Cesta k vašim cieľom – radosť, alebo frustrácia?

Cesta k vašim cieľom. S NLP ešte rýchlejšie

Cesta k vašim cieľom. S NLP ešte rýchlejšie

[display_podcast]

Plánujte ciele – neplánujte cestu. Toto často opakujeme v našom vysielaní, na seminároch a takisto v článkoch o NLP. Hovoríme často o tom, aby ste si plánovali cieľové stavy a nie proces, ktorým sa do cieľa dostanete.

Z toho sa však môže zdať, že proces – tzn. cesta k cieľu – nie je dôležitý

Samozrejme, že to nie je tak. Proces je v mnohých smeroch veľmi dôležitý pre dosahovanie vašich cieľov. Avšak v spojení s procesom – teda s cestou k cieľom – existuje množstvo nefungujúcich presvedčení…

Neplánujte cestu k cieľu. Plánujte cieľový stav

Uznávam – takto postavený model je v priamom rozpore s tým, čo väčšina ľudí vie o dosahovaní cieľov.

Ciele by predsa mali mať:

  • jasne definované kroky, ktoré vedú k cieľu
  • a navyše časový horizont, kedy má byť cieľ dosiahnutý.
  • Alebo nie…??

…Zrejme to poznáte tiež tak.

Lenže tento model často vedie k frustrácii. Pretože veci sa často vyvinú inak, ako ste si ich naplánovali. Lipnutie na presnom dodržaní naplánovaného procesu môže dokonca spôsobiť, že prehliadnete skvelé príležitosti.

Pretože (opravte ma, ak sa mýlim) nevieme presne odhadnúť, čo bude o hodinu, čo bude zajtra, čo bude o mesiac. Nevieme ani odhadnúť, kto presne sa nám „pritrafí“ do cesty k cieľu.

Je to možno len moje limitujúce presvedčenie, no myslím, že nemáme kryštálovú guľu, ktorá nám vie všetko do detailu predpovedať.

Sú ciele zdrojom šťastia? Nie sú a nikdy neboli

Urobte si jednoduché cvičenie: Predstavte si váš veľký vysnívaný sen. Predstavte si, aké to je, keď ste ho už dosiahli. Čo vo vašej predstave vidíte, počujete, cítite?

Zamerajte sa teraz na vaše pocity. Aké sú? Zrýchľuje sa vám tep? Začal vám žiariť úsmev na tvári? Super! Máte zrejme naozaj krásny a veľký cieľ, ktorý vás nadchýna. Je tu však jeden nesprávny predpoklad…

Možno vás prekvapí, keď poviem, že splnenie cieľa vám tieto pocity nikdy nemôže poskytnúť.

Mnoho ľudí napríklad sníva o nádherných autách. Tie autá ich však neurobia šťastnými. Neveríte? Vyberte sa ešte dnes do mesta, postavte sa k ceste a sledujte ľudí v autách. Koľkí z nich sú vysmiati od ucha k uchu?

Zrejme zistíte, že väčšinou uvidíte ľudí s kútikmi smerom nadol a mnohých aj naštvaných. (A prosím vás nepodľahnite presvedčeniu, že tí namosúrení sú iba v tých luxusných autách. Uvidíte, že väčšina ľudí v „rachotinách“ má tak isto kútiky dole ako väčšina šoférov luxustných áut).

A zrejme v niektorých autách uvidíte šťastných ľudí. Budete to šťastie z nich jednoducho cítiť. Otázka je… Čo títo ľudia robia inak?

Treba mať teda vôbec ciele?

Ak tvrdím, že cieľ vás neurobí šťastnými… Treba mať potom vôbec ciele? Ja som presvedčený, že áno. Nevyhnutne. Pretože jednoducho neverím ľuďom, ktorí hovoria: „Nič nepotrebujem, som spokojný s tým, ako to je, pretože ja sa riadim pravidlom – Cesta je cieľ. Ciele sú len pre materialistov, ja vyznávam len duchovné hodnoty…“ …  a podobne.

Ja som presvedčený, že bez cieľa neexistuje cesta. Keď neviete, kam smerujete, tak nie je cesta, ktorá by vôbec niekam viedla. A keď niekam cesta nevedie, môžeme hovoriť o stagnácii. Aj keď to nie je celkom presné…

V prírode ani vo vesmíre sa totiž stagnácia nevyskytuje. Existuje buď:

  • rast, alebo…
  • úpadok

To znamená, buď nastáva progres (kvitnete, silniete, rastiete), alebo degenerácia (vädnutie, chradnutie, úpadok). Ak nemáte ciele, nerastiete. Ale ani nestagnujete…

Chápete, kam presne smerujú ľudia bez cieľov?

Určite si ciele. A proces vnímajte ako mechanizmus spätnej väzby

Vráťme sa k predchádzajúcemu cvičeniu. Zistili ste, aké pocity a naplnené hodnoty spájate s dosiahnutím vášho cieľa? Možné odpovede by mohli byť:

  1. Radosť
  2. Prínos druhým
  3. Spokojnosť

(Samozrejme, je to len príklad. Vaše hodnoty a pocity v súvislosti s vašim cieľom môžu byť úplne iné.)

A teraz… Podľa čoho zistíte, že sa k svojmu cieľu približujete? Ako viete, že  ste na správnej ceste? Ako viete, že vaše aktivity vedú k vytúženému cieľu? Existuje skvelý mechanizmus spätnej väzby, ktorý vám s vysokou presnosťou dáva najavo, či sa k cieľu približujete, alebo nie.

A o tom počúvajte viac v našom Vysielaní o NLP

O tom, ako získate spätnú väzbu, ako rýchlejšie a s ľahkosťou dosiahnete vaše ciele, si vypočujte vo Vysielaní č. 67 – Cesta k tvojim cieľom.

Kliknite na symbol prehrávača na začiatku článku. Všetky diely Vysielania nájdete na www.nlp-akademia.sk/vysielanie.


Prajem vám podnetné počúvanie a ostaňte s nami ;)

Peter Sasín

Peter Sasín
Medzinárodný NLP Tréner
www.NLP-Akademia.sk

P.S.1: Náš seminár Deň cieľov sa koná raz za rok, vždy poslednú sobotu v novembri.  Zaistite si miesto na seminári, ktorý vás priblíži k vašim cieľom a zažite dvojicu skvelých NLP Trénerov na vlastnej koži.

P.S.2: Seminár Deň cieľov odporúčame navštíviť viac ako len jeden krát.* Obsah seminára sa totiž mení a okrem toho tu stretnete ďalších ľudí, ktorí sú zameraní na dosahovanie svojich snov. Navyše sa budete intenzívne zaoberať vašimi cieľmi, budete robiť cvičenia a najmä: Vaše podvedomie bude vystavené pozitívnemu vplyvu magickej komunikácie dvoch špičkových NLP trénerov :)

*Ak ste už tento seminár u nás absolvovali, na každú ďalšiu účasť máte zľavu 50 %.Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP