Tajomstvo sebavedomých ľudí

Mnohí si myslia, že sebavedomí ľudia sú arogantní. Nafúkaní a povýšeneckí. Ja si myslím, že je to presne opačne. Tieto vlastnosti skôr pozorujem u ľudí s nízkym sebavedomím. Sebavedomí ľudia sa cítia skvele vo svojej koži. A iní ľudia sa cítia skvele v ich prítomnosti. Ako to robia títo ľudia? Čo presne spôsobuje, že žijú s ľahkosťou a sebavedomím?

Je sebavedomie vrodené?

Nie je. Už len predstava, že bábätká v pôrodnici dokážeme rozdeliť na sebavedomé a tie menej sebavedomé, je naozaj úsmevná.

Sebavedomie nie je ani druh „talentu“, ani druh výnimočnej schopnosti. Sebavedomie je výsledkom myslenia. A to znamená: Sebavedomie je natrénované.

Sebavedomie nie je ani druh „talentu“, ani druh výnimočnej schopnosti. Je výsledkom myslenia a tréningu.

Občas mi niekto povie, že sa nechce pretvarovať:

Veď predsa viem, že mám nízke sebavedomie. To mám akože vysoké sebavedomie predstierať? Veď to by som sa hral na niečo, čo nie som. Nie?“

Títo ľudia si neuvedomujú, že nízke sebavedomie nie je o nič skutočnejšie ako vysoké sebavedomie. Je jednoducho natrénované. Ľudia s nízkym sebavedomím si natrénovali myslieť v zlyhaniach. V predstavách (a ide o podvedomý proces) sa vidia ako zlyhávajú. Napr. pri hovorení pred ľuďmi sa vidia, ako im niekto kladie otázku, na ktorú nevedia odpoveď.

Pri oslovovaní iného pohlavia už vopred (podvedome) plánujú odmietnutie. Výsmech, alebo pohŕdanie od druhej osoby atď. atď. To so skutočnosťou nemá nič spoločné. To je „mindfucking“, nie skutočnosť.

Sebavedomie nie je talent. Sebavedomie je druh správania

Sebavedomí ľudia to robia inak. Oni podvedome (a niektorí aj vedome) plánujú úspech. V predstavách vidia, počujú a cítia, ako úspešne zvládajú rôzne situácie.

Sebavedomí ľudia dokážu prideliť neúspechu iný význam. (V NLP tomu hovoríme reframing – zmena rámca). Na odmietnutie sa nepozerajú ako na prehry, ale ako na spätnú väzbu. Keď im niečo nefunguje, tak nevešajú hlavu a neutvrdzujú sa v tom, že urobili chybu.

Berú to tak, že nabudúce to urobia inak.

Sebavedomí ľudia plánujú svoj úspech. V predstavách vidia, počujú a cítia, ako úspešne zvládajú všetky možné situácie.

A hlavne: Sebavedomí ľudia neberú sami seba príliš vážne

Dokážete sa na sebe zasmiať? Dokážete sa na sebe zasmiať, aj keď sa na vás smejú ostatní? Tak potom máte poriadne zdravú dávku sebavedomia.

Som totiž presvedčený, že práve vážnosť je skutočný problém. Keď sa ľudia berú príliš vážne, obmedzujú svoj potenciál a strácajú radosť zo života.

Nedávno, na seminári NLP Practitioner, sme sa počas jedného cvičenia s účastníkmi dostali do situácie, kedy sme sa doslova váľali od smiechu po zemi. Objektom jednej (nazvime ju – nevšednej) predstavy sa totiž stal jeden z účastníkov. On sám pritom túto predstavu dokonca stupňoval. Pripomínam, že nešlo o zhadzovanie ani sebazhadzovanie! Bola to síce šťavnatá, a pritom poriadne veselá predstava.

Je obdivuhodné, že tento – postom vysoký manažér dokázal na svoj účet pobaviť ostatných. A tiež seba. To je presne to, čo mám na mysli, keď hovorím – smejte sa na sebe občas. Bojíte sa niečoho/niekoho? Tak sa na tom zasmejte a uvidíte, že už to nebude tak zlé. Keď sa na svojich problémoch smejete, beriete im vážnosť.

A bez vážnosti má váš problém problém :)

Viac sa dozviete vo Vysielaní NLP Akadémie č. 41: „Tajomstvo sebavedomých ľudí…“

Vypočujte si tento diel a urobte si skvelé cvičenie priamo počas počúvania. Otestujte veľmi jednoduché a veľmi účinné cvičenie, ktorým si môžete vytrénovať zdravé a vysoké sebavedomie. Užite si to :)

(Kliknite na symbol prehrávača) Všetky diely Vysielania nájdete na www.nlp-akademia.sk/vysielanie.

Prajem vám príjemné počúvanie :)

Váš Peter

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis

Peter Sasín, váš NLP Tréner
a autor bestsellerov TRIUMF & Magická Vlna

P.S: Práve s vašimi vnútornými zdrojmi (ako je napr. sebavedomie) a s vašou schopnosťou dívať sa na svet inak, pracujeme na licencovanom seminári NLP Practitioner. Ak chcete zistiť, ako fungujú rýchle pozitívne zmeny v osobnom i pracovnom živote, prečítajte si popis seminára tu: NLP Practitioner >>Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

One Response to Tajomstvo sebavedomých ľudí

  1. Martin 17. júla 2015 o 7:21 #

    Žiarivá a chýbajúca „Puzzle“ časť pre ľudí, čo si tvoria v predstavách o svojej osobnosťi zahmlené a neúplne obrazy, ktoré následne interpretujú do života. Perfektný članok, Ďakujem :-)

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP