Sebakritický hlas. Podvedome sme si ho vytvorili, aby nás chránil pred zlyhaniami a neúspechmi. No súčasne nás často oberá o energiu a chuť púšťať sa do nových vecí. Ako to robíte, keď sa kritizujete? Poďme na chvíľu do vášho vnútra. Dajme tomu, že je tu zas: váš sebakritický hlas.
Ak sa za niečo kritizujete, tak odkiaľ presne sa tento hlas ozýva? Prichádza z vášho vnútra, alebo je mimo vás? Je niekde na vrchu hlavy, alebo ide skôr zospodu? Alebo zľava, sprava?
Ako znie tento hlas? Je to váš hlas? Alebo hlas nejakého príbuzného (otca, matky, starých rodičov)…? Je to hlas hlboký, alebo vysoký? Hovorí rýchlo, alebo pomaly?
Všimnite si, že sa vôbec nepýtame na obsah. To znamená, že nás nezaujíma, čo sami sebe hovoríte. Zaujíma nás štruktúra. To znamená, pýtame sa: „Ako to robíš?“
Ako to robíte, keď sa kritizujete?
O chvíľu (hneď vás k tomu vyzvem) si urobte pauzu v čítaní a preskúmajte všetky parametre (v NLP im hovoríme submodality) vášho kritického hlasu. To znamená, odkiaľ zaznieva, hlasitosť, farbu, tonalitu, rytmus, tempo. Teraz si urobte pauzu. Započúvajte sa na chvíľu do seba…
Keď ste si všetky submodality (vlastnosti) kritického hlasu uvedomili, viete, ako to robíte, keď sa kritizujete. Teraz ideme zmeniť spôsob, akým so sebou komunikujete. Pripravte sa na to, že keď tieto techniky párkrát urobíte, tak s tým nebudete chcieť prestať. Je to totiž lepšie ako… No veď posúďte sami.
Pracujte so submodalitami kritického hlasu
Začnite teraz váš doterajší kritický hlas meniť. Meňte miesto, z ktorého hlas počujete. Ak ste ho počuli z temena hlavy, presuňte ho inam. Skúste ho posúvať, pokým hovorí, do ramena, ďalej do lakťa, predlaktia a posúvajte ho ďalej – ďalej a nech sa teraz pokúsi kritizovať vás z malíčka na ruke.
Ako sa zmenila intenzita sebakritiky? Už to pravdepodobne nie je tak silný kritický hlas. Poďme meniť ďalej.
Zmeňte farbu hlasu. Dajte vášmu kritickému hlasu hlas nejakej veselej bytosti. Napríklad Včielky Maje. A spustite! Teraz nech vás kritizuje… Čo? Vari sa vám už zjavil úsmev na tvári?
A čo tak dať vášmu kritickému hlasu do úst obrovskú tenisovú loptu? Dosť veľkú, aby ju nemohol vypľuť.
– Huhhmmhuuummmhhuuhu…
– Milý kritický hlas, super, že sa pokúšaš mi vysvetliť, ako sa ti na mne niečo nepáči. Ale ja ti s tou teniskou v ústach nerozumiem!
– Huhhmmhuuummmhhuuhuhuuuuu!!!
– Čožee??
Skúste sa teraz pre zmenu kritizovať príjemným, zvodným erotickým hlasom.
A pekne ppoommaallýýmm… (Tí pozorní medzitým vybrali svojmu hlasu loptičku z úst :)
Takto sa zle kritizuje, že? Ja som vám hovoril, že vás to bude baviť! Cítite, ako sa upír oslabil? Urobte to takto párkrát a upír doupíroval.* Sebakritikou sa v skutočnosti zbavujete energie a radosti zo života. Tieto jednoduché techniky vám pomôžu udržať vašu sebakritiku pod kontrolou.
Ako sa oslovujete, keď sa kritizujete? „Ty“ alebo „Ja“? To znamená tykáte si, alebo si „jakáte“? Vyskúšajte to zmeniť. Ak ste si pri kritizovaní tykali, tak si jakajte a naopak. Pozorujte, ako sa mení váš pocit pri tejto zmene.
*Tento článok sa vzťahuje na knihu „TRIUMF – váš nový životný príbeh“, ktorú pre vás pripravujeme. V tejto knihe hovoríme o.i. o tzv. „energetických upíroch“. Ak chcete vedieť, kto je energetický upír, ako ho spoznať a ako sa ho zbaviť, stiahnite si zdarma ukážku z knihy TRIUMF tu :)
A ako si vytvoríte hlas, ktorý vás bude posilňovať? O tom už čoskoro.
Ostaňte s nami :)
Peter Sasín
NLP Akadémia
www.NLP-Akademia.sk
Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

A aký je potom rozdiel medzi vnútorným hlasom a intuíciou?
Sám pripúšťate, že intuícia je ďalším našim zmyslom.