Vedomie vs. Podvedomie

Akú úlohu zohrávajú naše vedomie a podvedomie? Dá sa podiel vedomia a podvedomia v našom živote vyjadriť v percentách? Ak sa budeme tváriť, že áno, vyšlo by nám, že viac ako 95 % nášho „fungovania“ preberá podvedomie.

ved_podved

Všetko, počnúc chôdzou, dýchaním, rozprávaním atď. riadi naše podvedomie. Keby sme chceli vedome riadiť napr. chôdzu, ďaleko by sme nezašli. Pravdupovediac, neurobili by sme ani jeden krok. Na chôdzi sa podieľajú desiatky svalov na celom tele. Mozog nedokáže tento proces riadiť vedome.

Aj reč je takmer čisto podvedomý proces

Pri rozprávaní neovládame vedome pohyb pier, jazyka, sánky, dýchanie… Dokonca aj hlasivky používame úplne podvedome. Keby sme ich mali používať vedome, veľa by sme toho nepovedali.

Viete, aký je rozdiel vo vyslovení hlások „s“ a „z“? Vôbec žiadny. Akurát pri „s“ na desatinu sekundy podvedome vypneme hlasivky a pri „z“ ich necháme zapnuté. Vyskúšajte si to. Povedzte si dlhé „sssss“ a potom dlhé „zzzzz“. Zistíte, že jediný rozdiel je v tom,  že pri „sssss“ vaše hlasivky mlčia.

Naše reakcie, rozhodovanie a správanie takisto riadi podvedomie

Väčšinou si neuvedomujeme, ako to robíme, keď:

  • si vyberáme jedlo v reštaurácii,
  • sa nám niečo páči alebo nepáči,
  • sa cítime smutní alebo veselí,
  • si robíme starosti
  • sa v niekoho prítomnosti cítime spokojní,
  • nás niečo rozčuľuje,
  • nám práca ide ako po masle,
  • sa ťažko učíme nové veci,
  • sa ľahko učíme nové veci…

Každá z týchto činností prebieha ako program na podvedomej úrovni

Teraz by niekto mohol namietať:Chcete povedať, že keď sa neviem niečo naučiť (napr. cudzí jazyk), tak to nie je nedostatkom talentu? Že si v učení podvedome bránim ja sám?“

Áno. Všetky hore vymenované stavy sú natrénované. Takisto ako mnohé iné. Medzi ne patrí aj depresia. Ako to robí niekto, kto je depresívny? Väčšinou veľmi úspešne prevádzkuje tzv. „znásilňovanie mysle“ (inak povedané: „Mindfucking„. Viď článok: Dokážeme meniť svoje spomienky?).

Vieme podvedomé správanie zmeniť?

Pomocou modelu NLP – áno. Dajme tomu, že si niekto počas života natrénoval napr. strach z vystupovania pred ľuďmi, strach z autorít apod. Pomocou NLP dokážeme zmeniť (spravidla už za niekoľko minút) akúkoľvek fóbiu na iný – pre vás užitočnejší stav.

Znie vám to ako mágia?

Verte, žiadna mágia za tým nie je. Stačí, keď vieme, ako daná osoba spracúva (na podvedomej úrovni) informácie. Potom stačí pár zmien a vy si osvojíte iné – pre vás užitočnejšie správanie.

A čo vedomie?

Vedomie zohráva dôležitú úlohu. Vedome sa rozhodujeme, aký dáme podvedomiu smer. To znamená – vedome sa rozhodneme, že sa napr. naučíme lyžovať. Lyžovanie začneme vedome študovať a vedome sa ho učíme. To, že nakoniec lyžujeme, je však zásluha podvedomia. Ako prebieha proces učenia si ešte povieme.

Aké najvýznamnejšie podvedomé procesy (tzv. metaprogramy) poznáme? O tom už čoskoro.

Ostaňte s nami :)

Peter Sasín
NLP Akadémia
www.NLP-Akademia.sk

P.S.: Viete, že už čoskoro môžete dramaticky zdokonaliť svoje podvedomé stratégie? Prečítajte si popis 12-dňového seminára NLP Practitioner. Seminár začína už čoskoro v Bratislave.

Prečítajte si, čo všetko vám to prinesie (kliknite): NLP Practitioner >>


Články a Vysielanie NLP Akadémie vo vašom mobile alebo tablete? Kliknite na Google play, alebo na App Store a stiahnite si aplikáciu NLP Akadémie:

Aplikácia NLP Akadémie pre Android na Google Play - kliknite

available-on-the-app-store-logo

Peter Sasín Kniha TRIUMF - Váš nový životný príbeh v predaji

 

, ,

No comments yet.

Pridaj komentár

NLP Akadémia - official member of Society of NLP