Buďte v pohode – aj v nepriaznivých situáciách

Ako si poradiť v situáciách, ktorých máte plné zuby?

Ako si poradiť v situáciách, ktorých máte plné zuby?

[display_podcast]

Dostávate sa občas do situácií, ktorých mávate plné zuby? Nebaví vás práca? Hnevajú vás hrozní kolegovia alebo šéf? Žijete v „katastrofálnom“ vzťahu? Neviete si v takých situáciách rady? V zásade máte na výber z troch možností.

V NLP tento model nazývame: „Love it, Leave it, or Change it“ (Voľne preložené: Obľúb si to, opusti to, alebo to zmeň).

Obľúbte si to

Veľmi často sa stáva, že máme nesprávne nastavený fokus, tzn. pozornosť. Vidíte na ľuďoch okolo vás samé chyby a nedostatky?

Vadí vám napr., že…

  • kolegovia komentujú každý váš krok?
  • vás „buzeruje“ šéf?
  • vás váš partner stále kritizuje?
  • atď…?

Pravdepodobne sa prehnane sústredíte na to, čo vám prekáža.

Keby ste si toto správanie ľudí okolo vás stopli na stopkách, zistili by ste, že trvá maximálne pár minút počas dňa. Ako sa ľudia vo vašom okolí správajú mimo tento čas? Pravdepodobne neutrálne. Naozaj si chcete aj naďalej na základe niekoľkých minút robiť zo života peklo?

Zmeňte fokus: Aké pozitívne stránky majú títo ľudia? Čo sa môžete od nich naučiť? Keď už nič iné, aspoň viete, akí nechcete byť, že? Naučte sa ľudí oceňovať. Pochváľte ich (nielen v duchu) za niečo. Uvidíte, že tým, že sami zmeníte prístup, aj oni sa začnú inak správať ku vám.

Opustite to

Cítite, že napriek vašej snahe sa situácia nezlepšuje? Jednoduchá rada: Opustite to. Tu však veľa ľudí narazí na to, čomu hovoríme strach. Začnú si klásť otázky: „A z čoho budem žiť, keď dám výpoveď? A koho si nájdem, keď sa rozvediem? Kto sa bude starať o moje deti?“

Nemáte strach, no i tak nechcete opustiť nevyhovujúcu prácu, či partnera…? Potom ste ešte nedosiahli dostatočný stupeň bolesti. Alebo nemáte presne určené životné ciele.

Pretože ľudia (a teda aj vy) sa menia z dvoch dôvodov:

  1. Keď je bolesť príliš veľká
  2. Keď máte obrovské ciele

Asi tušíte, že z 95 % vyhráva bod č. 1. To znamená, že ľudia sa väčšinou menia až vtedy, keď určitý stav nemôžu zniesť. Ruku na srdce: Robíte už teraz všetko pre vaše zdravie, alebo začnete zdravo žiť (napr. prestanete s fajčením), až keď už nebudete mať na výber?

Je v tom však háčik. Nie bolesť, ale veľké ciele vám prinesú lepší život. No väčšina ľudí nemá žiadne, nie to ešte veľké ciele. Keby ste presne vedeli, čo chcete v živote dosiahnuť, a kým sa chcete stať, zmeny by ste robili ako na bežiacom páse.

Zmeňte to

Pozor: Veľa ľudí to chápe tak, že oni idú meniť iných. To je však omyl. Pretože práve snaha zmeniť iných spôsobuje často frustráciu. Opravte ma, ak sa mýlim – väčšina ľudí sa jednoduchu nespráva podľa vašich predstáv. Je to tak? A existuje mnoho ľudí, ktorí si myslia, že jedine to, keď sa iní začnú správať podľa ich predstáv, je tá správna cesta.

Ja týchto ľudí nazývam „Kontrol-maniaci“. To sú ľudia, ktorí presne vedia, ako sa ich okolie nemá chovať. Preto odporúčam – povoľte zovretie. Nechajte iných, nech sú takí, akí chcú byť.

Takže ak hovorím „Zmeň to“, myslím tým samozrejme: Zmeňte seba! Nechcite meniť iných.

Viac si vypočujte vo Vysielaní NLP Akadémie

Viac sa dozviete v časti Vysielania NLP Akadémie s názvom: Love it, Leave it or Change it (Kliknite na symbol prehrávača hore na začiatku článku.) Všetky diely Vysielania nájdete na www.nlp-akademia.sk/vysielanie.

Prajem vám podnetné počúvanie a ostaňte s nami :)

Peter Sasín, tréner NLP AkadémiePeter Sasín
Medzinárodný NLP Tréner
www.NLP-Akademia.sk

 

P.S.: Viete, že na to, aby ste si vytvárali život svojich snov, potrebujete mať jasné ciele? Ľudia, ktorí dosahujú svoje ciele, nielen že žijú dlhšie, ale sú navyše nezávislejší a šťastnejší. Chcete naozaj veľké pozitívne zmeny v živote? Začnite vašimi cieľmi. Viac sa dozviete na jednodňovom seminári: Deň cieľov s NLP Akadémiou24. 11. 2012 v Bratislave. Čítajte viac >>Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP