Podľa akého vzorca sa ľudia rozhodujú?

Rozhodujete sa pod vplyvom zvonka, alebo na základe vlastných kritérií?

Rozhodujete sa na základe vlastných kritérií, alebo pod vplyvom zvonka?

[display_podcast]

Čo keby ste poznali vzorec, podľa ktorého sa ľudia rozhodujú? Viete si predstaviť, ako by vám to uľahčilo život? O hocikom by ste vedeli, ako sa rozhoduje a ako môžete jeho rozhodnutie ovplyvniť. Utópia? Nie celkom. V ďalšom článku o metaprogramoch, čiže o podvedomých vzorcoch správania pokračujeme vzorcami Internálny – Externálny.

Metaprogram: Internálny

Internálni ľudia sa rozhodujú na základe vlastných kritérií. Nepotrebujú sa radiť o správnosti rozhodnutia s ostatnými. Rozhodujú sa samostatne a nepotrebujú spätnú väzbu. Ak niekto nesúhlasí s ich rozhodnutím, spochybnia jeho úsudok.

Metaprogram: Externálny

Externálni ľudia sa rozhodujú pod vplyvom zvonka. Svoje vlastné rozhodnutie porovnávajú s reakciou okolia. Rozhodnutie potom prispôsobia vplyvu okolia. Potrebujú spätnú väzbu. Ak ju nedostávajú, cítia sa neistí alebo ignorovaní.

Ako spoznáte zdroj rozhodovania

Stačí, ak položíte otázku: „Odkiaľ viete, že ste niečo urobili dobre?“ Táto otázka je výborná v pracovnom kontexte. Opýtajte sa ju vašich kolegov alebo podriadených.

  • Internálny vám odpovie, že to vie sám. Sám vie, kedy odviedol dobrý výkon a kedy nie.
  • Externálny vám povie, že to vie zo spätnej väzby od šéfa, kolegov alebo zákazníkov. Od nich sa dozvie, či si počínal dobre.

Otestujte: Môžete sa tiež opýtať, „Kde to viete?“ Internálna osoba ukáže niekam na svoje telo. Externálna osoba otázku nepochopí.

Na čo sa kto hodí?

Internálni ľudia sa hodia na povolania a pozície, kde sa môžu samostatne rozhodovať. Sú dobrí na vedúce pozície. Ako podriadení sú niekedy ťažko zvládnuteľní.

Klasickým prípadom je, keď šéf povie: „Mali by ste si to rozhodnutie premyslieť“. Internálny podriadený pokyny interpretuje ako informácie. Čiže on si to rozhodnutie premyslí a…? Spraví si to po svojom. (Mimochodom, tento šéf by mal svoje pokyny formulovať presnejšie. Odporúčame, nech príde ku nám na kurz. Zlepší sa v komunikácii.)

Externálni ľudia sa hodia na povolania, kde je potrebná spätná väzba. Napríklad u predajcu je dobré, keď je čiastočne externálny. Tým pádom nie je zameraný do svojho vnútra, ale dokáže ostať „vonku“ a odpozorovať zmeny správania zákazníka.

Alternatívna otázka:

Ako by ste reagovali, keby ste mali pocit, že ste prácu vykonali dobre, a niekto, koho rešpektujete by vašu prácu kritizoval?

Všimnite si, či osoba iných kritizuje, posudzuje alebo sa pokúša inú osobu presvedčiť (internálny), alebo či spochybní hodnotu svojej práce (externálny).

V metaprogramoch pokračujeme vzorcami: Opcionálny – Procedurálny

Hľadáte neustále nové alternatívy, alebo radšej postupujete podľa zabehnutých receptúr? V ďalšom článku o metaprogramoch si povieme, čo daný vzorec spôsobuje a ako ho dokážete využiť v živote.

Prajeme vám týždeň plný dobrých rozhodnutí!

Ostaňte s nami :)

Peter Sasín
NLP Akadémia
www.NLP-Akademia.sk



Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, ,

3 Responses to Podľa akého vzorca sa ľudia rozhodujú?

  1. Jana Luxová 12. februára 2012 o 23:26 #

    Prečítala som si ukážku o energetických upíroch a neviem sa dočkať, kedy bude k dispozícii kompletná kniha. Sebakriticky musím priznať, že sama som bola kedysi dosť aktívnym upírom, až mi je samej zo seba nevoľno… no ale postupne som prišla na to, že „tudy cesta nevede“ a tak som hľadala iné možnosti a východiská a kto hľadá, ten aj nájde… po dlhom hľadaní odpovedí na x otázok som nakoniec našla sama seba… :-))) To je ten najlepší objav, aký sa môže niekomu v živote podariť… Lenže väčšina ľudí si tú námahu nedá a tak sú chtiac-nechtiac sami „energetickými upírmi“… Ja už som získala dostatočnú imunitu a teraz sa pokúšam pomôcť aj iným, aby sa našli… Je to riadna fuška… ale stojí to za to… nesmierne sa teším, že spoznávam čoraz viac takých „idealistov“, ktorí si dali v živote podobné ciele…
    Ďakujem z celého srdca, držím palce a nedočkavo sa teším na pokračovanie… :-)))
    S láskou
    Jana Luxová (zatiaľ ešte aj Nečasová)

  2. Peter Sasín 13. februára 2012 o 11:49 #

    @Jana: Gratulujem, že ste zvládla prestup :) Držím Vám palce a ďakujem za povzbudivé slová – držte sa!

  3. Ľuboš Kravec 27. júla 2015 o 16:51 #

    Zdravím Vás Peter,

    Dával som si otázku: Do akej miery mám NLP a Vám dôverovať, keď Ste si z toho urobili biznis?
    Potom po čase som si už dal na otázku aj odpoveď: Keby to nefungovalo, asi by sa tým neživil.
    Myslím si, že ak sa bude NLP ďalej vyvíjať tým správnym smerom pre niektorých ľudí to bude viac ako náboženstvo.
    Mne osobne, aj keď sa považujem skôr za ateistu, páči to, čo povedal Budha.
    Asi v tom zmysle: Nechcem aby Ste sa mi klaňali ako Bohu, ale chcem, aby Ste dosiahli to,čo som dosiahol ja.

    Každý z nás v niečo verí, ale NLP, akokeby nášho ducha viac oslobodzoval, neviem či som to správne vystihol, toto je môj pocit.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP