Život s ľahkosťou – povoľte zovretie

Žijete život s ľahkosťou?

Žijete život s ľahkosťou?

[display_podcast]

Žijete váš život s ľahkosťou? Alebo ho vnímate ako boj? Boj o zdroje, o partnera, o viac peňazí, o úspech? Boj s ľuďmi okolo vás, boj s nadváhou, boj s lenivosťou…??

Jeden účastník nášho seminára NLP Practitioner nám povedal veľmi zaujímavú vec… Na základe tohto seminára vníma komunikáciu inak ako doteraz. A v tom, čo ľudia hovoria, dokáže okamžite odhaľovať obmedzujúce presvedčenia. Preto ihneď spozornel, keď mu jeden jeho známy povedal: „Zajtra zase začína tvrdá a ťažká realita“… Čím mal tento známy na mysli, že zajtra je pondelok (!). Pre niekoho pondelok (a pre niekoho celý život) znamená „tvrdú realitu“.

No pre niekoho nie…

Život ako peříčko, alebo ako boj? Ide o váš postoj…

Ak naše stránky sledujete už dlhšie, tak viete, že to ako svet okolo nás vyzerá závisí od toho, aký mu prideľujeme význam. Čiže ide o formu skreslenia alebo reframingu*.

Na základe toho, na čo v živote kladieme pozornosť, sa vytvára naša realita. Kladiete v živote dôraz na zdanlivo negatívne aspekty, alebo ste si natrénovali veciam a udalostiam okolo vás pripisovať hlavne pozitívny význam?

To, ako sa totiž na svet okolo vás dívate, má zásadný vplyv na to, ako ten svet potom okolo vás nakoniec vyzerá.

*Ak ste na našich stránkach „nový/nová“ a neviete, čo je to „reframing“, odporúčame vám počúvať (napr. v aute) naše Vysielanie o NLP. Je to veľmi obľúbená a podnetná relácia, pomocou ktorej sa dozviete viac o NLP a ktorá už mnohým poslucháčom pomohla zmeniť ich životy k lepšiemu. Všetky diely počúvajte a sťahujte tu: www.nlp-akademia.sk/vysielanie

Ako vzniká presvedčenie mnohých ľudí, že život je boj?

Pozrite sa na klasickú dramaturgiu akéhokoľvek filmu, románu, či dokonca rozprávky. Väčšinou sa hlavní hrdinovia brodia v problémoch, s ohromným nasadením a námahou prekonávajú prekážky (dalo by sa to nazvať Syndróm Bruce Willisa? :) a na konci prichádza kratučký Happy-End (ak vôbec).

Väčšina ľudí toto podvedome preberá do svojho života. Mnoho ľudí sa brodí „tvrdou a ťažkou realitou“ v nádeji na Happy-End. Lenže ja si myslím, že ten Happy-End (žeby pre mnohých dôchodok?) bude úplne rovnaký ako zvyšok vášho života.

Preto ak nezažívate radosť a nadšenie teraz, tak neočakávajte, že na „konci“ na vás čaká presný opak toho, čo ste zažívali vo vašom živote doteraz.

Mnoho ľudí je presvedčených, že:

 • Život je boj…
 • Za šťastný život sa platí potom, drinou a odriekaním…
 • Treba vyhrávať v konkurenčnom boji…
 • Láska musí bolieť… (Mimochodom, keď to bolí, nie je to láska, ale ego. K tomu viac niekedy nabudúce.)
 • A podobné nezmysly…

Pritom je fascinujúce to, že títo ľudia tieto svoje presvedčenia naozaj žijú. To znamená, že ich život sa skutočne odvíja ako boj. Hovoríme tomu seba-napĺňajúce sa proroctvo. Aký si myslím, že budem mať život, tak taký ten môj život aj bude.

Chcete brať život s ľahkosťou? Ako na to…

 • Majte menej očakávaní na správanie iných ľudí. Tým nemyslím, aby ste mali malé očakávania na svoje sny a ciele. Myslím tým – nechajte iných ľudí takých, akí sú. Buď zmeňte vy váš postoj k týmto ľuďom, alebo ich nechajte zo svojho života odísť (to klasické Love it, Leave it or Change it).
 • Majte odvahu ku zmenám. Nezasekávajte sa v nevyhovujúcich situáciách len preto, že si neviete predstaviť, aké by to bolo, keby ste niečo zmenili.
 • Berte život ako tréningový kemp, kde sa učíme plniť si svoje sny. A v tomto kempe neexistujú chyby. Existuje len spätná väzba na to, čo funguje a na to, čo nefunguje. To znamená, že existuje len odozva na vaše doterajšie správanie, postoje a pod.
 • Neexistujú tým pádom ani správne a nesprávne rozhodnutia.
 • Dovoľte si opäť snívať. Pretože keď sa zaoberáte svojimi cieľmi a tým, ako podľa vás vyzerá život vašich snov, dostávate sa do výkonnejšieho a uvoľnenejšieho stavu.
 • Nechajte iných, nech žijú svoj život po svojom. Prestaňte sa správať ako Kontrol-Maniak. Ok? :) 
 • Správajte sa namiesto toho ako vzor…

Pre vaše okolie ste už teraz vzor. A síce vo všetkých oblastiach. Niekedy ste však „nesprávny“ vzor. Naozaj chcete, aby sa vaše deti učili lepšie a viac? Uvedomujete si, že deti pozorujú a kopírujú od vás to, čo robíte a nie to, čo hovoríte? Chodíte  na semináre alebo čítate vzdelávaciu literatúru? Nie? Tak potom zrejme nie ste pre vzdelávanie (zatiaľ) ten správny vzor. Už začínate chápať, prečo vaše deti nepovažujú vzdelávanie za skutočne dôležité?

Viac si vypočujte vo Vysielaní NLP Akadémie

Viac sa dozviete v časti Vysielania NLP Akadémie s názvom: Život s ľahkosťou. (Kliknite na symbol prehrávača hore na začiatku článku.)
Všetky diely Vysielania nájdete na www.nlp-akademia.sk/vysielanie.

Prajem vám podnetné počúvanie a ostaňte s nami :)

Peter Sasín, tréner NLP AkadémiePeter Sasín
Medzinárodný NLP Tréner
www.NLP-Akademia.sk

 

P.S.1: Viete, že na to, aby ste žili život s ľahkosťou, je potrebné „povoliť zovretie“ a dokázať sa uvoľniť? Práve v stave uvoľnenia aktivujete vašu kreativitu a vnútornú silu. Veď veľkí géniovia, vynálezcovia, či umelci svoje najlepšie nápady “dostávajú” v stave uvoľnenia.

P.S.2: Chcete spoznať účinné techniky uvoľnenia pomocou hypnózy a NLP? Príďte na dvojdňový seminár Dni Tranzu a Hypnózy 17. + 18. 11. 2012 do Bratislavy.
Čítajte viac tu (kliknite) >>Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, , , ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP