V niektorých knihách sa hovorí o „Sile prítomného okamihu“. V iných zas o „Potrebe mať ciele“. Tak ako to teda vlastne je? Máme žiť v prítomnosti, alebo máme plánovať budúcnosť?
Práve túto otázku nám položil jeden náš čitateľ a poslucháč
Otázka znela takto:
… v knihách sa stále hovorí o prítomnom okamihu a že máme žiť tu a neriešiť budúcnosť. Prežívať prítomný okamih, a nesústrediť sa na budúcnosť a nestrachovať sa o ňu.
Tak ale na druhej strane ako mám, keď som podnikateľ, nemyslieť na budúcnosť keď podnikatelia musia plánovať a musia myslieť na budúcnosť, aby vymýšľali ďalšie kroky a plánovali? Trocha tomu nerozumiem. Vopred ďakujem :)
– Peter M. –
Ukážme si najprv dva časté mýty o prítomnom okamihu…
Prvý mýtus: Deti žijú len v prítomnom okamihu
Poznáte mýtus, že malé deti sú čisto iba v prítomnosti? Toto je mýtus. Dokladaný je často tým, že malé deti si nerobia starosti o tom, čo bude zajtra. Že keď sa hrajú, nič iné neriešia, iba to, čo je predmetom hry. To je samozrejme pravda.
Lenže to neznamená, že deti žijú len v prítomnosti a že si nedávajú ciele.
Práveže dávajú. Vždy, keď ich pozorujeme pri hre, do ktorej sú pohrúžené, si najprv dali cieľ… Napr. Ideme si kresliť, ideme postaviť hrad z piesku, ideme sa naháňať a podobne…
Ak pozorujete deti, ktoré sa hašteria, alebo sú mrzuté, tak si všimnite, že často im práve chýba nejaký krátkodobý cieľ. A bez cieľa stráca prítomný okamih svoju pozitívnu silu.
Čiže aj deti si najprv dajú cieľ a až potom sa ponoria do prítomného okamihu (v NLP tomuto stavu plného pohrúženia do prítomnosti hovoríme tranz. Tranz je stav nesmierne bohatý na vnútorné zdroje a mnohí si tento stav mýlia s talentom).
Druhý mýtus: Zvieratá žijú len v prítomnom okamihu
Toto ste takisto už mnohokrát počuli. Zvieratá, napr. psy vraj žijú iba v prítomnosti. Vraj pre ne minulosť ani budúcnosť neexistuje. Opäť omyl. Práve psy (a iste aj iné živočíšne druhy) vedia plánovať!
Vezmite si najlepších zvieracích stratégov lovu na svete. Nie – nie sú to levy. Najlepší lovci na svete sú Africkí divokí psi. Ich priemerná úspešnosť pri love presahuje 80 %! Naproti tomu kráľ Africkej divočiny – lev – je pri svojich výpadoch úspešný „len“ na 30 %.
Africkí divokí psi lovia výlučne v svorke. Sú to extrémne strategickí lovci, pri ich love je všetko načasované a každý člen svorky má svoju vlastnú pozíciu a úlohu.
Počas lovu spolu komunikujú vydávaním zvukov, pomocou ktorých koordinujú vzájomný pohyb členov svorky.
Apropos na margo Darwinovej teórie o konkurencii v prírode: u tohto druhu neexistuje vzájomná rivalita, ale iba čistá spolupráca. Africkí divokí psi sa dokonca starajú aj o svojich zranených. Ak si jeden z nich napr. zlomí nohu, tak má veľké šance na prežitie. Jednak sú tieto zvieratá veľmi húževnaté a jednak sa členovia svorky z lovu vždy vrátia k svojim raneným a nakŕmia ich.
Počkajte… Stratégia pri love…. vrátia sa a nakŕmia zranených… To mi znie ako plánovaná činnosť…? Nemyslíte?
Nie je potrebné, dokonca ani vhodné, aby ste žili iba v prítomnosti
Poďme na prvú časť otázky od nášho poslucháča: „… v knihách sa stále hovorí o prítomnom okamihu a že máme žiť tu a neriešiť budúcnosť.“
Poznáte ľudí, ktorí hovoria, že najdôležitejšie zo všetkého je byť stále v prítomnosti? Ľudia, ktorí sa rozhodli neriešiť budúcnosť, ale snažia sa ostávať len v prítomnosti, si neuvedomujú, že byť len v prítomnosti nikam nevedie. Presne ako nikam nevedie škrečkove koleso v klietke.
Okrem toho… keby ste žili stále len v prítomnom okamihu, ako by ste vedeli, kam ste si včera večer odložili kľúče…?? Niekedy je dobré poznať aj minulosť, nemyslíte? :)
Samozrejme, ako o chvíľu ukážem, je nesmierne dôležité byť v prítomnom okamihu. Len na druhú stranu, je takisto nesmierne dôležité vedieť, aká má byť vaša budúcnosť.
Je nesmierne dôležité vedieť, kam smerujete.
Prítomnosť je dôležitá. No bez budúcnosti stráca svoju silu
Dalo by sa povedať, že prítomnosť je kľúč k budúcnosti. A každý kľúč je vám nanič, ak nemáte dvere, do ktorých chcete vstúpiť. A budúcnosť je práve tými dverami. Čiže otázka neznie buď – alebo… (buď prítomnosť – alebo budúcnosť).
Otázka znie, akú chcete mať budúcnosť? Čo chcete, aby za tými dverami, od ktorých máte kľúč bolo? Pretože toto je len na vás.
A to je presne odpoveď na druhú časť otázky nášho poslucháča: Je potrebné mať jasné, čo od budúcnosti očakávate. A Prítomný okamih používať ako nástroj (kľúč), ktorý vás tam permanentne vedie.
Ako to skĺbiť v praxi?
Ako dokážete kombinovať silu Prítomného Okamihu a Silu Plánovania Budúcnosti a dosahovať tak skvelé výsledky v reálnom živote?
Pozrite sa na seminár Tajomstvo Programovania Budúcnosti, ktorý je presne za týmto účelom stvorený >>
Vytvorte si skvelú budúcnosť a vychutnávajte si prítomnosť :)
Peter Sasín, Váš NLP Tréner
P.S: Ako dokážete kombinovať silu Prítomného Okamihu a Silu Plánovania Budúcnosti a dosahovať tak skvelé výsledky v reálnom živote? Pozrite sa na seminár Tajomstvo Programovania Budúcnosti, ktorý je presne za týmto účelom stvorený >>
Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:
Dobrý deň,
chcela by som vedieť, kedy asi bude kniha Triumf dostupná?
ďakujem
s pozdravom Julka
vidim ze toto asi nik necita ked Julka nedostala odpoved
Dobrý deň Julka,
kniha je už hotová :) Momentálne prebieha jej redakčné spracovanie, následne pôjde na gramatickú korektúru. Potom už pôjde do tlače a máme to :) Čiže ja dúfam, že najneskôr po prázdninách je kniha dostupná!
Posielam pozdravy :)