vašej skvelej a hlavne bdelej komunikácii! :)

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis
Peter Sasín, Váš NLP Tréner a autor knihy TRIUMF

P.S.: Mnoho neuveriteľných pozitívnych premien sa mimochodom udeje už čoskoro v PRAHE :) Kedy? Už 24.10.2017 spolu s Ivetou Klimekovou otvárame 12-dňový certifikovaný seminár „NLP Practitioner“ v Prahe. Máme pre vás prichystané tie najúčinnejšie NLP techniky, cvičenia a tréning, ktoré vás posunú do úplne iných dimenzií v živote. (Takisto sa teším, ako budem vášmu podvedomiu odovzdávať nové účinné stratégie) Vidíme sa :)

 Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, , , ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP