Strach z budúcnosti – brzda úspechu a šťastia

Strach je jednou z najväčších bŕzd úspechu a šťastia, ktoré poznám. Ľudia, ktorí majú strach, sú doslova ochromení a v tomto emočnom stave strácajú prístup ku svojim vnútorným zdrojom.

Strach je skrátka emočný stav chudobný na zdroje.

Lenže ono to môže byť aj tak, že strachom maskujeme svoju pohodlnosť. A to si chceme dnes spoločne odhaliť.

Len nič nemeniť!

Iste poznáte ľudí, ktorí zotrvávajú v otrasných vzťahoch. Robia prácu, ktorá ich nebaví. Žijú na mieste, ktoré nemajú radi a podobne. Tiež sa pýtate: Prečo to robia? Prečo to nezmenia…??

Som presvedčený, že to nie je to preto, lebo by nemali na výber.

Aj keď mnohí ma presviedčajú, že oni nemajú na výber a…

  • …musia zostať s tým partnerom
  • …musia zostať v tej práci
  • …musia si robiť starosti z toho, čo príde…

(*Mimochodom, všimli ste si, že ak použijete slovo „musím“, že v tomto slove sú skryté väčšinou cudzie hodnoty a nie vaše? Napr.: Musím prísť načas… Prečo musíte? Zrejme preto, aby na vás niekto nemusel čakať. Lenže to už sa snažíte naplniť jeho hodnotu a nie vašu. Porozmýšľajte preto nad tým, kde a kedy používate toto slovo len tak automaticky a bez toho, aby ste si vôbec uvedomili, či ide o vašu hodnotu alebo o cudziu.)

Zóna pohodlia, alebo skôr: Zóna bezpečia?

To, že ľudia niečo nechcú meniť, aj keď aj keď je ten stav takmer neúnosný, súvisí so zónou pohodlia. Zdá sa vám to ako rozpor? Pohodlie a  neúnosný stav? Nemusí to byť rozpor. Pretože pre ľudí je často pohodlnejší negatívny stav, než neznáma zmena.

Pre mnohých je bezpečnejší negatívny stav, než neznáma zmena.

Virginia Satir – geniálna rodinná terapeutka už dávno povedala: „Najsilnejším pudom nie je pud sebazáchovy, ale pud ponechať veci známymi.“ A ja som s tým dlho nesúhlasil. Pretože som to vnímal cez svoju vlastnú optiku. Cez svoje vlastné presvedčenia. Veď zmeny sú predsa cool!

Lenže spomenul som si na obdobie vo svojom živote, kedy som mal zo zmien strach. Keď ma priatelia alebo blízki vyzývali: Poďme sa porozprávať o budúcnosti… Poďme si naplánovať nejaký skvelý biznis… Poďme snívať, aké to raz bude…

A moja reakcia? Vždy som sa pod nejakou zámienkou vytratil. Pretože mi tieto diskusie boli nepríjemné. Dnes je to pre mňa nepochopiteľné, pretože som nahradil strach z budúcnosti oveľa lepšou stratégiou.

Pasca známeho bezpečia…

Od ľudí, ktorí robia s koňmi, som počul nasledovný príbeh: Keď v noci vypukne požiar v konskej stajni, kone vypustia a tie splašene vybehnú von. Lenže je práve noc, tma a všade hustý dym. Kone tým pádom nič nevidia. Známe okolie zrazu pôsobí neznámym dojmom – dokonca sú kvôli dymu zmenené aj pachy… a tak, v panike z neznáma, často stádo vbehne späť do horiacej stajne.

Pretože tam to poznajú. A to má neodvratné dôsledky…

Čo akceptujete viac…?? Lenivosť, alebo strach?

Predstavte si, že príde dieťa domov a povie: Mám päťku z písomky. Ale to je preto, lebo mám z toho predmetu a z toho učiteľa veľký strach“.

Ako podľa vás zareagujú rodičia?

A čo urobia ak by im dieťa povedalo: Mám päťku z písomky. Pretože sa mi nechcelo učiť.

Čo budú rodičia podľa vás viac akceptovať: Strach? Alebo lenivosť…?? 

Ako podľa vás zareaguje nadriadený, keď mu jeho podriadený povie:

  • Šéfe, na ten projekt si netrúfam, obávam sa, či to zvládnem. Mám strach, že na to moje znalosti nestačia…
  • Alebo: Šéfe, mne sa fakt nechce! Chcem svoj kľud!

Strach je natrénovaný. Pretrénujte sa!

Jedným slovom: Sme na to trénovaní, že je v poriadku mať strach. Dokonca niektorí ľudia sú už od detstva trénovaní na všelijaké katastrofické scenáre. A sú naučení uvažovať v negatívnych dôsledkoch.

Ľudia, ktorí sa obávajú zmien, sú navyknutí uvažovať najmä v negatívnych dôsledkoch. 

Rodičia, ruku na srdce – nemáte aj vy poruke desiatky výstrah, čo sa stane, ak si dieťa nevezme helmu, ak si nedá šál, ak všetko nezje, ak … ? :))

Ak si chcete vedieť vytvoriť skvelú budúcnosť a načerpať pri tom skvelú energiu – pozrite sa na popis seminára Tajomstvo Programovania Budúcnosti >>
Tajomstvo Programovania Budúcnosti

Viac si vypočujte vo Vysielaní NLP Akadémie č. 80 – Strach z budúcnosti

Kliknite na symbol prehrávača >>

Všetky diely Vysielania nájdete na: www.nlp-akademia.sk/vysielanie.

Investujte do seba pár minút a vypočujte si kompletný diel o tom, ako si vytvoriť predvídateľné pozitívne okolnosti v živote :)

Posielam Vám krásne pozdravy a ostaňte s nami :)

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis

Peter Sasín,
Váš NLP Tréner a autor knihy Magická Vlna a TRIUMF

P.S: V 80. časti vysielania hovoríme aj o tom, ako sa vymkol spod kontroly náš „Bankomatový Test Hojnosti“ a ako stále viac ľudí na Slovensku i v Čechách absolvuje tento neobvyklý test :)

P.S.2: Ak chcete ovládnuť techniky úspešnej a šťastnej mysle, pozrite sa na popis seminára Tajomstvo Programovania Budúcnosti :)

 Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP