Peniaze: ako ich vnímate a čo to pre vás znamená?

Peniaze na horšie časy? Podvedomie to chápe doslovne. Preto radšej sporte na lepšie časy :)

Peniaze na horšie časy? Podvedomie to chápe doslovne. Preto radšej sporte na lepšie časy :)

[display_podcast]

Patríte k ľuďom, ktorí považujú peniaze za zdroj všetkého zla? Alebo si peniaze vážite a ceníte si ich? Či už patríte do prvej alebo druhej, alebo dokonca do inej kategórie, tento článok vás zrejme aj tak nepresvedčí, aby ste svoj názor zmenili.

Ohľadom peňazí získavame totiž jasnú mienku už veľmi skoro z nášho okolia. Ide teda hlavne o to, ktoré okolie má na nás najväčší vplyv.

Tento článok je sprievodným textom pre 12-ty diel Vysielania NLP Akadémie. Chcete si ho vypočuť (12 min.)? Tak kliknite na symbol prehrávača hore.

Náš mozog prideľuje peniazom význam

Peniaze bývajú často témou búrlivých diskusií. Pritom si myslím, že zbytočne. Pretože peniaze sami o sebe sú bez významu. Keď na stole leží balík bankoviek, tak ten zväzok sám o sebe nič neurobí ani nezaplatí. Len tam leží a bude ležať, až kým mu človek nedá funkciu a význam. Až my ľudia začneme dávať peniazom poslanie.

Médiá, správy, filmy, romány – toto sú najčastejšie zdroje obmedzujúcich presvedčení o peniazoch a bohatých ľuďoch.

Aký je váš názor na bohatého človeka, o ktorom viete len jedinú vec: že je bohatý?

Myslíte si, že je šťastný? Myslíte si, že je plný lásky a hodný lásky?

Myslím, že jediná „správna“ odpoveď je: „Neviem. Viem, len že je bohatý. O jeho vlastnostiach mi to nič nehovorí.“ Ak počúvate mnohých ľudí, ktorí majú negatívny postoj k peniazom – ich odpoveď bude plná detailov o vlastnostiach bohatého človeka, o ktorom dokopy nevedia nič, len výšku sumy na jeho konte.

Čo je pre vás prijateľnejšie: Zarábať milióny, alebo vyhrať milióny?

Prekvapuje vás, že mnoho ľudí má predsudky voči zarábaniu veľkých peňazí, no už vôbec nemajú problém vyhrať milióny? Akoby bolo ušľachtilé peniaze vyhrávať a naopak – neušľachtilé zarábať. Neviem, odkiaľ pochádza toto obmedzujúce presvedčenie, no je možné, že je spojené s alibizmom a pocitom nízkej sebahodnoty.

Je možné, že sa mýlim. V podstate je to jedno. Pretože to, aké máte presvedčenie o peniazoch nie je správne, ani nesprávne. Toto presvedčenie nesie so sebou len dôsledky pre váš život. Nič menej. Nič viac.

Peniaze míňate podľa svojich hodnôt

Aké sú vaše hodnoty v spojení s peniazmi? Je vašou prioritou finančná sloboda? Opýtajte sa sami seba, čo by ste urobili, keby ste hneď teraz dostali kufrík s 10 miliónmi Euro. Čo by ste s nimi urobili? Napíšte si odpovede na papier, alebo si ich aspoň pomenujte. Kúpili by ste si niečo? Čo by to bolo? Koľko by toho bolo a v akej sume? Šli by ste na cestu okolo sveta? Na niekoľkoročnú dovolenku?

Tip: Najprv si na otázky odpovedzte, až potom čítajte ďalej.

Vyhodnotenie: Na koľkom mieste máte napísané, že sumu investujete? Že urobíte niečo, aby sa vaša suma nezmenšovala, ale aby naopak rástla? Ak ste toto ani vôbec nenapísali, finančná sloboda nepatrí medzi vaše hodnoty. Medzi vaše hodnoty patrí konzum, alebo to, čo ste spomenuli vo vašich odpovediach.

Lásku si za peniaze nekúpiš. No za chudobu tiež nie.
– Peter Sasín –

Vypočujte si celé Vysielanie o NLP. Téma dnes: Peniaze

Všetky diely Vysielania o NLP nájdete na: www.nlp-akademia.sk/vysielanie.

Vychutnajte si to a ostaňte s nami :)

Peter Sasín
NLP Akadémia
www.NLP-Akademia.sk


P.S: Sú peniaze dobrým cieľom? Mám peniaze rád, no myslím, že nie sú. Prečo? To Vám poviem na seminári Deň cieľov s NLP Akadémiou 30. 11. 2013 v Bratislave. Cena je 179 € s DPH.
Kliknite
pre viac informácií: www.den-cielov.sk.Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, , ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP