Vírus mysle – ako sa neinfikovať a vytvoriť si imunitu

Počuli ste už pojem vírus mysle? Podobne, ako existujú vírusy, ktoré môžu zničiť dáta v počítači, existujú aj vírusy, ktoré nás programujú na deštruktívne myslenie a konanie. Svet je už po stáročia plný vírusov mysle. Číhajú na každom kroku a infikované sú miliardy ľudí po celej planéte.

NLPP_Virus1

Čo sú to vírusy mysle?

V zásade ide o presvedčenia. Keďže nedokážeme nemať presvedčenia, nedokážeme nemať ani vírusy mysle. Vírusy mysle nájdete všade. Od tých pomerne neškodných: „K obleku patrí kravata“ či „Darwinova Teória evolúcie je pravdivá“, až po skutočne jedovaté: „Zarábať peniaze je ťažké“, „Nezaslúžim si byť šťastný“ a podobne.

Šokovalo by vás, keby som vám povedal, že väčšina vašich myšlienok a názorov vôbec nepochádza od vás? To, čo si o svete a o sebe myslíte je totiž vo veľkej väčšine výsledkom „nákazy“ vírusmi mysle. Pričom existujú „zlé“ a „dobré“ vírusy, presne ako existujú „zlé“ a „dobré“ baktérie.

Ako sa môžeme infikovať?

Najčastejšie počas komunikácie. Sedíte na pive s priateľmi a rozprávate sa o vzťahoch, práci, peniazoch… Navzájom sa infikujete vírusmi mysle. Takisto ak sledujete televízne noviny, čítate knihu, sedíte v kine… Zakaždým prebieha infikovanie.

Dokonca aj počas čítania tohto článku.

Aké vírusy „poletujú“ tam vonku?

Tu je krátky výber deštruktívnych vírusov mysle. Tieto vírusy sú veľmi nenápadné a pritom nesmierne rozšírené:

 • Peniaze kazia charakter.
 • Nemôže byť každý šťastný.
 • Musíme myslieť najprv na druhých, až potom na seba.
 • Samochvála smrdí.
 • Dopriať si hojnosť je hriech.
 • Dobrého veľa nebýva.
 • Šťastie je len muška zlatá.
 • Skromnosť je ušľachtilá vlastnosť.
 • Je to moja vina.
 • Ty za to môžeš, ako sa ja cítim.
 • Po úspechu prichádza pád.
 • Zdravie vekom chradne.
 • Čím viac budem trpieť na tomto svete, o to väčšia bude potom moja odmena.
 • Sme hriešnici a hriešnikmi aj ostaneme.
 • Je normálne zažívať nedostatok.
 • (…ak vám napadajú ďalšie vírusy mysle – napíšte ich do komentárov pod článkom. Ďakujem :)

Ako si vytvoriť imunitu pred vírusmi mysle?

Niekto by povedal, že kritickým a skeptickým myslením. Pretože len zdravá skepsa dokáže zabrániť tomu, aby nás infikovali „zlé“ vírusy mysle. Ja si myslím opak. Imúnnymi sa staneme najmä tým, že budeme otvorení. Ak totiž chcete zmeniť svoj model sveta (to znamená spôsob, akým vnímate svet a váš život), potrebujete mať otvorenú myseľ.

Pretože ak ste napríklad presvedčení, že hriech naozaj existuje, tak myšlienku, že hriech neexistuje, nedokážete spracovať v rámci vášho starého modelu sveta.

Otvorená myseľ je účinnejšia ako skepsa

Pozrite, mňa sa veľa ľudí pýta na riešenie všakovakých problémov. Väčšinou je to tak, že im dám tip a oni mi nechcú veriť, že to môže fungovať.

Očakávajú totiž, že im dám riešenie v ich vlastnom modeli sveta. (Podobne to bolo v mojom článku o Mobbingu. Tipy, ktoré v ňom uvádzam, boli pre niektorých čitateľov úplne mimo ich model sveta, pričom oni ich spracovali vo svojom vlastnom modeli sveta. Preto mi napísali nesúhlasné reakcie do diskusie.)

Pritom riešenie väčšiny problémov nájdete práve mimo váš model sveta.

Ak tvrdím, že fóbie sa dokážete zbaviť za pár minút, tak na to, aby sa tak stalo, potrebujete otvorenú myseľ. Pretože mnohí sú infikovaní presvedčením, že fóbie sa nedá zbaviť a ak vôbec, tak len za mesiace, dokonca roky.

Ak vám poviem, že zubný kaz si dokážete vyliečiť presne tak ako si dokážete zahojiť porezaný prst, nebudete mi spočiatku veriť. Pretože v mysliach miliárd ľudí je usadený vírus mysle, že zubný kaz je neliečiteľný.

Pritom to nie je pravda.

Zubný kaz si skutočne dokážete vyliečiť. Presne ako si sami dokážete vyliečiť a obnoviť zrak. (Ak neveríte, tak mi zaprvé nepíšte, že to nie je pravda a zadruhé si položte otázku, odkiaľ sa tento vírus mysle ku vám dostal. Viac k tomu píšem v PS-ku pod článkom.)

Takže na to, aby ste sa dokázali zbaviť starých a súčasne sa neinfikovať novými „zlými“ vírusmi (v NLP im hovoríme obmedzujúce presvedčenia), potrebujete otvorenú myseľ oveľa viac, ako skepsu.

Nesmierne vám držím palce pri odhaľovaní nevhodných vírusov mysle a pri ich nahrádzaní novými, oveľa užitočnejšími :)

Vychutnávajte si tento krásny čas a ostaňte s nami!

Peter Sasín, Váš NLP Tréner

Peter Sasín, Váš NLP Tréner
Peter Sasín Podpis


P.S: Ako sa za pár minút zbaviť fóbie
, či dokonca zlepšiť svoj zrak? Pozrite sa na certifikovaný seminár NLP Practitioner. Viacerí z našich účastníkov si práve na základe tohto seminára dokázali „odtrénovať“ svoje dioptrie. Bez operácií, liekov a akýchkoľvek zásahov zvonka. Naučili sa používať silu svojej mysle.

Pripojte sa aj vy k tým, ktorí sa stali z púhych majiteľov svojich mozgov ich skutočnými používateľmi. Viac informácií o tomto certifikovanom 12-dňovom seminári nájdete na: https://nlp-practitioner.skČlánky a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

3 Responses to Vírus mysle – ako sa neinfikovať a vytvoriť si imunitu

 1. viera cechova 16. júla 2014 o 9:26 #

  – po smiechu býva plač,
  -to ide vekom
  -čo na to povedia ľudi

 2. David Petr 18. júla 2014 o 22:14 #

  Lehce od tématu se zeptám: Jak je to s podcastem? Z toho čekání dnes začínám s pouštěním všech dílů znova ;)

 3. Martin 8. augusta 2014 o 0:49 #

  -niesom dosť dobrý
  -to nieje možné
  -na to nemám

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP