Kladivo na zmeny (… alebo o nezmyselnom správaní)

kladivo-nlp-akademia

Dajme tomu, že urobíme dohodu: Vy si položíte jednu ruku na stôl a ja vezmem ťažké kladivo. Dohodneme sa, že vás budem tým kladivom z celej sily búchať po prstoch, až kým to nevydržíte a nezakričíte: „Dosť!!“

Pýtate sa: „Prečo by som si mal nechať búchať kladivom po prstoch? Čo je to za nezmysel?“

Otázka je však celkom iná:

Otázka je: Prečo tak mnoho ľudí na tejto planéte nedokáže povedať „Dosť!“ všetkým zbytočným negatívnym veciam vo svojom živote? Myslím si, že problém je v tom, že hoci sa v reálnom živote niekedy správame nezmyselne, často si to vôbec neuvedomujeme.

Dôsledok? Príliš mnoho ľudí sedí vo svojom živote pri pomyselných stoloch a nechá si búchať kladivom po rukách. (Niektorí dokonca držia to kladivo sami. A dvíhajú ho pravidelne do výšky, počas toho ako sa uprene pozerajú na svoju vlastnú ruku na stole…)

Urobili by ste vedome toto…!?

Otázka: Dali by ste si doma na stenu fototapetu, ktorá je doslova odporná, ktorá sa vám vôbec nepáči, ktorá by vo vás vyvolávala úzkosť? Vytapetovali by ste si celý byt alebo dom nápismi o tom, aký ste nemožný blbec?

Určite nie! Ak by ste také niečo u seba doma našli, okamžite by ste všetko zo stien strhali a nahradili niečím príjemným. Je tak?

Hoci sa v reálnom živote niekedy správame nezmyselne, často si to vôbec neuvedomujeme.

Prečo si však väčšina ľudí vnútro svojej hlavy „tapetuje“ negatívnymi myšlienkami, ktoré im nerobia dobre? Prečo sa mnohí vo svojej hlave kritizujú, hovoria si také veci, ktoré by nepovedali nikomu inému, lebo by sa báli, že ho urazia alebo zrania?

Prečo sa mnohí k sebe správajú ako ku svojmu najväčšiemu nepriateľovi? Prečo to nedokážu (nechcú) zmeniť…??

„Neochota“ robiť zmeny

Chápte ma správne. Nie je to o tom, že ľudia nechcú prestať robiť hlúpe veci, ktoré im nerobia dobre. Chcú! Len mnohí i tak neprestanú. Pripadá vám to málo inteligentné? Hoci tiež považujem za málo inteligentné robiť stále dokola veci, ktoré nefungujú, nie je to v inteligencii.

Je to oveľa viac v motivácii.

Ľudia sú totiž motivovaní ku zmenám len z dvoch dôvodov:

  1. Buď majú veľké ciele
  2. …alebo ich bolesť dosiahla neznesiteľnú hranicu

Nemusíte byť šéfom štatistického úradu, aby ste vedeli odhadnúť, že väčšina ľudí u nás je ochotná robiť zmeny, až keď určitú situáciu nedokážu zniesť. Až vtedy si povedia „Dosť!“

Vnímam však obrovské riziko v tom, robiť zmeny až na základe bolesti. Oveľa radšej vidím, že ľudia robia zmeny na základe svojich snov, radosti a ľahkosti. Pretože nie je nutné čakať, až kým bolesť dosiahne neznesiteľnú hranicu… So zmenami môžete začať hneď.

Čo začať zlepšovať?

Stalo sa vám už, že ste si robili z niečoho starosti a potom sa ukázalo, že úplne zbytočne? Nebolo by potom lepšie si tie starosti zbytočne vôbec nerobiť? Nebolo by lepšie prestať sabotovať samého seba a začať si život viac užívať s istotou, že všetko aj tak dopadne dobre? :)

Nie je nutné čakať, až kým bolesť dosiahne neznesiteľnú hranicu… So zmenami môžete začať hneď.

Čo keby ste si sadli a vybrali aspoň tri oblasti, ktoré chcete v budúcnosti zvládať lepšie, ľahšie, hravejšie?

Aké situácie či oblasti by ste si vybrali? Čo by ste chceli vo svojom živote odstrániť, alebo zlepšiť? (Možno vás inšpirujú niektoré z nasledovných? :)

  • Hádky s partnerom
  • Prílišná sebakritika
  • Hádky s deťmi
  • Strach  zo skúšok
  • Strach z budúcnosti
  • Strach zo zmeny práce
  • Neodolateľné nutkanie kontrolovať udalosti a ľudí okolo seba… (tzv. kontrol-maniaci :)
  • Viac ľahkosti, povolenie zovretia…

Je totiž dôležité, aby ste si začali viac a viac uvedomovať, v ktorých situáciách ste doteraz bojkotovali samých seba. Pritom pozor: Je to len krok číslo jedna.

Oveľa dôležitejšie následne je, aké nástroje použijete pre vykonanie zmien. Čo presne urobíte pre to, aby ste lepšie komunikovali s partnerom? Ako si navždy v hlave vypnete kritický hlas, ktorý vás zbytočne odrádzal od vašich snov? Čo presne urobiť, aby ste v budúcnosti robili zmeny s ľahkosťou?

Nástroje ľahkej zmeny

Dobrou správou je, že presne tieto nástroje pre vás mám :) A to dokonca také, ktoré vám pomôžu robiť zmeny hneď a priamo na podvedomej úrovni.

Mrknite sa na popis seminára NLP Practitioner. Spolu s certifikovanou NLP Trénerkou Ivetou Klimekovou vám na tomto celodennom seminári odovzdáme presne také nástroje a nové postoje i podvedomé stratégie, ktoré spôsobia pozitívne a skvelé zmeny vo vašom živote :)

Napríklad neuveriteľne účinný model H.A.P.P.Y.  – je to súbor techník, ktoré vám pomôžu meniť vaše pocity doslova lusknutím prsta. Prečítajte si však sami viac TU :)

Takže, prajem vám krásny týždeň plný ľahkých zmien a do skorého videnia ;)

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis

Peter Sasín, Váš NLP Tréner a autor knihy TRIUMF

P.S.1: Ak chcete vedieť, aké konkrétne nástroje vám odporúčam pre dosiahnutie lepšieho životného pocitu, pozrite sa na popis cerfikovaného seminára NLP Practitioner :).

P.S.2: Nezabudnite, že cena NLP Practitionera v budúcnosti narastie. A síce o celých 200 Eur. Tak neváhajte, urobte rozhodnutie, (ktoré bude možno jedným z najlepších vo vašom živote) a rezervujte si svoje miesto :)Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP