Reframing: Ako sa pozeráte na svet okolo seba?

Čo považujeme za krásne, závisí od nás. V NLP to nazývame Reframing

Čo považujeme za krásne, závisí od nás. V NLP to nazývame Reframing

[display_podcast]

Poznáte to… Je krásny letný deň. Vy niekomu poviete: „Ach, to je dnes nádherne.“ Ten druhý sa na vás s údivom pozrie a povie: „Čože? Nádherne…?? Ty nepozeráš správy? Veď je nebezpečný hic! Nedá sa dýchať a v správach už dávali, že z toho tepla kolabujú ľudia…“ Inými slovami: Vy hovoríte, že počasie je super – tá druhá osoba hovorí, že je to hrôza. Pritom sa bavíte o tom istom počasí. Poznáte to…

My prideľujeme veciam a udalostiam okolo seba význam

A síce taký význam, ako nás naučili. Pretože keď sme prišli na tento svet, brali sme ho tak, aký je. Až výchovou nás naučili: „Toto je zlé, toto je dobré. Toto je pekné, toto je škaredé“, a podobne. Neveríte? Myslíte, že vy sami od seba viete, že je niečo príjemné a niečo odporné…?? Sorry, nie je to tak.

Výskumy jednoznačne ukazujú, že to, či je nám odporné zjesť živý hmyz alebo slizkú živú chobotnicu, sme sa naučili výchovou. Deti bez predsudkov pokojne dajú do úst všetko. Dokonca aj obsah vlastného nočníka…

Otázka znie inak: Aký význam chcete, aby vo vašom živote prevládal

Pesimisti optimistom často vyčítajú, že „nežijú v realite“. Že si dávajú na nos ružové okuliare. Čo si však sami neuvedomujú je, že aj oni si dávajú na nos okuliare. A síce tmavé, sivé, čierne… Pretože ak sa bavíme o tom, že realita neexistuje, a existuje len len naše prideľovanie významu, tak sa rozhodnite, ktoré okuliare chcete nosiť vy. Tmavé a smutné? Alebo farebné a veselé ? :)

Ako to, že v niektorých kultúrach považujú smrť za niečo pozitívne? Len za akúsi premenu (transformáciu) energie. A ako to, že u nás sa smrti bojíme a myslíme si, že nastáva koniec… Otázka zostáva stále tá istá: Aký význam chcete veciam a udalostiam vo vašom živote prideľovať vy…??

Toto prideľovanie významu v NLP nazývame Reframing (zmena rámca)

Iste poznáte ľudí, ktorí boli nešťastní, že ich opustil partner. A keď ich dnes stretnete, tak sú šťastní a žiaria, že sa im vtedy nič lepšieho ako ten rozchod nemohlo stať. Pretože tým rozchodom vzniklo v ich živote miesto pre iného, lepšieho partnera.

Osobne poznám jeden pár, ktorý sa zoznámil pri autonehode. Svojej vlastnej. Oni považujú tú svoju zrážku na križovatke za najkrajšiu vec, ktorá sa im kedy stala :) Ako je to možné…?? Veď absolútna väčšina ľudí na tejto planéte je presvedčená, že nehoda je predsa niečo zlé… Nie je. Je presne taká ako všetko v živote. A síce taká, aký jej vy pridelíte význam.

Pýtajte sa: Čo dobrého to môže pre mňa znamenať

Myslím, že nestačí, ak si hovoríte to klasické: „Všetko zlé je na niečo dobré.“ Vaše podvedomie totiž pracuje s obrazmi. Buďte preto konkrétni. Dajte vášmu podvedomiu presný obraz toho, čo dobrého môže určitá situácia pre vás znamenať.

Ak sa vám na prvý pokus nedarí na nejakej veci nájsť niečo pozitívne, tak pri hľadaní vydržte. Pretože vždy niečo nájdete. Len ste možno doteraz na to neboli až tak navyknutí.

Viac o Reframingu sa dozviete vo Vysielaní NLP Akadémie:

Vypočujte si diel č. 19 – Reframing (zmena rámca). Kliknite na symbol prehrávača na začiatku článku (hore). Všetky diely si môžete zdarma vypočuť na: www.nlp-akademia.sk/vysielanie


Vychutnajte si to a ostaňte s nami :)

Peter Sasín, tréner NLP AkadémiePeter Sasín
Medzinárodný NLP Tréner
www.NLP-Akademia.sk


P.S.1:
Už ste sa pozreli na náš Facebook? Viete, že tam často uverejňujeme to, čo nikde inde? Lajknite si našu stránku www.facebook.com/nlpakademia.sk.

P.S.2: Schopnosť používať Reframing o. i. trénujeme na 12-dňovom seminári NLP Practitioner. Absolventi tohto školenia nám potvrdzujú, že dnes sa na svet okolo seba pozerajú uvoľnenejšie a radostnejšie. A majú tak lepšie výsledky v práci, v rodinnom živote apod. Kliknite sem: www.nlp-akademia.sk/practitioner

Kniha TRIUMF Peter SasínPáčil sa vám tento článok? Odoberajte Novinky o NLP na váš E-mail. Získate tak zdarma prístup k cenným informáciám o Neuro-lingvistickom programovaní a navyše ukážku z e-Knihy Petra Sasína „TRIUMF – váš nový životný príbeh„.

*Vyplňte váš Email a odošlite:

Stiahnite si našu lištu do vášho prehliadača. A vždy ste u nás len na jedno kliknutie :)

Stiahnite si našu lištu do vášho prehliadača. A vždy ste u nás na jeden klik :)

 Picture: Pixabay

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP