Vzdelávanie, ktoré vás dostane na špičku

Jedna známa sa ma raz opýtala, ako má donútiť svoje deti, aby sa viac učili. Ja som jej položil, podľa mňa zásadnú, otázku: „A čo ty? Vzdelávaš sa vo voľnom čase?“ Jej odpoveď…?? Pohoršene na mňa vyhŕkla: „To mi akože chceš povedať…“ 

(odpoveď si vypočujte vo Vysielaní NLP Akadémie – kliknite na prehrávač)

Stačí čítať knihy o NLP, alebo treba prísť na NLP seminár?

Toto je otázka, ktorú nám kladie mnoho ľudí, ktorí pochopili, ako im môže NLP zmeniť život. A moja odpoveď je zakaždým v podstate rovnaká: „Neviem. Skutočne neviem – pretože neviem, čo je tvoj cieľ“.

Dá sa to zhrnúť asi takto: Ak chcete o NLP technikách informácie, stačí čítať knihy. Ak chcete NLP vedieť používať, tak jednoznačne absolvujte kurz.

Pretože je to presne to isté ako napr. lyžovanie: Ak chcete vedieť teóriu o lyžovaní, napr. o tom, aké existujú typy lyží, palíc, kde sa dá lyžovať, čo je dôležité pri udržiavaní rovnováhy apod., tak stačí, ak si prečítate knihu.

Ak však chcete naozaj vedieť lyžovať, pôjdete na svah a na tie lyže sa aj postavíte. A ak sa to chcete naučiť rýchlo a bez chýb – tak si nájdete špičkového trénera.

A to nám jednohlasne potvrdzujú aj naši absolventi. Hovoria: „Čítal som Robbinsa, McKennu atď. – a až na NLP Akadémii som sa to naučil skutočne používať“. A mimochodom – bolo to presne tak isto aj v mojom prípade. Tiež som najprv čítal knihy o NLP. Bola to dobrá príprava, no NLP som sa naučil používať až na seminároch.

Chcete patriť k špičke? Vzdelávajte sa u najlepších

Minule ma dosť rozosmial jeden mladý muž, keď sme sa bavili o marketingu. Hovoril som mu, aké existujú skvelé kurzy, knihy a informácie na tému marketing. Jeho odpoveď: „Ja to nepotrebujem, ja som minulý rok doštudoval marketing na VŠ.“

Moja otázka je: Tí, ktorí ťa učili marketing – boli to fakt špičkoví marketéri, ktorí skutočne aj úspešne predávajú? Ak nie – prehodnoť, či ťa vôbec dokázali naučiť okrem teórie aj niečo naozaj fungujúce.

Preto vyhľadávajte tých, ktorí sú už tam, kam vy chcete dôjsť. Ak chcete byť špičkou v tenise, nájdite si trénera, ktorý je špičkou medzi trénermi a trénuje špičkových tenistov.

A tak isto – ak chcete byť špičkový komunikátor a ak chcete vedieť NLP používať na vysokej úrovni, neuspokojte sa s ničím menším, než je absolútna špička. Len tak urobíte takú zmenu, akú očakávate.

So vzdelávaním neprestávajte

Pretože čo sa stane s hokejistom, ktorý prestane trénovať? Bude sa neustále v hokeji zlepšovať? No asi nie. Zostane na tej istej úrovni, oveľa skôr však jeho výkon bude klesať. A takto je to so všetkým, čo robíte. Len keď si dokážete priznať, že túžite objavovať nové veci, dokážete v sebe vytvoriť priestor na nové poznatky a schopnosti.

Poznám dvoch špičkových pilotov. Jeden pilotuje športové a akrobatické lietadlá a ten druhý vojenské stíhačky. A to si píšte, že obaja sú stále „zahrabaní“ v článkoch, manuáloch, predpisoch a štúdiách o lietadlách… Na nich je to jednoducho vidieť, že ich to nesmierne baví. A práve preto patria vo svojej oblasti medzi špičky.

To nás vedie k veľmi dôležitému bodu:

Vzdelávajte sa v tom, čo vás baví

Ja zbožňujem komunikáciu a marketing. Preto je pre mňa hračkou sa v týchto oblastiach vzdelávať. A preto to nie je pre mňa námaha. Nemusím sa do toho nútiť. Naopak. Je to pre mňa radosť a doslova s tým nedokážem prestať. Presne ako tí piloti. 

Preto si nájdite niečo, čo vás už dnes baví (a iným prináša nejaký úžitok) a čítajte o tom knihy, choďte za ľuďmi, ktorí to, čo vás baví, ovládajú na špičkovej úrovni. Napíšte im email, zavolajte im. Oni vám v obrovskej väčšine odpíšu a poradia. Ak dávajú semináre, choďte na ich semináre.

Doslova sa týmito ľuďmi vo vašom živote obklopujte. (Ak sa budete chcieť obklopiť nami, veľmi vďačne a zo všetkých síl vás na vašej ceste podporíme) :)

A keď toto začnete robiť, tak sa vo vašom živote začnú diať divy. Viem, o čom hovorím. Presne takéto divy sa totiž začali diať a dejú sa dodnes u mňa :)

Viac si vypočujte vo Vysielaní NLP Akadémie:

Kliknite na symbol prehrávača hore. Všetky diely Vysielania nájdete na www.nlp-akademia.sk/vysielanie.

Prajem vám podnetné počúvanie a veľa radosti pri vzdelávaní ;)

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín Podpis

Váš NLP Tréner & autor bestsellerov TRIUMF a Waves of Magic

P.S.: Pozrite sa na nové ohlasy, ktoré o našich seminároch povedali ich absolventi (niektoré z nich vyrážajú dych dokonca aj nám)  www.nlp-akademia.sk/ohlasy >>Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

,

3 Responses to Vzdelávanie, ktoré vás dostane na špičku

 1. Vlada 16. marca 2013 o 16:30 #

  Vase clanky jsou opravdu zajimave i pravdive. Jen jednu vec lidi nenauci a to aby lide byli lidmi. Clovek se dostane do problemu raz dva a diky zakonum nasi zeme mu nezbyva nez se soukrome obracet na movite lidi s prosbou o pomoc. A je smutne ze lidem je milejsi nekolik dovolenych v roce mit drahe auta domovy i treba satnik nez pomoci bliznimu. Pokud lide budou mit srdce z kamene a nemaji pokoru k jinym je vse jen mlaceni prazdne slamy nebot vychvalovani se ceho v zivote onen clovek dosahl a je mu jedno ze jinemu hrozi zanik je to nejhorsi co clovek muze nabidnout. A verte mi ze takovych lidi jsem poznal spoustu. Na internetu je spousta spolecnosti ktere lakaji lidi k tomu jak zbohatnout samozrejme ne zadarmo. I 3x za rok leti treba do Thajska ale jak se jedna o pomoc najednou je hrozna krize. Dobra vymluva jak ocistit sve svedomi. Nebo znate slusne bohate lidi? To spis bych veril ze do mesice budu papezem. Hezky den.

 2. Peter Sasín 20. marca 2013 o 10:35 #

  Mal som veľmi podobný názor na bohatých. A práve ten názor odo mňa odháňal peniaze.

  A verte mi – poznám mnoho slušných bohatých ľudí. Tým myslím naozaj bohatých a súčasne naozaj slušných. Poznám aj niekoľko bohatých a menej slušných. Nie je to v peniazoch. Toto si ľudia naozaj často zle vysvetľujú.

 3. Mišo 28. septembra 2016 o 10:08 #

  Ahoj Peter. Myslím si, že vzdelanie je dôležité predovšetkým pre získané vedomosti. Pretože vedomosti sú prostriedok realizácie.

  Vďaka novým vedomostiam si schopný urobiť veci, ktoré si predtým urobiť nevedel. Cieľom vzdelania nie sú vedomosti, ale činnosť. Získal si nové know-how a teraz úlohu, ktorá sa ti predtým javila ako neuskutočniteľná a nadľudsky komplikovaná, zrazu dokážeš zrealizovať s ľahkosťou. Teraz máš návod ako zhmotniť do reality tvoje ekonomické zámery, životné sny a fantázie.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP